31 sierpnia, na dzień przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego, miał miejsce wernisaż wystawy ăOd ÔElementarzaŐ do ÔWesołej szkołyŐ Đ podręczniki trzech pokoleńÓ, zorganizowany przez Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne. Wystawa została przygotowana z okazji przypadajšcego w tym roku 60-lecia WSiP.
Trudno o bardziej prestiżowe miejsce na prezentację podręczników trzech pokoleń niż Biblioteka Narodowa. My tu w Bibliotece Narodowej mamy wiadomoć, że kontakt z czytaniem zaczyna się od elementarza Đ przyznał w trakcie wystšpienia poprzedzajšcego otwarcie wystawy Michał Jagiełło, dyrektor BN. Zaproszonych goci, z niecierpliwociš oczekujšcych na wernisaż, wykładem na temat udzielania dzieciom odpowiedzi na ich trudne i liczne pytania zabawiał Włodzimierz Paszyński, były wiceminister MENiS, wieloletni kurator, nauczyciel i autor Wydawnictw.
Jarosław Kusto, członek zarzšdu WSiP, dziękował wszystkim, którzy w cišgu 60 lat współpracowali z Wydawnictwami. Warto w tym miejscu przypomnieć pokrótce historię Wydawnictw. A jest ona bogata. Państwowe Zakłady Wydawnictw Szkolnych (PZWS), oficynę, z której wywodzi się WSiP, powołano zarzšdzeniem Ministra Owiaty 9 kwietnia 1945 r. PZWS nawišzywał do tradycji i działalnoci Towarzystwa do Ksišg Elementarnych, powstałego w 1775 r. oraz Państwowego Wydawnictwa Ksišżek Szkolnych, utworzonego w 1921 r. we Lwowie. Pierwszym podręcznikiem PZWS był ăElementarz dla szkół wiejskichÓ Mariana Falskiego. Przez kilka lat po wojnie PZWS nie tylko wydawał, ale także zajmował się kolportażem swoich publikacji, map i pomocy naukowych. Co trzecia ksišżka wydawana wówczas w Polsce sygnowana była znakiem PZWS. Na poczštku lat 50. z PZWS wyodrębniły się samodzielne oficyny: Państwowe Wydawnictwa Szkolnictwa Zawodowego, Państwowe Wydawnictwo Naukowe i Państwowe Przedsiębiorstwo Wydawnictw Kartograficznych. Obecna nazwa: Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne obowišzuje od 1 stycznia 1974 r., dnia połšczenia PZWS i PWSZ w jednš oficynę. A dzi? Dzi WSiP jest spółkš giełdowš, otwartš na nowe pomysły edytorskie i rozwišzania metodyczne dostosowane do najnowszych tendencji w nauczaniu. Wydawnictwo wykorzystuje nowoczesne technologie: oferuje tablice interaktywne, generator testów i e-learning, druk cyfrowy, uzupełnia cykle publikacji materiałami na nonikach elektronicznych.
Obecny na wernisażu wystawy dyrektor produkcji Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych, Roman Tomczok, zgodził się udzielić nam krótkiego wywiadu na temat przyszłoci tradycyjnego podręcznika.
Dokšd zmierza produkcja tradycyjnych podręczników? Czy Pana zdaniem w przyszłoci wyprš je wydawnictwa multimedialne?
Wydaje mi się, że przyszłoć tradycyjnej ksišżki nie jest zagrożona. Oczywicie nie możemy nie reagować na oczekiwania rynku. Dlatego produkty multimedialne również figurujš w ofercie WSiP, a edukacja interaktywna staje się naszym atutem. Jednak publikacje multimedialne stanowiš zwykle uzupełnienie tradycyjnego podręcznika, którego wydawanie to nasza specjalnoć od 60 już lat.
Jakie trendy w produkcji wydawnictw edukacyjnych mógłby Pan zdefiniować?
Generalnie okreliłbym to w ten sposób: podręczniki najczęciej drukowane sš w pełnym kolorze, najlepiej na dobrym, powlekanym papierze. Natomiast w zeszytach ćwiczeń często wystarczš dwa kolory. Z kolei testy, ksišżki metodyczne sš ze względów ekonomicznych jednobarwne. Na rynku edukacyjnym ostatnio modne sš kolorowe pomoce demonstracyjne, produkcje na folii, plansze. Oczywicie takie produkty sš też w ofercie WSiP.
Oprawy podręczników to wcišż przede wszystkim oprawy broszurowe i zeszytowe, a ostatnio także oprawy zintegrowane, jednak ich wykonanie możemy zlecić zdecydowanie zbyt małej liczbie drukarń. A takš oprawę chcielibymy stosować częciej.
Nadal atrakcyjne sš oprawy klejone, w których wkład jest lekko zaklejony lub ma perforację umożliwiajšcš łatwe wyrywanie poszczególnych kartek.
Czy produkcję dla WSiP realizujš wyłšcznie polskie drukarnie?
Produkcję podręczników zlecamy polskim wykonawcom. Wysokie nakłady kierujemy do drukarń heat-setowych. W tym zakresie współpracujemy m.in. z Winkowskim, Poligrafiš SA, krakowskš drukarniš Donnelley oraz bydgoskim Ortisem. Jestem bardzo zadowolony z jakoci usług wiadczonych przez te firmy. Drukarnie dziełowe chcšce współpracować z naszym wydawnictwem muszš spełniać cisłe wymagania dotyczšce jakoci produkcji Đ te, które sš w stanie zapewnić nam najwyższš jakoć, stajš się naszym wieloletnim partnerem. Współpracujemy z wieloma drukarniami, wszystkie jednak traktujemy równorzędnie. Natomiast gadżety uzupełniajšce ksišżki wykonujemy przeważnie w krajach Dalekiego Wschodu.
Dziękuję za rozmowę.
Wystawa ăOd ÔElementarzaŐ do ÔWesołej szkołyŐ Đ podręczniki trzech pokoleńÓ to prawdziwy powrót do przeszłoci. Organizatorom udało się zgromadzić podręczniki dziadków, rodziców i dzieci. A może nawet praprapradziadków, bowiem najstarszš pozycjš jest ăElementarz dla szkół parafialnychÓ, wydany w Krakowie w 1792 r., który wypożyczyła Biblioteka Publiczna im. H. Łopacińskiego w Lublinie. Nostalgię wzbudzajš stare szkolne ławy, przybory niezbędne każdemu uczniowi Đ ăŐmyszkaŐ, najlepsza guma do wycieraniaÓ, ołówek rysunkowy ăPerkunÓ czy kopiał ołówkowy.
Tęsknotę za beztroskim dzieciństwem budzš też autentyczne, zapisane zeszyty w trzy linie, z kolorowymi szlaczkami, pištkš z okršgłym brzuszkiem i podpisem ăpaniÓ.
Nie mogło też zabraknšć całej kolekcji elementarzy Mariana Falskiego.
Wystawa będzie nieodpłatnie dostępna dla zwiedzajšcych do końca wrzenia br. od poniedziałku do pištku w godzinach 10-17, w soboty w godzinach 10-15. AN