drupa 2008 – pierwsze impresje
30 maj 2008 14:58
drupa 2008 tylko z zewnątrz jest czerwona – w halach dominuje zielone przesłanie: praktycznie każdy dostawca urządzeń, materiałów czy oprogramowania wprowadza na rynek bądź rozszerza swoją ofertę o rozwiązania przyjazne środowisku.
Pierwsze konferencje prasowe przyniosły następujące nowiny:
Heidelberger Druckmaschinen AG, tradycyjnie największy wystawca targów, na 7800 m2 prezentuje ofertę maszyn i oprogramowania dla offsetu arkuszowego. Na konferencji prasowej zorganizowanej (również tradycyjnie) na dzień przed otwarciem targów Bernhard Schreier, CEO koncernu, powiedział, że „drupa jest swoistym barometrem trendów, natomiast nie pozwala oszacować wielkości przyszłych inwestycji, do jakich skłonne byłyby drukarnie.” Na stoisku Heidelberga najbardziej przykuwa uwagę 200-tonowy Speedmaster XL 162. „Nasz błękitny wieloryb nazywany jest XXL” – powiedział o nim Bernhard Schreier podczas konferencji. Z tą maszyną Heidelberg wkracza na rynek wielkoformatowego druku offsetowego (w formacie 6 i 7B). Z kolei potwierdzeniem zaangażowania niemieckiego koncernu w kwestie środowiskowe jest ufundowanie nagrody w wysokości 50 000 EUR dla drukarni offsetowej arkuszowej drukującej najbardziej odpowiedzialnie. O zwycięstwo ubiegać się można w 2 kategoriach: „firma odpowiedzialna społecznie” oraz „rozwiązania przyszłości.”
MAN Roland na drupie 2008 po raz pierwszy publicznie zaprezentował się w nowej szacie graficznej. Nowe logo podkreśla, że nazwy firm MAN i Roland są nierozdzielne i równorzędne: manroland. W nowym logo marka została odmłodzona poprzez zabiegi typograficzne i kolorystyczne.. Gerd Finkbeiner, Chief Executive MAN Roland powiedział w wywiadzie dla „Frankfurter Allgemeine Zeitung”: „Zmiana logo była konieczna, ponieważ dwa lata temu firma MAN AG sprzedała większość swoich udziałów w MAN Roland firmie Allianz Capital Partners i planuje pozbyć się pozostałych udziałów jako części IPO”. Również ten niemiecki producent maszyn stawia na rozwiązania XXL: pierwszy na świecie Roland 900 XXL z perfektorem został już sprzedany drukarni Himmer AG. Na drupie premierę ma model w formacie 7B plus (1260x1620 mm), którego produkcyjność może być nawet do 20% większa niż urządzenia w formacie 7B.
KBA stawia na ekologię – wszystkie maszyny pracujące na stoisku 3. co do wielkości producenta maszyn drukujących pracują bez nawilżania alkoholowego. Premiery to Genius 52 UV pracujący w technologii offsetu bezwodnego oraz 74 Karat +C z bezpośrednim naświetlaniem płyt.
Nie mniej ciekawie jest u producentów urządzeń cyfrowych: Xerox wprowadza na rynek IGena4, którego sam określa jako „następny poziom wydajności”. Anne Mulcahy, CEO Xerox podczas konferencji prasowej zdradziła, że będzie on o 25-35% szybszy niż iGen3, przy jednoczesnym wyższym poziomie kalibracji kolorystycznej oraz kontroli automatyzacji. Na drupie premierę mają także urządzenia Xerox 700, 5000AP, 8254E/8264E oraz system na papier ciągły 490/980, a także liczne aplikacje. W ofercie Xeroksa pojawił się też stały toner, który w wyniku obróbki termicznej przekształca się w żel gwarantujący dokładniejsze pokrycie niż tusze na bazie wody.
Kodak deklaruje, że zmieni druk na zawsze dzięki technologii inkjetowej Stream, która jest jedną z najważniejszych premier targowych koncernu (w sumie Kodak przygotował ich co najmniej 25) i która pozwoli użytkownikom przejąć część prac dotychczas realizowanych w technologii offsetowej.
EFI Vutek podczas targów drupa 2008 prezentuje szybką wielkoformatową maszynę drukującą UV do płaskich podłoży. Ta ośmiokolorowa maszyna może drukować z prędkością do 557 m2 na godzinę przy rozdzielczości 600 dpi. Maksymalna rozdzielczość wynosi 1200 dpi, a powierzchnia zadruku płaskich podłoży to 1,6x2,4 m przy grubości do 50 mm.
Kolejną firmą prezentującą urządzenia do druku wielkoformatowego jest Epson. Jego nowe maszyny drukujące z roli StylusPro 7900 i 9900 charakteryzują się wysoką rozdzielczością i zaawansowaną technologią. Przeznaczone są m.in. do wykonywania proofów. Drukują 11 nowymi pigmentowymi tuszami UltraChrome HDR zapewniającymi szeroką gamę kolorów oraz gładkie przejścia tonalne. Oba modele wykorzystują technologię TFP, która umożliwia druk z rozdzielczością od 1440 do 2800 dpi i wytwarza krople tuszu o wielkości od 3,5 picolitra. Mogą drukować z roli z prędkością do 40 m2 na godzinę, a ich trwałość przewidywana jest na 200 lat.
Podczas targów drupa 2008 premierę ma nowa hybrydowa maszyna firmy Screen – Truepress Jet SX. Jest to cyfrowa pełnokolorowa arkuszowa maszyna drukująca, która osiąga prędkość drukowania do 1600 arkuszy na godzinę. Jak zapewnia producent, oferuje w technologii inkjetowej jakość porównywalną z offsetem. Umożliwia zadruk zarówno papierów powlekanych, jak i niepowlekanych w formacie B2. Maszyna będzie dostępna dla rynku komercyjnego na początku przyszłego roku.
Fujifilm również prezentuje nową cyfrową maszynę drukującą w formacie B2. Jet Press 720 drukuje w technologii inkjetowej z prędkością do 2700 arkuszy na godzinę przy rozdzielczości 1200 dpi. Zastosowany tusz wodny zapewnia wysokiej jakości wydruki na papierze powlekanym. Jet Press 720 jest przeznaczona dla niskonakładowego rynku arkuszowego. Dostawy będą możliwe już w przyszłym roku, a produkcja pełną parą ruszy na początku 2010 roku.
Flint Group na swoim stoisku prezentuje m.in. nowy produkt nyloflex ITR – tuleję fotopolimerową przeznaczoną dla fleksografii. Jest ona dostarczana do klienta nienaświetlona, dlatego też Flint Group oferuje całą linię produktów niezbędnych do wykonania prawidłowej formy drukowej. nyloflex ITR dostępna jest w dwóch grubościach, w zależności od potrzeb klienta.
Powyższe informacje to tylko część newsów ogłoszonych w przededniu i podczas pierwszego dnia targów. Kolejne już wkrótce na www .poligrafika.pl.
Z Düsseldorfu – Anna Naruszko i Dorota Siedlecka