Nowe inwestycje w niełatwym czasie
22 kwi 2009 14:48

Ostatnie miesiące nie są łatwym okresem dla firm z branży poligraficznej. Sytuacja na rynkach finansowych spowodowała, że wiele z nich musiało odłożyć zaplanowane zakupy sprzętu. Jednak wśród polskich drukarń są przedsiębiorstwa, które postanowiły wykorzystać ten czas na inwestycje w nowoczesny park maszynowy i wyprzedzenie konkurencji pod względem technologicznym. Jednym z nich jest Poligrafia Sp. j. Kłyszewski Połosak z podwarszawskiego Otwocka, w której rozpoczęły pracę pełnoformatowa 5-kolorowa maszyna arkuszowa KBA Rapida 105 Universal-5+L ALV2 i termiczny system CtP Kodak Magnus 800 Quantum.
Poligrafia Sp.j. Kłyszewski Połosak istnieje od 1990 roku i zajmuje się przede wszystkim drukowaniem i obróbką końcową druków akcydensowych. Drukarnia, zatrudniająca ok. 30 osób w dwóch lokalizacjach, na stałe współpracuje z setką klientów, z których większość stanowią agencje reklamowe. Ostatnio park sprzętowy firmy został powiększony o dwa nowoczesne urządzenia pozwalające jej realizować produkcję w pełnym formacie, dotychczas nieobecnym w drukarni. Mówi Grzegorz Kłyszewski, współwłaściciel firmy: Dzięki instalacji maszyny KBA Rapida 105 Universal-5+L ALV2 i nieco później – systemu CtP Kodak Magnus 800 Quantum – weszliśmy w zupełnie nowy dla nas segment rynkowy. Wcześniej uznaliśmy, że dotychczasowa konkurencja z innymi drukarniami półformatowymi i wyniszczająca wojna cenowa nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Oba zakupy (…) pozwoliły nie tylko obsłużyć dotychczasowych klientów w zakresie prac w formacie B1, ale też przyciągnęły do drukarni zupełnie nowych zleceniodawców. Dość powiedzieć, że po instalacji nowej maszyny drukującej nasze obroty wzrosły o blisko 30%.
Zainstalowana w firmie Poligrafia maszyna to 5-kolorowa KBA Rapida 105 Universal-5+L ALV2 z wieżą lakierującą i dwoma segmentami przedłużonego wykładania, wyposażona w suszarkę IR i systemy nadmuchu gorącego powietrza. Urządzenie zadrukowuje podłoża o formacie od 360x520 do 720x1050 mm (maks. pole zadruku wynosi 710x1030 mm) z prędkością do 15 tys. ark./h i pozwala na zastosowanie materiałów o maks. grubości 1,2 mm; w tym przypadku wykorzystywany jest pakiet CX do zadrukowywania tektury. Andrzej Połosak, drugi ze współwłaścicieli drukarni, zaznacza, że ten ostatni parametr pozwolił firmie na wejście w nowe segmenty produkcji takie jak opakowania czy stendy reklamowe w większym formacie, które stanowią coraz większy procent realizowanych tu zleceń: Warto również wspomnieć o licznych systemach automatyzujących pracę, w jakie wyposażona jest nasza nowa maszyna – mówi. – Są wśród nich m.in. system automatycznej zmiany płyt, systemy automatycznego mycia wałków i cylindrów dociskowych, system DensiTronic, system automatycznego pasowania oraz moduł CIPLink, pozwalający na połączenie maszyny z działem prepress. Obecnie pracujemy nad połączeniem w ramach jednej sieci obu wykorzystywanych przez nas maszyn KBA (od 2002 r. pracuje tu także półformatowa KBA Rapida 74-4) i systemu CtP firmy Kodak. Mamy nadzieję, że dzięki temu w jeszcze większym stopniu uda nam się usprawnić produkcję.
Grzegorz Kłyszewski podkreśla, że już po kilku miesiącach eksploatacji nowa maszyna obsługuje ok. 50% przyjmowanych przez drukarnię zleceń.
Wkrótce po uruchomieniu maszyny KBA Rapida 105 Universal okazało się, że niezbędne będą także inwestycje w nowoczesną przygotowalnię. Po przeprowadzaniu analizy rynkowej wybór padł na termiczną naświetlarkę Magnus 800 Quantum firmy Kodak pracującą w technologii Squarespot. 
System został zainstalowany w marcu br. i już dziś do większości realizowanej przez Poligrafię produkcji są stosowane wykonywane w nim cyfrowe płyty CtP. Urządzenie, połączone online z wywoływarką, pracuje z prędkością 15 płyt B1/h i oferuje możliwość dalszej rozbudowy (zarówno w zakresie automatyzacji jak i wydajności), wraz z rosnącymi potrzebami zakładu. Jego ważną funkcją jest PrintLink, moduł generujący pliki PPF, umożliwiający wstępne ustawianie kałamarzy farbowych w obu maszynach drukujących KBA.
 Szefowie drukarni myślą o dalszym rozwoju, nie tylko w zakresie rozwiązań technologicznych. W związku z zakupem maszyny i systemu CtP w formacie B1 chcielibyśmy skompletować linię pełnoformatową do produkcji opakowań, a więc dokupić maszyny do dalszej obróbki. Nasze tegoroczne plany zakładają też inwestycję w nowoczesny budynek biurowo-produkcyjny, który stanie obok obecnej siedziby zakładu. Dzięki temu uda nam się przenieść do Otwocka część produkcji introligatorskiej, wykonywanej obecnie w naszej drugiej lokalizacji, w Michalinie. Mamy nadzieję, że w tych niełatwych czasach uciekniemy do przodu i gdy „kryzys” nas już opuści, będziemy właściwie przygotowani na konkurowanie z innymi, podobnie wyposażonymi pod względem technologicznym drukarniami z Polski – konkluduje Grzegorz Kłyszewski. Opracowano na podstawie informacji firmy KBA

error: Kopiowanie zabronione!
cript>