Ćwierć miliona polskich obiektów cyfrowych w Europeanie
18 gru 2009 12:26


Od 11 grudnia br. w ramach Europejskiej Biblioteki Cyfrowej - Europeana dostępne są zasoby kilkudziesięciu polskich bibliotek cyfrowych skupionych wokół Federacji Bibliotek Cyfrowych sieci PIONIER. 
 Zasoby te obejmują ponad 250 000 obiektów cyfrowych udostępnionych przez kilkaset instytucji kultury i nauki z całej Polski. Wśród nich znajdują się zarówno cenne skarby naszego dziedzictwa narodowego, jak i ciekawe regionalia czy współczesne publikacje naukowe i edukacyjne. 
Zdecydowana większość publikacji dostępna jest dla wszystkich internautów bez żadnych ograniczeń.
Europeana, jedna z flagowych inicjatyw Komisji Europejskiej, to portal internetowy stanowiący punkt dostępu do cyfrowej wersji kulturowego i naukowego dziedzictwa Europy. Portal ten dostępny jest od listopada 2008 roku. Z chwilą oficjalnego uruchomienia pozwalał on 
na dotarcie do około 2 mln obiektów cyfrowych rozproszonych po całej Europie. W grudniu 2009, po przyłączeniu polskich bibliotek cyfrowych, liczba obiektów w Europeanie przekroczyła 5 mln, z czego około 5,5 proc. pochodzi z Polski. Wg aktualnych planów rozwoju do lipca 2010 roku Europeana ma osiągnąć poziom 10 mln obiektów. 
Portal ten pełni niezwykle ważną rolę w udostępnianiu i promocji dziedzictwa kulturowego krajów europejskich i dlatego istotne jest, aby Polska była w nim odpowiednio szeroko reprezentowana.
Agregatorem polskich zasobów cyfrowych dla Europeany jest Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe, operator sieci PIONIER oraz Federacji Bibliotek Cyfrowych.
Federacja Bibliotek Cyfrowych (FBC) integruje sieć funkcjonujących w Polsce bibliotek cyfrowych, które systematycznie powstają od 2002 roku. FBC uruchomiona została w czerwcu 2007 roku przez Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe. Obecnie FBC daje możliwość przeszukiwania opisów ponad 315 000 tysięcy obiektów cyfrowych. Poza tym jest to również rozbudowana baza informacji o polskich bibliotekach cyfrowych, a także kluczowy element rozproszonego systemu wspierającego koordynację digitalizacji w polskich 
bibliotekach. Warto podkreślić, że miesięcznie w bibliotekach cyfrowych przyłączonych do FBC udostępnianych jest ok. 10 000 nowych obiektów. Dzięki nawiązaniu trwałego połączenia FBC z Europeaną obiekty te będą lepiej widoczne i promowane na całym świecie.
Opracowano na podstawie informacji Biblioteki Głównej UMK

error: Kopiowanie zabronione!
cript>