Premierowa instalacja plotera Agfa :Anapurna Mw
9 gru 2009 09:52

W połowie listopada w firmie Pro-Mont z Opoczna został uruchomiony pierwszy na polskim rynku ploter wielkoformatowy Agfa :Anapurna Mw, do którego wkrótce dołączy kolejny system z rodziny :Anapurna. Firma Pro-Mont od wielu lat zajmuje się produkcją i montażem systemów wystawowych, paneli, aranżacji wystrojów łazienek i kuchni, wzorów płytek oraz innych materiałów dla dwóch producentów płytek ceramicznych – firmy Cersanit z Kielc i należącej do niej Ceramiki z Opoczna. W zakres zleceń wchodziła także część związana z poligrafią – nanoszenie zamawianych na zewnątrz wydruków wielkoformatowych stanowiących nieodłączną część każdego panelu czy ekspozycji. Przed trzema laty właściciel Pro-Montu, Stefan Rogulski, do którego należy też wchodzący w skład Polskich Składów Budowlanych market Standard, postanowił zainwestować we własne urządzenia drukujące. 
W rezultacie w firmie rozpoczęły pracę cztery plotery solwentowe, w których zadrukowywano folię wyklejaną następnie na poszczególne materiały. W związku z pojawieniem się na rynku systemów pozwalających na bezpośredni zadruk sztywnych podłoży, rozpoczęto przymiarki do kolejnych inwestycji. Mówi Stefan Rogulski: Obsługując największych na polskim rynku producentów płytek ceramicznych, w ub.r. zadrukowaliśmy niemal 100 tys. m2 folii nanoszonej następnie na sztywne podłoża, stosowane przede wszystkim do produkcji i montażu paneli wystawowych. Tak duże zapotrzebowanie ze strony naszych kluczowych klientów wiąże się z bardzo wysokim rygorem czasowym i jakościowym. Po przeanalizowaniu różnych ofert rynkowych Stefan Rogulski zdecydował się na wielkoformatowy ploter :Anapurna Mw. Jest to pierwszy egzemplarz sprzedany na polskim rynku. W systemie tym można stosować podłoża o maks. szerokości 1575 mm, jest on wyposażony w siedem najnowszej generacji 12-pikolitrowych głowic oferujących druk z rozdzielczością 720x1440 dpi i maks. wydajnością 23 m2/h. Jego cechą charakterystyczną jest możliwość opcjonalnego zastosowania (przed lub po właściwym wydruku) dodatkowej bieli jako koloru specjalnego bądź wykorzystania jej przy zadrukowywaniu materiałów przezroczystych. W tym celu wyposażono go w osobny system zarządzania białym atramentem. Ploter posiada też system próżniowy pozwalający na płynny transport podłoży nawet przy dużej prędkości drukowania. Specjalne czujniki bezpieczeństwa chronią głowice drukujące, a ładowanie mediów jest ułatwione dzięki automatycznemu pasowaniu i korekcie ułożenia głowic drukujących. Co więcej, pas joniujący eliminuje ryzyko gromadzenia się ładunków elektrostatycznych na podłożu, zapewniając optymalne rozmieszczenie kropel atramentu. 
W naszym przypadku możliwość nanoszenia bieli kryjącej jako koloru podkładowego była jednym z najważniejszych wymogów, jakie stawialiśmy przed planowaną inwestycją w nowy ploter UV – mówi S. Rogulski.- (...)Warto również podkreślić, że w porównaniu z technologią solwentową wydruki wykonywane w ploterze :Anapurna Mw są bardziej odporne na złe warunki atmosferyczne czy uszkodzenia mechaniczne.
Obecnie w ploterze :Anapurna Mw zadrukowywane są materiały stosowane przy produkcji systemów wystawienniczych czy ekspozycyjnych: laminowane płyty meblowe, płytki PVC, pleksi, szkło. Wysoka rozdzielczość druku umożliwia też nanoszenie opisów różnych rodzaju glazury bezpośrednio na same płytki. Maszyna pracuje na dwie zmiany i docelowo ma obsługiwać ok. 25 proc. wykonywanej tu produkcji w zakresie zadrukowywania sztywnych podłoży. Wkrótce dołączy do niej inne urządzenie dostarczone przez Agfa Graphics – ploter :Anapurna M4f, drukujący w czterech kolorach z prędkością 14 m2/h i opcjonalnie wyposażony w system „z roli na rolę”. Docelowo chcemy mieć w naszym zakładzie cztery urządzenia pracujące w technologii UV i pozwalające na bezpośrednie zadrukowywanie sztywnych materiałów – zapowiada S. Rogulski. 
Z myślą o rozbudowie części poligraficznej firma Pro-Mont przygotowuje dużą halę, która ma być jednocześnie polskim centrum demonstracyjnym rozwiązań Agfa Graphics w zakresie druku wielkoformatowego. 
 Opracowano na podstawie informacji firmy Agfa Graphics Sp. z o.o.