Kolejny trend drupy 2008 (po proekologicznym) to inkjet. Co ciekawe, najwięcej nowości w tym zakresie prezentują firmy dotychczas kojarzone przede wszystkim z rozwiązaniami prepress takie jak Agfa, Fujilm, Kodak czy Screen, a nawet Heidelberg.
Agfa rozszerza swoją ofertę przemysłowych inkjetowych maszyn drukujących o trzy nowe wielkoformatowe systemy – :Anapurna XLS, :Anapurna Mv i :Anapurna M4f; wszystkie drukują za pomocą nowych tuszy UV. Anapurna XLS drukuje z rozdzielczością do 1440 dpi, a maksymalna szerokość zadruku to 250 cm. Maszyna może być wykorzystywana do zadruku zarówno giętkich, jak i twardych podłoży z bardzo wysoką jakością. Modele Mv i M4f są oparte na znanym już modelu :Anapurna M. Anapurna Mv oferuje druk taki jak model M, może również wybiórczo lub całościowo nakładać lakier chroniący i ozdabiający wydruki. :Anapurna M4f z założenia jest przeznaczona do drukowania na sztywnych materiałach, ale opcjonalnie może być przystosowana do podłoży giętkich.
Targową ciekawostką są aukcje materiałów i urządzeń przeprowadzane codziennie o godzinie 16. na stoisku Agfy. „Złóż nam ofertę, której nie będziemy mogli odrzucić” – to hasło zachęcające zwiedzających do wzięcia udziału w przedsięwzięciu. Wylicytować można np. :Anapurnę Mv, :Apogee Colortune lub 10 tysięcy m2 płyt :Azura TS. Drogą licytacji można także nabyć dzieła sztuki lub koszulkę z podpisem Pelego, z czego dochód przeznaczony jest na cele charytatywne.
Screen opracował pierwszą na świecie – zdaniem koncernu – technologię druku atramentowego na zwykłym papierze, zastosowaną w wystawianym na targach prototypie kolorowego arkuszowego systemu Truepress Jet SX. Został on zaprojektowany na potrzeby rynku komercyjnego, jako uzupełnienie już istniejącego atramentowego systemu zwojowego Truepress Jet 520. Podstawową cechą Truepress Jet SX jest nowo opracowana nieruchoma głowica umożliwiająca zadrukowanie przemieszczającego się pod nią arkusza na całej szerokości (tzw. single-pass printing). Truepress Jet SX drukuje na podłożach o szerokości A2, aż do formatu 530x740 mm najczęściej spotykanego w drukarniach na całym świecie. Ponadto Truepress Jet SX jest pierwszą na świecie arkuszową maszyną tego formatu zdolną drukować nie tylko na podłożach typowych dla technologii atramentowych, lecz także na papierach zwyczajnych, również o wyższej gramaturze, z wysoką jakością. Screen planuje wprowadzenie na rynek Truepress Jet SX mniej więcej za rok.
Kodak bije rekordy prędkości – urządzenie Digimaster EX300 drukuje 300 stron A4/min, a więc jest szybsze od dotychczasowych liderów: Nuvery 288 Xeroksa (288 stron/min) oraz Océ 6250 (250 stron/min). System będzie dostępny dopiero latem przyszłego roku, ale Kodak obiecuje, że będzie także możliwy upgrade dotychczasowych modeli Digimaster. Rodzina Nexpress również doczekała się szybszego wariantu: model S3600 drukuje 120 stron A4/min.
„Scale up”, czyli „powiększać”, to targowe motto firmy Konica Minolta. Szerokiemu asortymentowi monochromatycznych i kolorowych systemów druku produkcyjnego tej marki towarzyszy oferta kompleksowych, wysoko wydajnych rozwiązań w zakresie oprogramowania, m.in. Printgroove POD Suite. Premierę na targach ma nowe urządzenie bizhub PRO 1200, którego maksymalna wydajność to 3 miliony stron miesięcznie. Jego modułowa konstrukcja umożliwia pracę w wielu różnych konfiguracjach. Modele monochromatyczne bizhub PRO 1600P, 2000P i 2500P to pierwsze systemy japońskiego koncernu opracowane we współpracy z Océ. Wydajność tych urządzeń wynosi od 160 do 250 obrazów na minutę w procesie jednoprzebiegowym, co umożliwia druk wysokonakładowy w liczbie od 150 000 do nawet 4 milionów arkuszy miesięcznie. Bizhub PRO 2500P firmy Konica Minolta jest najszybszym jednoprzebiegowym systemem drukującym na świecie.
Kolejną firmą prezentującą urządzenia wykorzystujące druk cyfrowy jest firma Durst. Przedstawiła ona dwa nowe wielkoformatowe systemy drukujące farbami UV. Maszyna drukująca Rho SP 60 drukuje na różnego rodzaju materiałach sztywnych, np. na korku, płytach MDF, płytach gipsowych czy plastiku o grubości do 3 mm i maksymalnej szerokości 63 cm. Rho 320R jest inkjetową maszyną drukującą o szerokości zadruku do 320 cm i prędkości drukowania do 130 m2 na godzinę.
Ricoh prezentuje nowe modele serii Ricoh Pro, m.in. nowy Ricoh Aficio MP W7140; DDP 184 – jedną z najszybszych drukarek arkuszowych do druku dwustronnego oraz wielofunkcyjne urządzenie Aficio MP C7500.
Japoński producent maszyn offsetowych – firma Ryobi pokazała swój pierwszy model w formacie B1 oznaczony symbolem 1050. Na stoisku obejrzeć można także model 755 z utrwalaniem UV i foliowaniem inline (to – zdaniem producenta – unikalna w skali światowej kombinacja) oraz model koncepcyjny 525 GX z pierwszym na świecie systemem suszenia UV opartym na LED zamiast na konwencjonalnych lampach UV.
Xingraphics – producent płyt konwencjonalnych i termicznych podążył za "zielonym" trendem i podczas drupy prezentuje nową, w pełni bezprocesową płytę Fit Eco o wydajności do 50 tysięcy odbitek oraz płytę Fit Xtra, czyli następcę znanej już na polskim rynku płyty Fit, o podwyższonej wydajności 250 tys. odbitek bez wypalania i 1 miliona po wypaleniu.
Firma Sappi w ramach Print City w dziale „Print Meets Electronics” pokazała, w jaki sposób można przenosić pliki muzyczne z konwencjonalnie wydrukowanego plakatu. Przyszłe zastosowania, łączące technikę drukowania z technologią cyfrową w przemyśle poligraficznym i w przemyśle wykonywania opakowań, obejmują inteligentne opakowania, stosowanie specjalnych farb do druków wielkoformatowych i tablic informacyjnych, tworzenie sieci interaktywnych połączeń i systemów identyfikacji RFID. Wszystkie te rozwiązania zakładają, że inteligentne druki będą reagowały na otaczającą przestrzeń, na zawartość opakowań lub że pozwolą na weryfikację autentyczności produktów.
Sappi promuje na swoim stoisku m.in. papier Tempo, z którego wykonana jest opaska łącząca dwa majowe zeszyty "Poligrafiki" oraz przewodnik „drupa krok po kroku”.
Siegwerk, producent farb drukarskich, podczas targów prezentuje m.in. czarną farbę, którą zostały wydrukowane książki o przygodach Harryego Pottera, charakteryzującą się wysoką głębią oraz wodne farby przeznaczone do zadruku opakowań tytoniowych.
Polscy przedstawiciele firm wystawiających się na targach są zadowoleni z liczby zwiedzających z kraju, choć przewiduje się, że szczyt odwiedzin rozpocznie się od poniedziałku, 2 czerwca.
Z Düsseldorfu – Anna Naruszko i Dorota Siedlecka