UPM opracował metodę recyklingu papieru silikonowego
29 mar 2012 12:47
Koncern UPM opracował nowy sposób odzyskiwania tzw. release liner, czyli papieru silikonowego stosowanego do produkcji etykiet samoprzylepnych. Dzięki metodzie UPM może on zostać ponownie przetworzony na celulozę i papier.
Firmy pakujące oraz właściciele produktów mogą recyklować ten rodzaj papieru w zakładzie odbarwiania makulatury w niemieckim Plattling, zamiast – jak dotychczas – niszczyć go w spalarni. W zakładzie liner jest pozbawiany silikonu i przetwarzany na celulozę, która zostaje wykorzystana jako surowiec do produkcji nowych papierów UPM.
„To innowacyjne rozwiązanie służy całemu przemysłowi. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że nasze nieustanne wysiłki, które mają na celu zminimalizowanie ilości stałych odpadów i zmaksymalizowanie odzysku surowców, przybierają realną postać również w sektorze etykiet. Z czterema milionami ton odzyskanego papieru rocznie UPM jest największym światowym użytkownikiem recyklowanego włókna pochodzącego z papierów do druku; w efekcie tego ma dostęp do różnych typów papieru – od teraz również papierów zabezpieczających. Tak oto zostaje wcielona w życie jedna z idei naszego myślenia Biofore” - mówi Marko Haveri z UPM.
Papiernia UPM Plattling przykłada dużą wagę do zrównoważonego rozwoju. „Zainwestowaliśmy w zaawansowane procesy odzyskiwania włókien z wymagających frakcji zużytego papieru - wyjaśnia dyrektor operacyjny Mika Kämpe. - Papier silikonowy stanowi naturalną ekspansję naszej bazy materiałowej; dzięki niemu jesteśmy w stanie zaoferować rozwiązania recyklingowe przemysłowi etykiet samoprzylepnych”.
Na podstawie informacji firmy UPM opracował TK