Wielkimi krokami zbliża się uruchomienie produkcji w drugiej drukarni Grupy Wydawniczej Bauer w Polsce. Po uruchomieniu w 1997 roku drukarni w Ciechanowie niemiecki koncern wydawniczy podjšł w 2004 roku decyzję o budowie w Wykrotach, w Specjalnej Strefie Ekonomicznej Kamienna Góra, drugiej drukarni w Polsce. Według opinii inwestora ma to być najnowoczeniejsza drukarnia wklęsłodrukowa w Europie!
Koszt budowy zakładu w Wykrotach przewyższa 85 mln euro, a wielkoć produkcji będzie podobna jak w drukarni w Ciechanowie, gdzie pracujš 4 maszyny drukujšce. W Wykrotach maszyny sš tylko dwie, co wiadczy o nowoczesnoci konstrukcji.
O szczegółach zwišzanych z inwestycjš rozmawiamy ze Sławomirem Bandurskim, członkiem zarzšdu firmy, oraz z Januszem Iwanowskim, dyrektorem do spraw produkcji.
Jest to nasze drugie spotkanie zwišzane z budowš drukarni w Wykrotach. Zbliża się moment uruchomienia normalnej produkcji Đ planujecie Panowie, że kiedy może to nastšpić?
Uruchomienie produkcji planujemy jeszcze w pierwszej połowie bieżšcego roku. Obecnie trwajš ostatnie prace instalacyjno-montażowe, próby funkcyjne urzšdzeń i systemów zaopatrzenia w media i utrzymania ruchu, przygotowania do procesu odbiorów technicznych i budowlanych.
Co kryje się za okreleniem: ăNajnowoczeniejsza drukarnia wklęsłodrukowa w EuropieÓ?
Nowoczesnoć drukarni w Wykrotach nie polega na tym, że całoć wyposażenia jest fabrycznie nowa, lecz na tym, że niektóre przyjęte w Wykrotach rozwišzania sš unikatowe i jeszcze niestosowane szeroko w poligrafii.
Dla przykładu podam choćby grawerowanie, a właciwie wypalanie cylindrów drukujšcych za pomocš lasera w cynku Đ metoda stosowana do tej pory jedynie w drukarni Bauera w Kolonii oraz (włanie uruchamiana) w Wykrotach. To wspólne przedsięwzięcie koncernu Bauer i szwajcarskiego Daetwylera ma szanse stworzyć zupełnie nowe perspektywy w przygotowalni form.
W porównaniu do tradycyjnej metody grawerowania elektromechanicznego w miedzi za pomocš rylców (noży) diamentowych wypalanie laserem zapewnia lepszš jakoć kałamarzyków (dzięki precyzyjnemu wypalaniu powłoki przez promień laserowy), brak występowania różnic pomiędzy poszczególnymi pasami grawerowania (ze względu na dwie głowice grawerujšce zamiast tradycyjnych omiu) oraz rewelacyjnš prędkoć, co najmniej dwukrotnie szybszš od prędkoci grawerowania tradycyjnego.
Do tego należy dodać rzecz już zupełnie wyjštkowš: możliwoć wypalania do omiu stron z obwodu cylindra. Znaczy to, że w przygotowalni form w Wykrotach możemy wytwarzać cylindry o szerokociach od 2,40 m aż do 4,30 m oraz od czterech do omiu leżšcych stron z obwodu cylindra. Nie słyszelimy, żeby w jakiejkolwiek drukarni rotograwiurowej na wiecie była równie elastyczna przygotowalnia form jak ta, która powstaje u nas.
Również introligatornia może się poszczycić wyposażeniem będšcym najnowszym rozwišzaniem szwajcarskiej firmy Mueller Martini: tamowcami Supra, należšcymi do najbardziej uniwersalnych i najszybszych urzšdzeń introligatorskich na wiecie.
Same maszyny drukujšce KBA klasy TR 10B, choć olbrzymie (szerokoć roli 3,68 m), sš na rynku dostępne już od kilku lat. Niemniej i tu na nasze specjalne zamówienie i potrzeby zostały one wyposażone w dwa aparaty złamujšce z trzema wykładniami każdy (co oznacza możliwoć drukowania jednoczenie szeciu różnych składek). Nadbudowa aparatów złamujšcych pozwala na wszystkie możliwoci dzielenia produkcji. To pierwsze maszyny KBA zaprojektowane pod obwód cylindra do 2 metrów! Oznacza to, że przy 8 stronach A4 na obwodzie cylindra i 12 pasach można z jednego obrotu cylindra uzyskać 192 strony, oczywicie w rozbiciu na kilka składek. Dla przykładu: czasopismo 64-stronicowe w pełnym kolorze A4 maszyny te mogš drukować z prędkociš ponad 85 000 egz./h!
Nie wspominamy tu, że całe sterowanie nimi odbywa się za pomocš ekranów dotykowych, wszystkie procesy sterowane sš komputerowo, a maszyna daje do dyspozycji niezliczonš iloć danych o przebiegu produkcji i działaniu jej podzespołów.
To główne i najbardziej spektakularne przejawy nowoczesnoci. Jest ich jednak dużo więcej, poczynajšc choćby od transportu ról papieru na maszynę za pomocš poduszkowców, a na całkowicie sterowanym komputerowo zarzšdzaniu cylindrami drukujšcymi kończšc.
Zakres produktów i wielkoć produkcji przekraczajš potrzeby rynku polskiego. Jakie sš kierunki ekspansji eksportowej Wydawnictwa?
Nie możemy się do końca zgodzić z tym stwierdzeniem, bo sugeruje ono, że wybierajšc wyposażenie dla drukarni nie mylelimy o rynku polskim. Mylelimy i o rynku polskim, i o rynku europejskim, dlatego wybralimy urzšdzenia najwydajniejsze, ale i najbardziej elastyczne, takie, które zagwarantujš najwyższš jakoć w druku pism luksusowych i katalogów oraz takie, które mogš wyprodukować milionowe nakłady masowego pisma w najkrótszym czasie.
Od założenia firmy w drukarniach niezmiennie stosowana jest technika druku wklęsłego. Czy fakt, że założyciel i kolejni spadkobiercy rodziny Bauerów byli drukarzami (w tym obecny właciciel) i jednoczenie wydawcami, ma znaczenie dla ăumiłowaniaÓ wklęsłodruku?
Pan Bauer poza drukarniš wklęsłodrukowš w Kolonii i Ciechanowie ma jeszcze drukarnię offsetowš w Rastatt oraz gazetowš w Magdeburgu.
Rodzina Bauerów konsekwentnie od lat 50. rozbudowywała swojš pozycję na rynku wydawniczym, by w końcu stać się największym wydawcš czasopism w Niemczech. W tak dużym kraju jak Niemcy, w kraju z takš dużš tradycjš czytelnictwa prasy, wklęsłodruk jako podstawowa technologia produkcji masowych tytułów narzucał się samoistnie. Offset nie był nigdy i nadal nie jest alternatywš dla większoci czasopism Bauera ani w Niemczech, ani w Polsce.
W odpowiedzi na drugie pytanie scharakteryzowali Panowie to, co najważniejsze z zakresu nowoci technicznych oraz technologicznych wyposażenia. Kolej na tematy kadrowe. Jak zapewniacie sobie Panowie obsługę tej supernowoczesnej techniki i technologii w Wykrotach?
Jestemy w tej szczęliwej sytuacji, że mamy już jeden zakład wklęsłodrukowy w Polsce. Częć kadry kierowniczej i zasady drukarnianego know how pochodzš z zakładu w Ciechanowie. Korzystamy z pomocy pracowników z Ciechanowa również doranie, do wykonania okrelonych zadań, przeprowadzenia szkoleń. Duże zasługi ma również dział produkcji Wydawnictwa Bauer z Warszawy, szczególnie w zakresie planowania produkcji czy zarzšdzania kolorem. Dowiadczenie w Color Managemencie zdobywane przez lata, poczšwszy od przesyłania pierwszych plików do Drukarni w Ciechanowie w 1997 roku i tworzenie pierwszych profili oraz ăprzeniesienieÓ wszystkich procesów prepress bezporednio do redakcji, stawia nas w bardzo komfortowej sytuacji.
Coraz więcej fachowców pozyskujemy lokalnie czy też z szeroko rozumianego regionu lšska. Dotyczy to zarówno poligrafów, jak i innych specjalistów technicznych z różnych zakładów z południowej Polski.
Bardzo dużš częć załogi szkolimy od podstaw, gdyż z niektórych specjalnoci (choćby z zakresu wspomnianego grawerowania laserowego) nie mamy wyszkolonych fachowców. Mimo tego odnosimy na tym polu też duże sukcesy. Wiemy, jakimi kryteriami należy się kierować wybierajšc kandydatów, którzy znajdš satysfakcjonujšce ich zajęcie w naszym zakładzie.
Zainteresowanie pracš u nas jest duże, mimo to nadal mamy oferty ciekawej pracy zarówno dla dowiadczonych poligrafów, elektroników, mechaników, jak i dla osób młodych, jeszcze nieukształtowanych, za to z wykształceniem, znajomociš języka i chęciš do pracy. Ci, którzy nam uwierzyli, po odbyciu rocznego szkolenia w Ciechanowie i u dostawców maszyn przenieli się na Dolny lšsk i teraz sš na progu budowy swojej kariery zawodowej w nowoczesnym zakładzie międzynarodowego koncernu. Oni z pewnociš nie żałujš swojej decyzji, a do dzi mamy zatrudnionych już ponad 150 pracowników.
Czy zapadła już decyzja, kto pokieruje zakładem w Wykrotach?
Oczywicie. Dyrektorem drukarni od dwóch miesięcy jest Mariusz Kšcki, inżynier poligraf, absolwent Instytutu Poligrafii Politechniki Warszawskiej.
Dziękuję za rozmowę.
Rozmawiał Apolinary Brodecki