Najpierw Presto, teraz Pantera
22 cze 2010 10:05

W drukarni Millenium z Dębicy rozpoczęła pracę pierwsza w regionie podkarpackim linia do oprawy klejonej Müller Martini Pantera. Zakup urządzenia to kolejna już w ostatnich latach znacząca inwestycja tej firmy. Drukarnia Millenium stanowi własność braci Mateusza i Rafała Kasperków, którzy rozpoczęli działalność na rynku poligraficznym w 1999 roku. Firma bardzo szybko się rozwijała, realizując kolejne zakupy inwestycyjne, a w 2008 roku przenosząc się do nowej siedziby. Wśród zakupionych w ostatnich latach urządzeń znalazła się m.in. pracująca tu od 2007 roku linia do oprawy zeszytowej Presto firmy Müller Martini. Ostatnio dołączyła do nich kompletna linia do oprawy bezszwowej Pantera. Mówi Mateusz Kasperek: „Dotychczas produkty w oprawie klejonej były przez nas zlecane na zewnątrz, co jednak znacząco opóźniało ich wykonanie; nie zawsze też byliśmy zadowoleni z jakości usług świadczonych przez naszych podwykonawców. Dlatego w ubiegłym roku podjęliśmy decyzję o zakupie własnej linii do oprawy bezszwowej.Uznaliśmy, że system Pantera w największym stopniu odzwierciedla nasze potrzeby. Jest to rozwiązanie kompleksowe i wyposażone w najnowocześniejsze technologie. Niebagatelne znaczenie miały też nasze bardzo pozytywne doświadczenia z linią Presto, którą użytkujemy od kilku lat, a także fakt posiadania przez Müller Martini autoryzowanego serwisu w Mielcu, a więc kilkanaście kilometrów od naszej drukarni.” 
System Pantera składa się z maszyny zbierającej, urządzenia do oprawy klejonej i trójnoża Esprit. Pracując w trybie in-line oferuje maks. wydajność 4 tys. cykli/h i jest dostosowany do nisko- i średnionakładowej produkcji magazynów, katalogów, broszur, książek i innych wyrobów o różnym formacie i grubości. W maszynie można zastosować oprawę z wykorzystaniem tradycyjnych klejów typu hotmelt, jak też coraz popularniejszych klejów poliuretanowych (PUR). Jest ona wyposażona w prosty w obsłudze otwarty system nanoszenia kleju, którego temperatura i poziom są kontrolowane w dwuwałkowym kałamarzu klejowym. Urządzenie jest obsługiwane poprzez intuicyjny ekran dotykowy i opcjonalnie wyposażane w system automatycznej nastawy Amrys.
„W naszym przypadku linia Pantera jest jak na razie wykorzystywana do mniejszych zleceń, nieprzekraczających 10 tys. egzemplarzy, realizowanych głównie z zastosowaniem klejów typu „hotmelt” – mówi Mateusz Kasperek. – Pracujemy jednak usilnie nad tym, aby zapewnić jej obłożenie przynajmniej na jedną pełną zmianę i pozyskać z myślą o niej prace o wyższych nakładach, gdzie będziemy mogli zastosować oprawę z wykorzystaniem klejów PUR. Dodam, że produkcja z zastosowaniem oprawy bezszwowej stanowi obecnie 5-10 proc. naszych zleceń.”
Inwestycja w linię Pantera była częściowo sfinansowana ze środków pozyskanych w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa. Opracowano na podstawie informacji firmy Müller Martini