Wyzwania dla wąskiej wstęgi
13 paź 2010 14:11
„Future Demand for narrow web industry” - pod takim hasłem odbyła się w dniach 7-8 października br. w Stuttgarcie międzynarodowa konferencja zorganizowana przez firmę Zeller+Gmelin GmbH, światowego producenta farb UV. W konferencji uczestniczyli przedstawiciele z kilkudziesięciu krajów zarówno drukarń specjalizujących się w technice wąskiej wstęgi flekso, technice druku hybrydowego przy wykorzystaniu technologii suszenia electron beam (m.in. Europrint Polska), jak i czołowi producenci maszyn do druku wąskowstęgowego: Muller Martini, Omet, Mark Andy, producenci lamp UV i technologii UV-IST Metz GmbH oraz odbiorcy opakowań.
Jednym z ważnych referatów konferencji było przedstawienie przez Stefana Papiloud (Nestle) wymagań i kryteriów certyfikacji dla materiałów opakowaniowych i farb drukarskich w celu ich dopuszczenia do stosowania w grupie Nestle. Firma Zeller+Gmelin jako jedna z nielicznych uzyskała certyfikaty Nestle na serie niskomigracyjnych farb UV do drukowania opakowań żywności. Niskomigracyjne farby UV produkowane przez firmę Zeller+Gmelin oraz obecna sytuacja prawna dotycząca stosowania farb UV do produktów żywnościowych zostały omówione przez dr. Heinza Schweigera oraz Jurgena Walthera z firmy Zeller+Gmelin. Należy też odnotować interesujące wystąpienie Dirka Jagersa z firmy IST Metz, który przedstawił porównanie zalet i wad technologii suszenia LED oraz UV. Z kolei Andreas Hitzler, przedstawiciel Muller Martini Druckmaschinen GmbH, omówił zastosowanie maszyn i porównanie systemów electron beam z technologią UV. Przedstawiciel organizacji FINAT, Andrea Vimercati, omówił istniejące trendy i rozwój rynku etykiet.
Problemy migracji klejów przez materiały opakowaniowe zostały przedstawione przez dr. Ulli Nagele z firmy Herma GmbH. Codimag Aniflo - nowy system druku oraz jego porównanie z drukiem cyfrowym zaprezentował Klaus Sedlmayr z firmy Chromos.
Problematyka mieszania farb monopigmentowych oraz zastosowania tych farb została przedstawiona przez Rolfa Schonwiesnera z firmy Zeller. Holger Osterman z firmy COE-Carl Osterman w swoim referacie przedstawił wpływ różnych czynników na różnice w finalnym nadruku oraz przedstawił znaczenie i wagę tych czynników.
Konferencji towarzyszyły stoiska informacyjne czołowych producentów maszyn, oprzyrządowania UV, sprzętu laboratoryjnego, wyposażenia drukarni w systemy dozujące.
Szczegółowe informacje dotyczące poszczególnych tematów konferencji można uzyskać w firmie Pakmar – marekroslon@pakmar.com.pl, tel. 22 648 0329, 22 899 32 25.
Opracowano na podstawie informacji firmy Pakmar