Przewidywania dla europejskiego rynku druku
26 sty 2017 10:24

Najnowszy raport agencji analitycznej Smithers Pira dotyczący perspektyw europejskiego rynku druku przewiduje spadek wolumenu druków w najbliższych latach. Raport, o wydźwięku raczej pesymistycznym, zawiera prognozy do roku 2021.

Podkreślono w nim, że wartość obrotów sektora od roku 2011 do 2016 zmalała ze 169,1 mld funtów szterlingów do 159 mld. Spadek ten mający charakter regularny wyniósł 18 proc. i odpowiada 68 mln ton podłoży w formacie A4.

Smithers Pira wyjaśnia, że liczby te wynikają z łącznych informacji dostarczonych przez producentów wyposażenia, farb oraz dostawców papieru i tektury.

W perspektywie do roku 2021 roczny spadek wolumenu druków powinien utrzymywać się na mniej lub bardziej stałym poziomie – 1,6 proc./rok. Natomiast wartość obrotów będzie lekko wzrastać, przede wszystkim dzięki aktywności w dziedzinie druku krajów Europy Wschodniej.

Według agencji Smithers Pira spadek wolumenu druków jest rezultatem rozwoju nowych środków komunikacji, zwłaszcza portali społecznościowych. Inne istotne czynniki to zmniejszenie wydatków na reklamę i niepewność w gospodarce, która ma wpływ na Europę i na inwestycje. Warto podkreślić, że inwestycje w druk cyfrowy wciąż rosną.

Segment druku opakowań będzie odnotowywał regularny wzrost, od 44,7 proc. udziału w rynku do 56,6 proc. w roku 2021 – przewidują autorzy raportu.

Na podstawie graphiline.com opracowała IZ