Stora Enso sprzedaje firmę Papyrus
7 mar 2008 09:21

Koncern Stora Enso poinformował o podpisaniu umowy sprzedaży firmy Papyrus prywatnemu funduszowi Altor Fund II. Transakcja, opiewająca na kwotę ok. 640 mln euro, ma zostać sfinalizowana w drugim kwartale br., wkrótce po uzyskaniu wszelkich niezbędnych pozwoleń. Wpływy uzyskane z tej sprzedaży zostaną przeznaczone na pokrycie zobowiązań Stora Enso.
Podjęliśmy kolejny ważny krok w strategii Stora Enso, której celem jest koncentracja na kluczowych obszarach naszej działalności. Po sukcesie, jakim było zbudowanie od podstaw firmy Papyrus i działu wysokogatunkowych papierów graficznych i biurowych, wierzymy, że nadszedł właściwy moment, aby ten kanał sprzedaży zaczął działać w sposób niezależny, w efekcie zaś stymulował dalszą konsolidację na rynku hurtowników papieru działających na rynku europejskim. Wierzymy też, że Altor będzie odpowiednim właścicielem firmy Papyrus i wesprze ją w procesie tej konsolidacji. Warunkiem zbycia spółki jest długookresowa umowa dotycząca sprzedaży papierów i kartonów Stora Enso przez Papyrus, co de facto oznacza utrzymanie silnych relacji biznesowych, przy jednoczesnym uzyskaniu przez nas niezależności w kontaktach ze wszystkimi ważnymi dla nas kanałami dystrybucyjnymi – mówi Jouko Karvinen, CEO koncernu Stora Enso.
Claes Ekström, partner w funduszu Altor Equity Partners AB, dodaje: (…) Celem funduszu Altor będzie utrzymanie rozwoju firmy Papyrus, tak by była ona czołową i zorientowaną na klienta hurtownią papieru na rynku europejskim. To bowiem oznacza korzyści dla wszystkich jej klientów, pracowników i strategicznych dostawców.

Firma Papyrus osiągnęła w 2007 roku sprzedaż netto na poziomie 2,006 mld euro. Jest ona jedną z największych firm handlowych w Europie, działających na rynku papierów i kartonów. Rocznie Papyrus dostarcza 1,9 mln ton papierów. Firma działa w 22 krajach Europy i zatrudnia 3100 osób. Jej siedziba znajduje się w szwedzkim Mölndal. 
W poszczególnych krajach Papyrus jest reprezentowany zarówno pod własną marką, jak też pod nazwami handlowymi Schneidersöhne, Sihl+Eika, Scaldia i Classen-Papier. Altor jest minigrupą prywatnych funduszy, w skład której wchodzą: Altor 2003 Fund, fundusz o kapitale zaangażowanym w wysokości 650 mln euro, i Altor Fund II o kapitale 1,150 mld euro. Doradcą obu funduszy jest spółka Altor Equity Partners. Altor inwestuje w średniej wielkości przedsiębiorstwa z regionu Skandynawii, koncentrując się na zwiększaniu ich wartości poprzez działania stymulujące wzrost, strategiczny rozwój i usprawnienie bieżącej działalności. Opracowano na podstawie informacji firmy Stora Enso