KBA Rapida 106-6 w rzeszowskiej drukarni
28 sty 2011 12:02
W ostatnim czasie drukarnia Offset Druk z Rzeszowa podpisała umowę dotyczącą zakupu nowej maszyny drukującej KBA Rapida 106-6+LTTL ALV2. Zostanie ona wyposażona m.in. w dwie wieże lakierujące, dwie wieże suszenia pośredniego KBA VariDry oraz wydłużone wykładanie. Dzięki tej inwestycji wzrosną moce produkcyjne drukarni i uzyska ona możliwość wykonywania zupełnie nowych aplikacji. Instalacja maszyny jest zaplanowana na kwiecień br.
Drukarnia Offset Druk w ubiegłym roku obchodziła 20-lecie istnienia. Firma specjalizuje się w arkuszowym druku offsetowym i realizuje prace z zakresu produkcji akcydensowej i reklamowej. Chęć rozwoju i wykonywania nowych aplikacji w nowej technologii – w tym wysoko przetworzonych opakowań – wpłynęły na decyzję o zakupie maszyny KBA Rapida.: „Jest to najnowsza pod względem technicznym maszyna tej klasy na rynku, oferująca najbardziej zaawansowaną technologię i innowacyjne rozwiązania dostępne wyłącznie w firmie KBA. Biorąc pod uwagę kilka czynników, m.in. brak tak bardzo zaawansowanej technologii w regionie Podkarpacia czy zapotrzebowanie klientów na wysokiej klasy produkcję opakowaniową, zdecydowaliśmy się na inwestycję w nową maszynę B1” - mówi Adam Motyka, właściciel drukarni.
Maksymalna prędkość maszyny wynosi 18 tys. ark./h i zadrukowuje ona podłoża o grubości od 0,06 do 1,2 mm (pakiet CX) i maks. formacie papieru 740 x 1060 mm. W wersji dla rzeszowskiej drukarni zostanie ona podwyższona o 450 mm, a wśród licznych funkcji automatyzujących oraz ułatwiających jej pracę i obsługę znajdą się m.in. systemy: non stop na wykładaniu (stanowiący część pakietu CX); automatycznej wymiany płyt; niezależnych napędów cylindrów płytowych DriveTronic SPC; nakładania bez marki bocznej DriveTronic SIS; automatycznego pozycjonowania pierścieni ssących na wykładaniu ASP; kontroli i pomiaru densytometrycznego DensiTronic Professional; inspekcji arkusza inline ze zintegrowanym pomiarem i regulacją nafarbienia QualiTronic Professional; identyfikacji płyt Plate-Ident; automatycznego mycia wałków farbowych, cylindrów gumowych i dociskowych; zasilania lakierem; mieszania i podawania lakierów metalizowanych i perłowych; oraz wideokamera ACR Control (do automatycznej korekty wszystkich registrów).
„Możliwość zastosowania lakierów metalicznych czy perłowych w wieżach lakierujących, a także nakładania bieli kryjącej w pierwszym zespole drukującym, a więc najwyższej jakości uszlachetniania wydruków w jednym przelocie, była jedną z opcji, na których szczególnie nam zależało – dodaje Adam Motyka. – Z jednej strony zapewni nam to obniżenie kosztów produkcji wyrobów wysoko przetworzonych, z drugiej – pozwoli na zaspokojenie wymagań klientów oczekujących najwyższej jakości. Tę zapewnią z kolei liczne systemy inspekcji i kontroli takie jak np. QualiTronic Professional. Na bezpieczeństwo produkcji zwracamy szczególną uwagę m.in. ze względu na planowane wykorzystywanie maszyny KBA Rapida do wykonywana druków z zastosowaniem systemu identyfikacji niejawnej”.
„Wkrótce w drukarni Offset Druk rozpocznie pracę pierwsza w Polsce maszyna pełnoformatowa w takiej konfiguracji i z tak bogatym wyposażeniem, które firma KBA mogła zaoferować jako jedyny dostawca maszyn drukujących – podkreśla Mirosława Becker, regionalny szef sprzedaży w firmie KBA-Polska. – Jesteśmy bardzo usatysfakcjonowani, że firma pana Adama Motyki będzie jej użytkownikiem i doceniamy fakt, że mimo nie najtańszej oferty – co ma ścisły związek z niestandardowym wyposażeniem i wysokim stopniem automatyzacji – zdecydowała się na takie rozwiązanie. Zbudowana od postaw na specjalne zamówienie, nowa maszyna zostanie dostarczona w kwietniu, przechodząc wcześniej niezbędne testy w naszych zakładach w Radebeul, przy których jej przyszły użytkownik będzie miał możliwość uczestniczenia.
Inwestycja została w części sfinansowana ze środków unijnych programu „Innowacyjna gospodarka – działanie 4.4”.
Drukarnia Offset Druk przenosi się obecnie do nowej siedziby (znajdującej się w Specjalnej Strefie Ekonomicznej „Park Naukowo-Technologiczny”), budowanej w związku z dużym projektem inwestycyjnym.
Opracowano na podstawie informacji firmy KBA-Polska