Światowa premiera linii do produkcji książek w drukarni CPI
24 mar 2010 13:55
Dzień 23 marca wybrała francuska grupa CPI na pokaz – przed oficjalną premierą światową - swojej linii Quantum do produkcji książek.
Europejski lider tego sektora, grupa CPI (Chevrillon Philippe Industrie) posiada 16 drukarń we Francji, w Niemczech, Holandii, W. Brytanii i Czechach; jej polskim przedstawicielem jest Włodzimierz Wisła. Grupa zatrudnia 4000 osób i realizuje obroty w wysokości 420 mln euro.
Linia produkcyjna o nazwie Quantum zainstalowana w drukarni Firmin Didot w Dreux, jednej z najstarszych francuskich drukarń, składa się z jednokolorowej zwojowej maszyny inkjet HP T300 (to premiera HP), systemu obcinania i montażu składek Flexbook specjalnie skonstruowanego na potrzeby linii przez kanadyjską firmę Magnum i klasycznej linii szycia nićmi.
„Linia Quantum jest szczególnie przystosowana do małych i średnich nakładów, zarówno do drukowania pierwszych nakładów, jak i dodruków, na które popyt wśród wydawców wciąż rośnie – mówi Pierre-Francois Catte, prezes zarządu CPI. - Zakup maszyny HP T300 pozwoli nam na oferowanie najbardziej kompletnych usług w dziedzinie druku książek. Zapewnia nam ona elastyczność niezbędną do zaspokojenia wymagań naszych klientów dzięki możliwości druku od jednego do miliona egzemplarzy”.
Z formatem 762 mm i prędkością 122 m/min (400 ark./min) HP T300 jest jedną z najszybszych i najbardziej produktywnych maszyn cyfrowych na rynku. W sektorze druku książek wypełnia ona istotną lukę pomiędzy cyfrowymi rozwiązaniami do druku na żądanie w niewielkich nakładach i przy bardzo wysokim koszcie egzemplarza a tradycyjnymi maszynami offsetowymi wymagającymi wysokich nakładów. Elastyczność linii zwiększa usytuowany za maszyną jedyny w swoim rodzaju system montażu składek stworzony specjalnie na jej potrzeby przez firmę Magnum. System ten pod nazwą Flexbook, poprzedzający klasyczną linię do szycia nićmi, tnie taśmę papieru na wstęgi o szerokości odpowiedniej dla każdej pracy (wymiary są wprowadzane dla każdej z nich on line), następnie przycina je do formatu stron książki, montuje składki i czasowo je skleja, aby uniknąć rozproszenia stron przed operacją szycia.
Według informacji P.-F. Catte, inwestycja ta o wartości 5 mln euro w najbliższych miesiącach zostanie wsparta przez 3 kolejne takie instalacje: 2 w drukarni Bussieres we Francji i jedną w Koninklijke Wohrmann (Holandia). Wpisuje się to w strategię grupy CPI, która koncentruje się na czarno-białym druku książek: „To rynek o pewnej przyszłości, niezależnie od rozwoju iPadów czy innych tabletów i w niewielkim stopniu dotknięty delokalizacją produkcji, głównie do Azji” - uważa P.-F. Catte.
W ciągu 5 lat grupa CPI planuje instalację 10 linii produkcyjnych Quantum, w ramach specjalizacji swoich drukarń. „Linia Quantum jest dla nas dobrym sposobem na ściągnięcie z powrotem do Francji zleceń na druk książek lokowanych obecnie np. w Hiszpanii, a także na przejście – dzięki technologii cyfrowej – ze stałych kosztów produkcji na koszty zmienne” - konkluduje prezes CPI.
Na podstawie Graphiline.com opracowała IZ