Druk cyfrowy zdobywa coraz większš popularnoć, znajdujšc zastosowanie także w typowych drukarniach offsetowych. W ostatnim czasie do grona użytkowników technologii cyfrowej dołšczyło Centrum Usług Drukarskich z Rudy lšskiej, w którym rozpoczęły produkcję dwie maszyny firmy Oc: kolorowa CPS 900 Platinum i czarno-biała VarioPrint 2090.
Centrum Usług Drukarskich jeszcze do niedawna było typowš drukarniš offsetowš. Założona w 1982 roku firma, należšca dzi do Barbary i Henryka Milerów, od 1994 roku specjalizuje się w produkcji offsetowej drukujšc m.in.: foldery, katalogi, materiały reklamowe, gazety, czasopisma i ksišżki. Jej park maszynowy opiera się na pięciu maszynach arkuszowych oraz systemie CtP. Jednak od pewnego czasu, zauważajšc trendy rynkowe i zapotrzebowanie ze strony klientów, szefowie drukarni przymierzali się do inwestycji w druk cyfrowy.
Mówi właciciel firmy Henryk Miler: (É) Decyzja ta została na nas niejako ăwymuszonaÓ przez rynek, na którym można zaobserwować tendencję do obniżania nakładów, żšdania krótkich, wręcz ekspresowych terminów i nacisku na redukcję cen. Z tego względu już od jakiego czasu częć prac, nieopłacalnych lub niemożliwych do wykonania na maszynach offsetowych, podzlecalimy na zewnštrz. Wreszcie nadszedł moment, aby maszyny cyfrowe pojawiły się w wyposażeniu naszej firmy.
W rezultacie w grudniu 2005 roku w drukarni CUD rozpoczęły pracę dwa urzšdzenia cyfrowe Oc. Pierwsze z nich to system CPS 900 Platinum oferujšcy kolorowy druk w formacie maksymalnym 305x457 mm z rozdzielczociš 2400 dpi i prędkociš 30 stron A4/min. VarioPrint 2090 to urzšdzenie czarno-białe pracujšce z prędkociš 90 stron A4/min i drukujšce z rozdzielczociš 600 dpi (125 lpi) na podłożach o formacie maksymalnym 302x427 mm. Oba urzšdzenia akceptujš różnego rodzaju podłoża o gramaturze z zakresu 90-280 g/m2.
W systemie kolorowym w firmie CUD drukowane sš przede wszystkim ulotki reklamowe, plakaty, wizytówki, foldery, zaproszenia, gazetki reklamowe. Z kolei system czarno-biały służy do produkcji skryptów i materiałów szkoleniowych. Nakłady w obydwu maszynach wynoszš od kilku do kilkuset sztuk, przy czym, jak wynika z wypowiedzi przedstawicieli firmy CUD, granica opłacalnoci między drukiem cyfrowym i offsetem oscyluje wokół 800 egzemplarzy.
Co ciekawe, ok. 80% zleceniodawców prac na druk cyfrowy stanowiš klienci korzystajšcy też z usług w zakresie druku offsetowego.
Na dzień dzisiejszy oba urzšdzenia Oc sš wykorzystywane w ok. 30%, jednak przedstawiciele firmy CUD sš przekonani, że obłożenie zarówno na druk kolorowy, jak i czarno-biały będzie rosło w szybkim tempie.
***
W ostatnich czasie firma Oc Poland dokonała też instalacji czarno-białego systemu druku cyfrowego VarioPrint 2100 w warszawskiej drukarni Grasp.
Drukarnia Grasp powstała w 2004 roku, choć jej właciciel, Robert Winiewski, działa na rynku poligraficznym już od wielu lat. Firma od poczštku nastawiała się na usługi w zakresie druku cyfrowego, najpierw mało-, a póniej także wielkoformatowego. W chwili uruchamiania drukarni zaczęła tu pracę kolorowa maszyna cyfrowa, niespełna rok póniej zainwestowano w wielkoformatowy ploter solwentowy.
Nowa inwestycja wišzała się przede wszystkim z rosnšcym zapotrzebowaniem na produkcję czarno-białych publikacji takich jak niskonakładowe ksišżki, czasopisma oraz różnego rodzaju materiały akcydensowe Đ mówi Tomasz Szmagier z drukarni Grasp. Đ Tylko w pierwszym tygodniu na nowej maszynie wykonalimy ponad 250 tys. odbitek. Docelowo liczba ta powinna wzrosnšć nawet dwukrotnie.
Ze względu na rodzaj wykonywanych na urzšdzeniu VarioPrint 2100 prac, większoć zleceniodawców w zakresie druku czarno-białego stanowiš wydawnictwa ksišżkowe i prasowe. Sebastian Truszkowski z firmy Grasp dodaje: W przypadku ksišżek nakłady opłacalne dla druku cyfrowego sięgajš 1000 egzemplarzy, przy czasopismach Đ nawet 1500. Dodam, że przy wczeniej stosowanych urzšdzeniach innego dostawcy wielkoci te nie wchodziły w rachubę i już przy nakładach rzędu 100-150 egzemplarzy prace kierowalimy do druku offsetowego (É) Dzi możemy miało konkurować z największymi warszawskimi drukarniami specjalizujšcymi się w cyfrowym druku czarno-białym.
Urzšdzenie, pracujšce w technologii Oc Copy Press, oferuje druk z prędkociš 95 stron A4/min (zarówno w trybie 1-, jak i 2-stronnym). Maksymalny format stosowanych podłoży to 305x457 mm, rozdzielczoć druku wynosi 600 dpi (125 lpi). VarioPrint 2100 pozwala na zadrukowywanie różnych podłoży, m.in. papierów (także fakturowanych i ozdobnych), folii, kalki i innych. Urzšdzenie jest wyposażone w moduł wykańczajšcy umożliwiajšcy automatyczne zszywanie on-line, jak również off-line podczas pracy maszyny. Opcja ta jest przydatna przy produkcji czasopism czy broszur. W przypadku ksišżek oraz innych materiałów Grasp korzysta z urzšdzeń introligatorskich: oklejarki, zbieraczki, złamywarki, krajarki i innych.
Tomasz Szmagier przewiduje, że w zwišzku z nowš inwestycjš udział druków czarno-białych w produkcji realizowanej przez firmę Grasp będzie się systematycznie zwiększał: Szacujemy, że druk czarno-biały i wielkoformatowy w sumie będzie generował ok. 40% naszych obrotów.
Opracowano na podstawie informacji firmy Oc Poland