Nowości Mimaki do druku na tekstyliach

13 lut 2009 14:10

Firma Mimaki Engineering Co. Ltd. wprowadziła na rynek nowe drukarki przeznaczone do odzieży sportowej TS3 – 1600 oraz TS5-1500 AMF z transferem sublimacyjnym. Plotery sublimacyjne umożliwiają produkcję krótkich serii szerokiej gamy odzieży sportowej z poliestru. Obydwie drukarki wyposażone są w Mimaki Bulk Ink System (MBIS), czyli 2-litrowe pojemniki z atramentem umożliwiające długi, nieprzerwany druk.
TS3 – 1600 posiada jedną głowicę drukującą z 8 liniami po 180 dysz (w sumie 1440 dysz) i osiąga prędkość 12,7 m2/h przy programie szybkim (540x1080 dpi) oraz 7,7 m2/h przy trybie standardowym (720x720 dpi). Drukarka w standardzie zawiera automatyczny system podawania mediów z możliwością regulacji obrotów, dzięki czemu tkanina w urządzeniu jest cały czas gładka, jednolita i odpowiednio napięta. W urządzeniu TS3-1600 mogą być wykorzystywane rolki o średnicy do 180 mm oraz wadze do 25 kg.
TS5-1600 AMF jest modelem high-endowym o dużej prędkości, posiadającym matrycę złożoną z 4 naprzemiennie ułożonych głowic z 8 liniami po 180 dysz. Dzięki temu uzyskiwana jest maks. prędkość 44,4 m2/h przy programie szybkim (540x720 dpi) oraz 25,3 m2/h w trybie standardowym (720x720 dpi). W standardzie maszyna posiada automatyczny podajnik podłoży AMF. Tkanina jest podawana poprzez wałek obrotowy, który absorbuje rozbieżności w napięciu podłoża spowodowane zmianą średnicy rolki w trakcie drukowania. W urządzeniu mogą być wykorzystywane rolki o średnicy do 250 mm oraz wadze do 38 kg.
 Kolejną nowością Mimaki jest innowacyjne rozwiązanie drukująco-tnące TPC-1000 dla produkcji odzieży na żądanie, wykorzystujące dwa różne rodzaje tuszy do druku transferowego. W połowie ub.r. firma Mimaki wprowadziła na rynek serię urządzeń drukująco-tnących CJV30, wykorzystujących dwa rodzaje tuszy solwentowych (SS21 i ES3). Ploter TPC-1000 bazujący na serii CJV30 również może wykorzystywać dwa rodzaje tuszy przy zadrukowywaniu odzieży: solwentowy oraz sublimacyjny (Sb52 i Sb51). Korzystanie z tuszy solwentowych przy druku na arkuszach gumy umożliwia produkcję cyfr, nazw zespołów czy nazw marek na czapki i odzież sportową oraz codzienną. Drukowanie z wykorzystaniem tuszu sublimacyjnego o wysokiej gęstości cechuje natomiast szersza gama kolorów ułatwiając drukowanie na papierze transferowym, z którego obraz przenoszony jest na ubrania sportowe z poliestru czy na stroje kąpielowe. 
 Podczas drukowania na arkuszach gumy obraz może być bardzo precyzyjnie wycięty, a następnie przeniesiony na docelowe podłoże. Jedynym wymaganym procesem będzie następnie wprasowanie nadruku w tkaninę pod wpływem wysokiej temperatury, a rezultatem będzie dobrze wykończony obraz, nadający się do prania.

W przypadku druków sublimacyjnych zadrukowywany jest papier transferowy, który następnie razem z tkaniną umieszczany jest w gorącej prasie. Pod wpływem ciepła nadruk wprasowywany jest w tkaninę poliestrową, a woda zawarta w tuszu natychmiast wyparowuje. Dzięki temu żywe kolory reprodukowane są na tkaninie, a w związku z faktem, że zachowuje ona możliwość prania, ta metoda jest szczególnie polecana do produkcji odzieży sportowej. 

Opracowano na podstawie informacji firmy Mimaki