Hybrydowa maszyna KBA na targach drupa
21 mar 2012 15:27
Jak już informowaliśmy, wśród nowości KBA prezentowanych na targach drupa znajdzie się maszyna inkjetowa przeznaczona do druku książek, magazynów oraz produkcji dziełowej. Niemiecki producent pokaże także hybrydową arkuszową maszynę offsetową bazującą na nowym modelu Rapida 105.
Rapida 105, która była prezentowana w listopadzie ub.r. podczas targów All in Print w Szanghaju, odróżnia się od poprzedniego modelu większym stopniem automatyzacji oraz zwiększoną wydajnością – do 16 500 ark./h. Na targach drupa zostanie ona pokazana w wersji hybrydowej (offset/inkjet). „Połączenie technik cyfrowych i offsetu, którego przykładem jest nowa hybrydowa Rapida 105, stanowi znaczącą innowację istotną zarówno dla firmy KBA, jak i dla całego przemysłu poligraficznego” - stwierdził w wypowiedzi dla francuskiego portalu Jurgen Veil, odpowiedzialny za marketing offsetowych maszyn arkuszowych w KBA.
Podejmowane dotychczas próby integracji technologii inkjet i offsetu arkuszowego nie powiodły się z powodu zbyt dużej odległości pomiędzy głowicami drukującymi i podłożem, występującej przy stosowaniu tradycyjnego systemu łapek. Począwszy od targów drupa, nowy system prowadzenia arkuszy będzie opcjonalnie dostępny we wszystkich maszynach Rapida. Dzięki niemu arkusz ściśle przylega bez stosowania łapek cylindra i nie unosi się na końcach. System inkjet może więc być instalowany w odległości jedynie 1 mm od zadrukowywanego arkusza. Suszarki UV-LED, instalowane za głowicami inkjet, umożliwiają szybkie schnięcie atramentu.
Możliwych aplikacji dla zintegrowanych technologii inkjet i offsetu arkuszowego jest wiele: od znakowania arkuszy dla celów kontroli jakości aż do kodowania w celu ochrony marki (kody kreskowe, kody cyfrowe, kody Damatrix). W maszynie Rapida 105 czy 106 może być np. zainstalowanych aż do 8 głowic inkjet UV firmy Atlantic Zeiser. Mogą one z dużą szybkością zadrukowywać zarówno podłoża lakierowane, laminowane, błyszczące i niechłonne, jak i bardziej tradycyjne.
Interesującą aplikacją jest możliwość indywidualnego znakowania błędnie wydrukowanych arkuszy podczas inspekcji arkuszy in-line z pomocą modułu KBA QualiTronic MarkPlus.
Przy tej okazji znajdują też zastosowanie drukarki AlphaJET tempo firmy KBA-Metronic. Wyróżniają się one bardzo precyzyjnym natryskiem i pozwalają osiągać doskonałe rezultaty, nawet kiedy maszyna pracuje z maksymalną prędkością 18 000 ark./h. Głowice dostosowują się automatycznie do każdej zmiany pracy. Czujniki umieszczone bezpośrednio za głowicami kontrolują prawidłowość znakowania. Dzięki znakowaniu in-line arkusze, które zostały zidentyfikowane jako niepoprawnie wydrukowane, są automatycznie odkładane na bok.
Nowy system prowadzenia arkuszy, oferowany jako opcja, pozwoli uzyskać znaczące oszczędności w druku opakowań. Paski pomiarowe, dotychczas umieszczane przy przedniej krawędzi arkusza w celu ich automatycznego odczytu, mogą obecnie być znowu umieszczane przy tylnej krawędzi, co pozwala zyskać 5 mm na długości papieru. Moduł QualiTronic Professional, kontrolujący nafarbienie arkusza, może odtąd być instalowany w oddzielnej jednostce przed wykładaniem arkusza (dotychczas w ostatnim zespole drukującym przed wykładaniem). Dodatkowo jest możliwe łączenie modułów QualiTronic, QualiTronic MarkPlus i kodowania w linii.
Na podstawie Graphiline.com opracowała IZ