Innowacyjne rozwiązanie w firmie Worldcolor
24 maj 2010 15:29
Worldcolor, jedna z największych w obu Amerykach firm poligraficznych specjalizujących się w produkcji akcydensowej i magazynowej, kupiła – z myślą o swoim zakładzie zlokalizowanym w Dubuque (stan Iowa) – kompletną linię produkcyjną składającą się z cyfrowej maszyny drukującej Kodak Prosper 5000XL, zintegrowanej z pracującym w trybie inline urządzeniem do obróbki końcowej Müller Martini Sigmaline.
Instalacja linii, w skład której wchodzi maszyna Kodak Prosper 5000XL, planowana jest na drugi kwartał br., co oznacza, że Worldcolor stanie się jednym z pierwszych na świecie użytkowników urządzeń z rodziny Kodak Prosper Press, bazujących na technologii Stream Inkjet. W ciągu roku należące do niej drukarnie zlokalizowane w Ameryce Północnej i Łacińskiej wytwarzają ponad 700 mln egzemplarzy książek. Worldcolor to także czołowy gracz na rynku magazynów, katalogów, wkładek, książek telefonicznych i materiałów typu direct mailing.
„Worldcolor nie ustaje w poszukiwaniu najlepszych sposobów na dostarczanie swoim klientom produktów najwyższej wartości. W niezwykle konkurencyjnym klimacie ekonomicznym musimy znaleźć rozwiązania, które będą w stanie obsłużyć jednocześnie zarówno klienta, jak i dostawcę usługi – mówi Brian Freschi, prezes północnoamerykańskiego oddziału Worldcolor. – (…) Kodak i Müller Martini – firmy, z którymi współpracujemy od dawna – połączyły swoje siły, by stworzyć system zwiększający nasze możliwości pod względem zaoferowania naszym klientom usług o znaczącej wartości dodanej.”
Z myślą o drukarniach dziełowych w ramach platformy Kodak Prosper Press powstało rozwiązanie, które – w przypadku wielu zastosowań – ma szansę konkurować z tradycyjnym offsetem przy nakładach nieprzekraczających 7 tys. egzemplarzy, jednocześnie zwiększając wydajność całego łańcucha dostaw, głównie poprzez redukcję odpadów i niepotrzebnie magazynowanych książek. W połączeniu z urządzeniem wykańczającym Müller Martini Sigmaline maszyna Prosper tworzy kompletny system pozwalający na stworzenie książki w trybie „od pliku do gotowego egzemplarza”. Poza tradycyjnymi rynkami produkcji masowej i dziełowej, maszyny z rodziny Prosper mogą być z powodzeniem wykorzystywane np. do wydajnej produkcji personalizowanych materiałów konferencyjnych. Zmienna prędkość pracy urządzeń, prosta ścieżka prowadzenia papieru i różne opcje w zakresie jego odcięcia wpływają na wydajniejsze wykorzystanie systemu, niewielką ilość odpadów przy starcie i przygotowaniu maszyny do drukowania, uzyskanie oszczędności w zużyciu podłoża, co w połączeniu z energooszczędnością całego rozwiązania i zastosowaniem atramentów na bazie wody jest zbieżne z coraz większym zapotrzebowaniem rynkowym na rozwiązania poligraficzne przyjazne dla środowiska naturalnego.
„Wciąż sprawdzamy pojawiające się na rynku nowe technologie i procesy wytwórcze – mówi Gary Durand, wiceprezes ds. operacyjnych Worldcolor na rynku północnoamerykańskim. – Cyfrowy druk inkjetowy jawi się jako technologia wręcz przełomowa, a maszyna Kodak Prosper 5000XL zapewnia jakość dorównującą offsetowi i możliwość zastosowania niezwykle szerokiej gamy powszechnie dostępnych papierów niepowlekanych, powlekanych i błyszczących. W połączeniu z w pełni zintegrowanym z nią urządzeniem wykańczającym Müller Martini tworzy ona – naszym zdaniem – system, który nie ma sobie równych.”
Kontrakt podpisany przez Worldcolor to kolejna już w br. transakcja zakupu maszyny opartej na platformie Prosper Press. Wcześniej w urządzenia z tej rodziny zdecydowały się zainwestować firmy Rotomail Italia, Offset Paperback Manufacturers/Arvato (należąca do koncernu Bertelsmanna), Consolidated Graphics i Webcrafters. Oficjalna premiera maszyny Kodak Prosper 5000XL odbyła się na targach Ipex 2010 w Birmingham.
Opracowano na podstawie informacji firmy Kodak GCG