:Anapurna M 2050 – premiera na targach Fespa
22 cze 2010 09:42

Podczas targów Fespa 2010 na stoisku firmy Agfa Graphics światową premierę będzie miał najnowszy ploter wielkoformatowy :Anapurna M 2050, oferujący możliwość drukowania w trybach płaskim i z roli na rolę. To bazujące na technologii UV urządzenie o szerokości 2,05 m zapewnia dwukrotnie wyższą wydajność od pozostałych systemów z rodziny :Anapurna M. Znajdują w nim zastosowanie wprowadzone do oferty Agfa Graphics na targach Ipex 2010 nowe atramenty G2 UV. Ploter :Anapurna M 2050 drukuje w sześciu kolorach (CMYK, jasny cyjan, jasna magenta) z prędkością znaną z modelu :Anapurna M², oferując możliwość zastosowania dodatkowej bieli kryjącej lub podkładowej, podobnie jak w urządzeniu :Anapurna Mw. W nowym systemie wprowadzono obsługę mediów elastycznych oraz 4-strefowy stół próżniowy. Wysoka wydajność urządzenia została osiągnięta dzięki wyposażeniu go w 8 głowic drukujących, składających się w sumie z 8192 dysz „wypluwających” atrament, oraz zastosowaniu jedno- bądź dwukierunkowego trybu drukowania, bez obniżania jakości czy prędkości działania. Wszystkie te parametry sprawiają, że :Anapurna M 2050 jest – zdaniem producenta – doskonałym rozwiązaniem przy różnego rodzaju aplikacjach wykonywanych na sztywnych mediach o formacie 3x2 m i grubości do 4,5 cm, zapewniającym fotograficzną jakość reprodukcji. 
W nowym ploterze znajdują zastosowanie atramenty G2 UV stworzone przez Agfa Graphics z myślą o urządzeniach z rodziny :Anapurna M i o zadrukowywaniu najnowszej generacji sztywnych oraz miękkich podłoży. Gotowy wydruk można poddać rozcinaniu i okrawaniu bez ryzyka powstania pęknięć czy odprysków, rozszerzając tym samym gamę zastosowań oferowanych przez producentów displejów czy systemów oznaczeń. Przeciętna wydajność systemu :Anapurna M 2050 pracującego w czteroprzebiegowym trybie dwukierunkowym wynosi 24 m2/h, co jest wydajnością zoptymalizowaną pod kątem produkcji plakatów i banerów.
„Każda aplikacja wymaga innego poziomu równowagi między prędkością a jakością, a system musi oferować tryby pracy dostosowane do danego typu zlecenia – mówi Willy Van Dromme, odpowiedzialny w firmie Agfa Graphics za dział wielkoformatowych systemów inkjetowych. – Z tego względu jego kontrola odbywa się za pośrednictwem łatwego w obsłudze, zintegrowanego ekranu dotykowego oraz wewnętrznego dysku twardego, co umożliwia szybkie i bezpieczne przesyłanie danych. Ładowanie mediów oraz zmiana z trybu drukowania płaskiego na tryb z roli na rolę są w urządzeniu :Anapurna M 2050 proste i szybkie.”
Za bezproblemowy transport mediów odpowiedzialne są elementy takie jak: znaki pasowania, paski antystatyczne, czujniki bezpieczeństwa, system automatycznego wyrównywania wysokości głowic drukujących oraz na nowo zaprojektowany system kontroli próżniowej. Ploter :Anapurna M 2050 został wyposażony w 12-pikolitrowe głowice drukujące, oferuje rozdzielczość 720x1440 dpi. Dodatkowa biel, wykorzystywana jako kolor specjalny bądź przy zadrukowywaniu materiałów przezroczystych, jest nanoszona wraz z pozostałymi kolorami, w jednym przejściu.
 Opracowano na podstawie informacji firmy Agfa Graphics