FlexLiner i Tempo – wydajne połączenie dla produkcji gazet
1 gru 2015 13:23
Doskonałe połączenie dwóch rozwiązań firmy Müller Martini, jakimi są taśmowiec Tempo 220 i linia do wkładkowania FlexLiner, było kluczowe dla podjętej przez Krupp Druck decyzji o nowej inwestycji. Od lutego 2016 firma, która ma swoją siedzibę w niemieckim mieście Sinzig, będzie zszywać swoje wydawane co tydzień gazety w formacie tabloidu A4-plus za pomocą wysokowydajnej linii do oprawy zeszytowej Tempo 220 i insertować do dwunastu wkładek w linii dzięki systemowi FlexLiner.
Krupp produkuje i wydaje 36 różnych edycji „Blick aktuell”, tygodnika, który ma całkowity nakład 420 000 egzemplarzy, a nakłady poszczególnych wersji wahają się od 5000 do 60 000 egzemplarzy. Tylko w bieżącym roku liczba dodatków do gazet wzrosła o 20 proc. (operacje zautomatyzowane – przyp. red.), częściowo dlatego, że wcześniej proces insertowania ręcznego produktów do gazet był związany z problematyką płacy minimalnej w Niemczech, a także dlatego, że wkładki są bardziej popularne niż reklama elektroniczna i czytelnicy lubią połączenie regionalnej gazety z ulotkami. Aby móc zrealizować znacznie większe nakłady, Krupp Druck zastąpił dwie dość wysłużone linie do oprawy zeszytowej i dwa starzejące się systemy insertujące nowymi rozwiązaniami Müller Martini - Tempo 220 i FlexLiner.
Mająca długą historię firma, która została założona 139 lat temu, zdecydowała się na rozwiązania Müller Martini ze względu na optymalne połączenie dwóch systemów, wyjaśnia Peter Krupp: „Połączenie maszyn Tempo 220 i FlexLiner zostanie wykonane przez firmę Müller Martini według naszego indywidualnego zamówienia.” FlexLiner, który został oddany do użytku we wrześniu, posiada 12 nakładaków (w tym 6 to podajniki strumieniowe), opcję powiększenia o 4 dodatkowe nakładaki oraz system pakowania FlexPack ze zintegrowanym podawaniem arkuszy z góry i wiązanie taśmą. Linia do oprawy Tempo 220 wyposażona w nakładak falcujący, 7 nakładaków stosów (wyposażonych w podajniki strumieniowe) i utrząsarkę stosów Robusto zostanie oddana do eksploatacji najpóźniej w marcu przyszłego roku. Linia będzie zszywać 16-stronicowe składki w 32-stronicowe i 96-stronicowe gazety.
„Zapewni nam to znacznie większą przepustowość, szybkość i wydajność niż wcześniej i pozwoli na produkcję nowych edycji regionalnych „Blick aktuell”.
Na podstawie informacji firmy Müller Martini opracowała AP