Océ VarioPrint 6160 na bis
4 cze 2009 12:16

W październiku ub.r. w warszawskim Centrum Poligrafii M.M. Jakubiccy została oddana do użytku czarno-biała maszyna cyfrowa na papier cięty Océ VarioPrint 6160, oparta na technologii Océ Gemini Instant Duplex pozwalającej na jednoczesne zadrukowywanie obu stron arkusza. Minęło niespełna pół roku i obok stanęło identyczne urządzenie dostarczone przez firmę Océ Poland, zwiększając moce drukarni w zakresie produkcji monochromatycznej do niemal 6 mln stron A4 miesięcznie. Maszyny zainstalowane w Centrum Poligrafii M.M. Jakubiccy oferują wydajność rzędu 160 stron A4/min (bądź 85 stron A3/min) każda i pozwalają na zadrukowywanie szerokiej gamy podłoży (także nietypowych) o maks. formacie 488x320 mm i gramaturze z zakresu 50-300 g/m2. Maszyny posiadają po cztery kasety podawcze, z których każda pozwala na załadowanie papieru o maks. formacie, oraz stackery umożliwiające odbiór zadrukowanych arkuszy. M.in. te parametry zdecydowały o tym, że naszą kolejną inwestycją w wysoko wydajny system czarno-biały jest ponownie rozwiązanie firmy Océ – mówi Małgorzata Jakubicka, współwłaścicielka firmy. – Jednak kluczowe okazały się półroczne doświadczenia z maszyną VarioPrint 6160 użytkowaną przez nas od października 2008 roku. System ten spełnił nasze oczekiwania w 100%. Zresztą liczby mówią same za siebie: przez ten okres wydrukowaliśmy na nim ponad 8 mln stron A4, przede wszystkim książek i materiałów szkoleniowych. (...)
Mieczysław Jakubicki, drugi ze współwłaścicieli Centrum Poligrafii, dodaje: Maszyna posiada poza tym kilka ciekawych rozwiązań, których nie spotkaliśmy w urządzeniach konkurencyjnych. Jednym z nich jest możliwość wydrukowania dowolnego arkusza z realizowanego właśnie zlecenia; jest on drukowany podwójnie – jedna kopia zostaje w maszynie stanowiąc część wykonywanej książki czy wkładu do segregatora, druga jest podawana na zewnątrz, dzięki czemu można na bieżąco skontrolować jakość produkcji. Druga istotna zaleta to prezentowane w formie graficznej na panelu operatora informacje o stanie zużycia poszczególnych podłoży i tonera wykorzystywanych w danej pracy oraz czas pozostały do jej zakończenia. 
Obecnie gros wykonywanych przez Centrum Poligrafii zleceń stanowią książki oraz materiały szkoleniowe i konferencyjne. Ich nakłady wynoszą średnio od 500 do 1000 egzemplarzy, chociaż – dzięki wysokiej wydajności maszyn – Centrum Poligrafii przyjmuje też wyższe zlecenia. 

Opracowano na podstawie informacji firmy Océ