Technologia zorientowana na korzyści klienta
6 gru 2016 14:48
Na największych targach przemysłu poligraficznego Heidelberg zaprezentuje swoją nową gamę produktów do druku opakowaniowego i komercyjnego z nowymi modelami maszyn Speedmaster na czele. A pod hasłami „HEI Performance” i „HEI Value” zwiedzający będą mogli znaleźć szereg rozwiązań niezbędnych w ich codziennej pracy.
Heidelberg oprócz nowych platform Speedmaster zaprezentuje liczne rozwiązania integracyjne. Prinect Press Center, Prinect Packaging Workflow oraz Prinect Axis Control stanowią kolejny krok naprzód w jego ofercie workflow. Zaprezentowana zostanie również po raz pierwszy nowa rodzina naświetlarek serii Suprasetter. Nie zabraknie rozwiązań dla introligatorni takich jak złamywarki, składarko-sklejarki czy sztance.
Nowe wielkoformatowe maszyny drukujące zaprezentowane podczas targów drupa 2008 uzupełniają serię Speedmaster. Modele Speedmaster XL 145 oraz Speedmaster XL 162 zostały zaprojektowane dla druku opakowań oraz przemysłowego druku wydawniczego. Dzięki nowym rozwiązaniom oferują znacznie krótszy czas narządzania, wysoką wydajność i synchroniczny proces mycia. Drukują z prędkością do 15000 ark./h na powierzchni w formacie 6 i 7b. Na drupie będzie można zapoznać się również z maszyną Speedmaster XL 105 z odwracaniem. Łączy ona w sobie wszystkie zalety maszyny do druku jednostronnego i integruje innowacyjną technologię odwracania w jeden kompletny system o prędkości drukowania do 15 000 ark./h. Kolejną maszyną drukującą prezentowaną na targach będzie półformatowy Speedmaster XL 75 o prędkości drukowania do 18000 ark./h. Posiada on liczne innowacje takie jak nowe stanowisko obsługi wykładania z ekranem dotykowym i pokrętłem nawigacyjnym. Umożliwia zadruk materiałów o grubościach od 0,03 do 0,8 mm, drukowanie jednostronne lub z odwracaniem oraz może posiadać do 12 zespołów drukujących i zespół lakierujący. Bardzo dobrze sprawdza się zarówno w drukarniach akcydensowych, jak i opakowaniowych czy etykietowych. Heidelberg przedstawi również nowe serie maszyn Speedmaster SM 52 i Speedmaster SM 74, które zastąpią istniejące dotychczas serie Printmaster PM 52/Speedmaster SM 52 oraz Printmaster PM 74/Speedmaster SM 74. Maszyny drukujące Printmaster GTO 52 i Printmaster QM 46 nadal będą się znajdowały w ofercie. Nowe serie maszyn wyróżniają się dużą elastycznością i mogą być dostępne w wersjach od mniej zautomatyzowanej ze standardowym wykładaniem po całkowicie zautomatyzowaną z wysokim wydłużonym wykładaniem.
Od targów drupa 2008 wszystkie maszyny drukujące serii Speedmaster firmy Heidelberg zostaną wyposażone w nowatorski system sterowania tzw. Prinect Press Center z oprogramowaniem Intellistart. Oprogramowanie to pozwala znacznie zredukować czas potrzebny na narząd maszyny oraz wykonuje wiele czynności równocześnie dzięki wykorzystaniu sekwencyjności procesów. Nowością tego systemu sterowania jest wielkoformatowy ekran LCD, tzw. wallscreen. Daje on drukarzowi możliwość podglądu większości procesów odbywających się na maszynie takich jak: ustawianie profilu farbowego, korekty systemu pomiaru barwy, status zlecenia, raporty produkcyjne, podgląd „na żywo” z kamer wideo na nakładaniu. Dodatkowo istnieje możliwość wyświetlania drukowanej pracy wraz z separacjami barwnymi w skali 1:1, co pomaga w czasie akceptacji zlecenia. Jest to również centralne miejsce, z którego można się komunikować z innymi modułami systemu Prinect. Heidelberg rozszerzy także swoje kompetencje odnośnie do integracji zarządzania, przygotowalni, druku i obróbki końcowej o jednolity proces produkcyjny w drukowaniu opakowań – Prinect Packaging Workflow. Nowe i zmodernizowane moduły Prinect zostały opracowane pod kątem efektywnego druku opakowań. W wyniku tego proces produkcyjny oparty na Prinect można konfigurować stosownie do różnych wymagań w zakresie druku opakowań. Nie ma znaczenia, czy drukarnia specjalizuje się w jednej dziedzinie, czy chce jednocześnie produkować opakowania i akcydensy bądź też szuka możliwości wprowadzenia bazowego rozwiązania integracyjnego albo chce w miarę szybko zintegrować całe przedsiębiorstwo. Zaprezentowana zostanie także nowa wersja spektrofotometrycznego systemu pomiaru barwy Prinect Axis Control. Jest on całkowicie zintegrowany z nowym stanowiskiem sterowania maszyną Prinect Press Center i można go obsługiwać za pomocą ekranu dotykowego. Nowa generacja urządzeń Prinect Axis Control oferuje dwukrotnie szybszą w porównaniu ze starszymi modelami prędkość pomiaru wynoszącą 200 mm/s. W trakcie ustawiania Prinect Axis Control rozpoznaje automatycznie typ i położenie paska kontrolnego na zadrukowanym arkuszu. Eliminuje to ręczne pozycjonowanie paska kontrolnego, co pozwala na ponad 50% oszczędność czasu. Pasek kontrolny można ponadto umieścić w dowolnym miejscu na arkuszu.
Na stoisku Heidelberga nie zabraknie również nowych wielkoformatowych naświetlarek Suprasetter. Nowe systemy CtP to Suprasetter 145, 162 oraz 190 do naświetlania płyt termicznych. Umożliwiają one naświetlanie płyt dla maszyn drukujących o szerokości arkusza do 190 cm. Naświetlarki dostępne są w różnych wersjach o wydajności do 35 płyt na godzinę i naświetlają z rozdzielczością 2540 albo 2400 dpi. Sześć kaset podajnika pozwala w sposób całkowicie automatyczny załadować do 600 płyt w nawet sześciu różnych formatach. Umożliwia to elastyczną obróbkę różnych formatów płyt bez ingerencji operatora i pozwala na pełne wykorzystanie wydajności wielkoformatowych maszyn drukujących. Grupą docelową tego rozwiązania dla przygotowalni są przede wszystkim drukarnie opakowaniowe, przemysłowe oraz zwojowe.
W zakresie introligatorni zostanie przedstawiona nowa złamywarka kombinowana Stahlfolder KH 82 z automatycznym złamem krzyżowym; pracuje ona z maksymalną prędkością 230 m/min i wykonuje 30000 taktów na godzinę. Zależnie od wybranego stopnia automatyzacji, czas narządzania zespołu złamu krzyżowego skraca się o blisko 80% w porównaniu z poprzednim modelem KH 78. Dzięki krótkiemu czasowi narządzania złamywarka Stahlfolder KH 82 doskonale nadaje się do typowych nakładów od 7000 do 18 000 arkuszy druków akcydensowych i broszur. Przeznaczona jest przede wszystkim dla drukarń przemysłowych i specjalistycznych zakładów introligatorskich. Kolejnym nowym urządzeniem introligatorskim będzie linia do oprawy klejonej Eurobind 4000 posiadająca znacznie krótszy czas narządzania i umożliwiająca szybką zmianę zlecenia. Jej wydajność wynosi do 4000 książek na godzinę. Nowe opcje to: wykładanie Criss-Cross, stacja podawania gazy, dysza do nanoszenia kleju PUR oraz nowy automatyczny trójnóż Eurotrim 4000.
Na targach Heidelberg zaprezentuje także nową składarko-sklejarkę Diana X 115. Pozwala ona tworzyć skomplikowane pudełka zarówno w dużych, jak i małych nakładach. Prędkość maszyny wynosząca do 650 m/min pozwala na produkcję ponad 200 000 pudełek na godzinę. Tę wysoką wydajność osiąga ona dzięki urządzeniom Diana Feeder i nowemu Diana Packer. Dymatrix 145 CSB jest z kolei nową sztancą. Urządzenie przetwarza arkusze do maksymalnego formatu 106x145 cm i jest optymalnie dostosowana do nowej maszyny Speedmaster XL 145. Nakładak non-stop zapewnia płynny i pewny transport arkuszy poprzez stół z taśmami, stację sztancującą do wykładania. Dymatrix 145 CSB sztancuje do 8000 ark./h i może obrabiać materiały o gramaturach od 80 g/m2 do 2000 g/m2, jak również tekturę falistą o grubości 4 mm. Kolejną sztancą pokazaną na targach będzie Dymatrix 106 Pro CSB posiadająca kilka nowości. Należą do nich opcjonalny, automatyczny system nakładania DySet pozycjonujący dokładnie arkusze przed ich przekazaniem do łapek. Nowością jest możliwość ustawiania arkuszy na boki, zgodnie z nadrukowanym motywem – jest to ważne przy przetwarzaniu wyrobów rolowych. Nowy stół doprowadzający z taśmami i nowy nakładak umożliwiają niezawodne rozdzielanie oraz prowadzenie arkuszy. Dymatrix 106 Pro CSB z maksymalnym formatem arkusza 76x106 cm dostosowana jest optymalnie do formatu maszyny Speedmaster XL 105. Szeroka gama przetwarzanych materiałów obejmuje papiery o gramaturze od 80 g/m2, kartony o gramaturze do 2000 g/m2, aż po tekturę falistą o grubości do 4 mm. Zwiedzający będą mieli okazję zapoznać się także ze sztancami z rodziny Varimatrix. Varimatrix CS posiada nowe opcje, które ułatwiają jej obsługę oraz zwiększają elastyczność. Jest przeznaczona dla drukarń akcydensowych i opakowaniowych. Varimatrix 105 CS sztancuje i tłoczy papiery o gramaturze od 80 g/m2, kartony i tekturę litą do 1400 g/m2 oraz tekturę falistą o grubości do 4 mm z wydajnością do 7500 ark./h i maksymalnym naciskiem 300 ton. Sztancy Varimatrix CSF można z kolei używać jako maszyny do foliowania na gorąco, jak również jako sztancy z funkcją wyłamywania. Maszyna ta adresowana jest zatem do drukarń akcydensowych lub opakowaniowych, które chcą oferować klientom obszerny zakres usług. Używając modułu do tłoczenia folią na gorąco na maszynie Varimatrix 105 CSF można efektywnie i w jednym przelocie uzyskiwać zarówno efekty metaliczne, jak i tłoczenia struktury czy reliefów.
Firma Heidelberg wystąpi na targach drupa 2008 pod hasłami „HEI Value” oraz „HEI Performance”. HEI Value oznacza szeroką automatyzację procesów, wyższą produktywność i większe marże – właściwości, które przynoszą korzyści każdej drukarni. HEI Performance to najlepsze parametry w dziedzinie prędkości, niezawodności i jakości drukowania – właściwości, które codzienną pracę czynią prostszą dla każdego użytkownika. A czy nowe rozwiązania i technologie rzeczywiście takie się okażą, będziemy mieli okazję przekonać się już na początku czerwca.
Na podstawie informacji firmy Heidelberg opracowała DS