Rola bez kompromisów
6 gru 2016 14:52
Jedna z największych niemieckich drukarń arkuszowych, W. Kohlhammer Druckerei GmbH + Co. KG ze Stuttgartu, jest w trakcie instalacji pierwszej maszyny w technologii web-to-sheet (z roli do arkusza) – Goss M-600 Folia.
Firma Goss International oraz przedstawiciel drukarni Kohlhammer gościli na specjalnej konferencji prasowej, zorganizowanej przez dziennikarzy Eurographic Press pod koniec marca w Paryżu. Spotkanie to pozwoliło na zapoznanie się z targowymi planami firmy Goss (o których w Poligrafice nr 5/2010) oraz na rozmowę z pierwszym użytkownikiem Goss M-600 Folia w technologii web-to-sheet.
Będąca częścią dużej grupy wydawniczej założonej w 1866 roku, drukarnia W. Kohlhammer zatrudnia obecnie ok. 200 osób i wykorzystuje – razem z mniejszą siostrzaną drukarnią – 83 arkuszowe zespoły drukujące, co czyni ją jedną z największych stricte arkuszowych drukarń również w Europie Centralnej. Drukując przeróżne produkty wysokonakładowe jak wysokojakościowe katalogi dla branży motoryzacyjnej, magazyny mody czy raporty roczne, ale i nisko- oraz średnionakładowe książki i magazyny, Kohlhammer nie posiada „typowego” klienta. Są to zarówno małe agencje reklamowe, jak i duzi producenci oraz narodowe i międzynarodowe instytucje i organizacje.
Maszyna Goss M-600 Folia została skonstruowana z myślą o takich właśnie drukarniach jak Kohlhammer – stwierdził Jean Claude Pautrat, dyrektor rozwoju produktu w Goss International. – Z rozmów z drukarzami wynikało jasno, że istnieje zapotrzebowanie na nową technologię, która umożliwi im jednoczesną redukcję kosztów i poprawę produktywności. Kombinacja prędkości, wydajności i jakości, jaką oferuje Goss M-600 Folia, pozwala na produkcję powtarzalnych formatowo prac i umożliwia drukarzom dostosowanie do kurczących się budżetów ich klientów przy jednoczesnym zróżnicowaniu prowadzonego przez nich biznesu.
Drukarnia Kohlhammer jest w trakcie instalacji 4-zespołowej maszyny Goss M-600 Folia o szerokości wstęgi 965 mm i odcięciu 625 mm, wyposażonej m.in. w: system cyfrowego nafarbiania Goss DigiRail, automatyczną wymianę płyt Autoplate, automatyczne urządzenie do zmiany i przygotowania zwoju Contiweb SH40 ze zintegrowanym urządzeniem napinająco-zasilającym oraz system kontroli Goss WebCenter. Inwestor przewidział również możliwość ewentualnego dodania zespołu lakierującego. Posiadająca możliwość produkcji do 30 tysięcy dwustronnie zadrukowanych, pełnokolorowych arkuszy na godzinę nowa maszyna będzie głównie wykorzystywana do drukowania magazynów i innych prac komercyjnych.
Zdaniem Ralpha Gumbela, dyrektora generalnego drukarni Kohlhammer, firma jest oddanym użytkownikiem maszyn arkuszowych, ale nie mogła odmówić logiki technologii Goss Folia: Naszą główną motywacją, która skłoniła nas do inwestycji w maszynę rolową, była konieczność optymalizacji wydajności produkcji magazynów w formacie A4 oraz innych prac komercyjnych. Produktywność Goss M-600 Folia w porównaniu z regularną maszyną offsetową jest ogromna, ale to nie był czynnik decydujący. Szukaliśmy przede wszystkim lepszej relacji kosztowej dla naszych produktów w formacie A4, połączonej ze stałą wysoką jakością produkcji. Co więcej, maszyna ta charakteryzuje się niespotykaną proekologicznością – jest „zielona” jak maszyna arkuszowa, ale efektywna kosztowo jak rolowa.
Wiele parametrów, które Goss M-600 Folia dzieli ze standardową produkcją arkuszową, było istotnych dla drukarni Kohlhammer jako pozwalających na płynne przejście do innej technologii i szybkie uruchomienie produkcji. Wykorzystując standardowe arkuszowe farby i materiały eksploatacyjne, jak również posiadając możliwość zadrukowywania podłoży od 90 do 250 g/m2 firma osiągnie elastyczność produkcji i redukcję kosztów w bardzo krótkim czasie.
Oczywiście inwestycja w technologię rolową mogła być poczyniona tylko dlatego, że mieliśmy pewność, iż sprosta wysokim oczekiwaniom naszych klientów w kwestii jakości. Testy, które przeprowadziliśmy wspólnie z Goss International utwierdziły nas w przekonaniu, że nie będzie kompromisów. Właściwie ich efekty przerosły nasze oczekiwania – twierdzi Ralph Gumbel. – Nasze dotychczasowe doświadczenie jest bardzo pozytywne i dobrze wróżące na przyszłość, jeśli chodzi o relację partnerską z firmą Goss, a nie tylko układem dostawca – klient.
Instalacja ma być ostatecznie sfinalizowana pod koniec kwietnia br. Ile maszyn arkuszowych pracujących w Kohlhammer zastąpi Goss M-600 Folia? Ralph Gumbel nie jest jeszcze w stanie odpowiedzieć na to pytanie; uważa, że w najbliższym czasie żadnej, ponieważ będzie dedykowana innego typu pracom, a inwestycja była poczyniona z myślą o rozwoju. Niemniej z jego wypowiedzi wynikało dość jasno, że bardzo wysoka – w porównaniu z technologią arkuszową – wydajność pozwoli na wycofanie z produkcji kilku mniej efektywnych, starszych (co w przypadku drukarni Kohlhammer oznacza 6-7-letnich) maszyn. AN