Opakowania z tektury falistej bez wpływu na zakażenia bakterią EHEC
10 cze 2011 09:25
Europejska Federacja Producentów Tektury Falistej (FEFCO) skomentowała rozszerzającą się epidemię zachorowań wywołanych przez bakterię EHEC (Enterohaemorrhagic Escherichia coli) i zapewniła, że zachorowania nie mają związku ze stosowaniem opakowań z tektury falistej.
Opakowania z tektury falistej są czyste i higieniczne, ponieważ w procesie produkcji wykorzystuje się wysokie temperatury, a po jednokrotnym wykorzystaniu trafiają one do ponownego przerobu. Od dziesięcioleci opakowania te są chętnie używane do przewożenia produktów żywnościowych. Są wygodne w przechowywaniu i transporcie, mają dużą wartość estetyczną i informacyjną.
EHEC to szczep bakterii E.coli, która należy do grupy Enterobacteriaceae. Optymalnym środowiskiem do jej rozwoju jest temperatura od 25 do 40 °C i odpowiednia wilgotność; bakterie te nie są jednak w stanie przetrwać temperatur wyższych od 70 °C.
Tektura falista powstaje w wyniku łączenia warstw papieru w unikalną strukturę, która nadaje opakowaniu lekkość i wytrzymałość. W trakcie procesu produkcyjnego co najmniej trzykrotnie wykorzystywane są temperatury od 180 do 200 °C. Co więcej, w przypadku tego typu opakowań nie ma też ryzyka zanieczyszczenia jednego produktu przez inny, ponieważ każde pudełko z tektury falistej - zanim trafi do ponownego przetworzenia w nowy papier (ponownie podgrzewany w temperaturze powyższej 100 °C) – jest używane tylko raz.
Przy temperaturach znacznie przekraczających wartości, w których bakteria EHEC jest w stanie przetrwać, producenci tektury falistej oferują rozwiązania gwarantujące bezpieczeństwo żywności w łańcuchu logistycznym oraz zapewniają, że aktualna fala zachorowań nie ma związku ze stosowaniem tego typu opakowań.
Opracowano na podstawie informacji FEFCO