Oprawa twarda tematem Dni Otwartych Müller Martini
6 gru 2010 10:21
W dniach 18-20 listopada w centrum szkoleniowym firmy Müller Martini w Bad Mergentheim odbywały się trzecie już tej jesieni Dni Otwarte zorganizowane przez tego producenta. Spotkanie było poświęcone rozwiązaniom w zakresie oprawy twardej i stało się okazją do premiery nowej linii produkcyjnej Müller Martini Diamant MC hybrid, a także do świętowania 10. rocznicy wprowadzenia na rynek pierwszego urządzenia z rodziny Diamant.
Przed 10 laty firma Müller Martini wprowadziła do oferty pierwszą linię do oprawy twardej z rodziny Diamant. W ciągu ostatniej dekady kolejne wersje linii Diamant były sukcesywnie udoskonalane i rozbudowywane. Przed kilkoma miesiącami pojawił się model Diamant MC digital – linia do oprawy twardej książek drukowanych w technologii cyfrowej, np. fotoalbumów, oferująca sekwencyjną zmianę zleceń. Wprowadzona podczas listopadowych Dni Otwartych linia Diamant MC hybrid łączy możliwości klasycznej wersji Diamant MC i jej cyfrowej odmiany – Diamant MC digital. System, jak zapewnia producent, umożliwia oprawę książek o niskim nakładzie bądź objętości z taką samą niezawodnością, z jaką odbywa się to przy zleceniach personalizowanych. Urządzenie oferuje też nowe dodatkowe opcje, pozwalające na dalszą redukcję czasu narządzania i zwiększenie wydajności. Podczas cieszących się ogromnym zainteresowaniem prezentacji na żywo premierowe rozwiązanie Müller Martini pobiło wszelkie rekordy w zakresie zmiany formatów – w ciągu niespełna 20 minut zrealizowano w nim pięć różnych prac dokonując czterech zmian formatów, z których część zajęła niecałą minutę.
Diamant MC hybrid został wyposażony w dwie stacje przyklejania kapitałki. Operator maszyny może teraz w czasie jej nieprzerwanej pracy wymienić rolki z kapitałką oraz papierem stanowiącym nośnik oraz dokonać nastawy tej stacji.
W nowej linii wprowadzono też innowacyjną sekcję zawieszania bloku w okładkę. Podczas realizacji jednego zlecenia operator maszyny pozyskuje z bazy danych informacje dotyczące kolejnej pracy i wprowadza je do urządzenia. Ogranicznik formatowy znajdujący się nad taśmą, na której operator układa okładki, podzielony jest na dwie części. Podczas, gdy realizowana jest bieżąca oprawa, tylna część tego ogranicznika przestawia się na kolejny zadany format, co pozwala operatorowi – w czasie, gdy realizowane jest jeszcze zlecenie poprzednie – na układanie na taśmie okładek dla następnej pracy. Kiedy okładki dla następnego zlecenia dotrą do podajnika, który przekazuje je do kolejnej sekcji maszyny, następuje automatyczna nastawa podajnika na nowy format i zaczyna się realizacja kolejnego zlecenia.
Podczas drugiego pokazu w maszynie Diamant MC hybrid wyprodukowano 30 egz. książek. Pierwsza i trzecia dziesiątka cechowały się stosunkowo niewielką objętością, natomiast środkową partię stanowiły bloki o większej grubości. Maszyna automatycznie dokonywała sekwencyjnej zmiany zleceń, gdy ostatni egzemplarz z kolejnej partii składającej się z dziesięciu książek opuszczał daną jej sekcję. To samo można było zaobserwować przy przezbrojeniu maszyny z obróbki cieńszych bloków na grubsze.
Goście Dni Otwartych mieli też możliwość uzyskania informacji na temat urządzeń Ventura MC oraz zwiedzenia zakładów, w których są one produkowane. Wieczorna część spotkania, podczas której świętowano 10. rocznicę wprowadzenia linii Diamant na rynek, odbyła się w miasteczku „Rothenburg ob der Tauer”. Specjalnie przygotowany na tę okazję „urodzinowy” tort kroili wspólnie: Bernd Sauter – dyrektor generalny Müller Martini Buchtechnologie i Heiko Heinemann z firmy GGP Media, do której przed 10 laty została dostarczona pierwsza w historii maszyna z serii Diamant, która wyprodukowała od tamtej pory 125 mln książek.
Opracowano na podstawie informacji firmy Müller Martini