Rekordowy kontrakt na oklejanie nowych samochodów polskiej policji
25 lut 2009 11:30

Od listopada ub.r. trwa wymiana oznakowanej części floty samochodowej polskiej policji na nowe pojazdy – srebrne auta osobowe marki Kia Cee’d SW. Oklejaniem ponad 2,5 tys. samochodów w siedmiu lokalizacjach Polski zajmuje się firma Arteo design & production z podwarszawskich Łomianek, zaś dostawcą materiałów samoprzylepnych – specjalistycznych folii wyprodukowanych przez Avery Dennison – jest Plastics Group, jeden z autoryzowanych dystrybutorów marki Avery Graphics w naszym kraju. Całe przedsięwzięcie, będące największym na rynku europejskim projektem w zakresie oklejania samochodów dla służb mundurowych, ma zakończyć się w czerwcu br. Ze strony policji otrzymaliśmy bardzo restrykcyjne wytyczne dotyczące folii, które musiały spełniać wymagania Ministerstwa Transportu – mówi Radosław Wankiewicz, odpowiedzialny za sprzedaż flotową w firmie Kia Motors Polska. – Wiązały się one zarówno z wydłużoną, 5-letnią gwarancją na same materiały, jak i na wytrzymałość aplikacji m.in. przy myciu w myjniach automatycznych przez cały okres eksploatacji aut. Co więcej, brane pod uwagę folie musiały też przejść szczegółowe badania w Polskim Instytucie Motoryzacji pod względem odblaskowości. Natomiast wykonawca aplikacji musiał zagwarantować właściwy reżim czasowy i technologiczny. Pierwsza partia samochodów, ok. 1200 sztuk, musiała być bowiem przygotowana do końca grudnia ub.r. Należało też wziąć pod uwagę porę roku, w jakiej startowaliśmy z całą operacją i zapewnić odpowiednie warunki do oklejania aut w różnych miejscach Polski.
Po przeanalizowaniu ofert rynkowych okazało się, że jedynymi foliami odblaskowymi całkowicie spełniającymi wymagania policji oraz wytyczne Ministerstwa Transportu są materiały firmy Avery Dennison z rodziny Avery Emergency Prismatic. Są to produkowane przez amerykańskie zakłady Avery Dennison metalizowane folie pryzmatyczne, do tej pory niestosowane na polskim rynku motoryzacyjnym. Mówi Katarzyna Kozińska, menedżer Avery Dennison w Europie Środkowo-Wschodniej: Folie Avery Emergency Prismatic były to tej pory wykorzystywane wyłącznie przy oklejaniu samochodów służb porządkowych w USA i w niektórych krajach Europy Zachodniej. Polska jest według naszej wiedzy pierwszym krajem Europy Środkowo-Wschodniej, w którym zdecydowano się użyć tych materiałów. Do oklejania bocznych i tylnych elementów aut wykorzystywane są dwa rodzaje folii odblaskowych Avery Emergency Prismatic: niebieska i nanoszona na nią folia biała. Z kolei do oklejenia pokryw silnika wykorzystywana jest niebieska ploterowa folia wylewana Avery 800. W sumie na cały projekt zużytych zostanie ok. 20 tys. m2 folii, w tym ok. 13 tys. m2 folii odblaskowych. 
Oklejaniem wszystkich aut zajmuje się firma Arteo design & production z podwarszawskich Łomianek, posiadająca ponad 10-letnie doświadczenie w zakresie aplikacji samochodowych. Arteo design & production ma za sobą szereg realizacji w tym zakresie m.in. dla takich firm jak Carlsberg-Okocim, Nestle, Netia, Pepsi czy Żywiec. 
Jak podkreśla właściciel firmy Tomasz Kacprzak, największym wyzwaniem okazało się oklejenie pierwszych 1200 samochodów w ciągu niespełna czterech tygodni, tak by – zgodnie z umową – zdążyć przed końcem roku: W tym okresie oklejaliśmy średnio 70-80 samochodów dziennie, w 7 różnych lokalizacjach na terenie kraju, pracując także w weekendy. 
Obecnie tempo jest już nieco spokojniejsze, każdego dnia oklejanych jest około 20 samochodów. Opracowano na podstawie informacji firmy Avery Dennison