Naświetlarka Kodak w drukarni Szmydt
7 lut 2017 10:42

Zakup nowej naświetlarki Kodak Trendsetter Q400 SCU Punch oraz sterującego nią systemu workflow Prinergy przez drukarnię Szmydt z Gostynina był jednym z etapów procesu inwestycyjnego. Dodatkowymi argumentami były troska o środowisko naturalne i chęć wyeliminowania kosztów związanych z ubeznazwytylizacją odpadów.

Zmiany w drukarni Szmydt po inwestycji w rozwiązanie Kodaka okazały się kluczowe dla całego procesu produkcyjnego, mógł on bowiem zostać znacząco przyspieszony. „Dzięki temu, że postawiliśmy na nowoczesną i proekologiczną technologię bezprocesową – podkreśla Krzysztof Szmydt, właściciel drukarni - zyskaliśmy większą wydajność, oszczędności związane z eliminacją procesu wywoływania płyt, a także większe poczucie bezpieczeństwa”.

To istotny aspekt dla drukarni, która od ponad 20 lat zajmuje się produkcją szeroko pojętego akcydensu, obsługując klientów z całej Polski i z zagranicy. „Cieszy nas fakt, że już wkrótce po inwestycji w naświetlarkę Kodak Trendsetter Q400 SCU zauważyli oni zmiany w jakości oferowanych przez nas prac – mówi właściciel drukarni Szmydt. – (…) To najważniejsza dla nas opinia, a jednocześnie bardzo dobra rekomendacja dla rozwiązania oferowanego przez Kodak”.

Zakupione przez drukarnię Szmydt rozwiązanie CtP posiada najnowszy podajnik - mieszczący do 120 płyt (z automatycznym usuwaniem papieru przekładkowego), a także system kołkowania. „Zwłaszcza ten drugi element miał dla nas bardzo duże znaczenie i ogromny wpływ na pracę operatorów tej maszyny, a także na przyspieszenie całego procesu przygotowania form drukowych. (...)”.

Nie bez znaczenia jest również prędkość, jaką oferuje naświetlarka. „Możliwość wykonania 33 form w ciągu godziny to - w stosunku do oferowanych nam konkurencyjnych urządzeń (naświetlających 20-21 płyt w tym samym czasie) - duża przewaga rozwiązania Kodaka, dla nas oznaczająca spory wzrost wydajności” – mówi Krzysztof Szmydt.

Właściciel drukarni podkreśla również poprawę jakości naświetlania (dzięki technologii Kodak SQUAREspot) zarówno w zakresie ostrości punktu rastrowego, jak i wysokich liniatur (do 240 lpi), których wcześniej drukarnia nie była w stanie osiągać.

Zakup naświetlarki wpłynął również pozytywnie na pracę jej operatorów. „System pracuje w świetle dziennym i przy wydajności 33 płyt/h umożliwia zupełnie bezobsługową pracę przez 3 godziny. Dzięki temu operator może w tym czasie zająć się innym zadaniem” – dodaje właściciel drukarni.

Na tle wielu ofert rozwiązanie firmy Kodak miało – zdaniem właściciela drukarni – jeszcze jedną przewagę: „Tylko ten system spośród branych przez nas pod uwagę miał możliwość rozbudowy do prędkości naświetlania do 50 płyt/h oraz zwiększenia formatu naświetlania z obecnego A1 (838x990 mm) do pełnego B1 (838x1143 mm). To bardzo ważny element w aspekcie naszych planów, związanych z zakupem w niedalekiej przyszłości nowej maszyny drukującej. Dzięki tej możliwości, jaką oferuje rozwiązanie Kodaka, nie będziemy musieli kupować nowego systemu, tylko obecny dopasujemy do naszych zwiększonych potrzeb, kiedy przyjdzie na to czas. To zdecydowanie tańsze dla nas rozwiązanie”.

Właściciel drukarni Szmydt podkreśla również korzyści wynikające z zastosowania w codziennej produkcji bezprocesowych płyt Kodak Sonora XP. „Jedną z nich jest ochrona środowiska naturalnego, związana z wyeliminowaniem etapu wywoływania płyt offsetowych. Nie mniejsze znaczenie miało dla nas zredukowanie kosztów związanych z utylizacją odpadów. Dzięki płytom Kodak Sonora XP wyeliminowaliśmy wszelką chemię, związaną z procesem wywoływania oraz odpady w nim powstające. Co więcej, obecnie zużywamy mniej wody i energii elektrycznej, a nasi operatorzy nie muszą tak często czyścić urządzenia. Nie potrzebujemy również wywoływarki. Co ważne - pracę z tymi płytami chwalą sobie również operatorzy maszyn drukujących. (…) Poza tym (…) płyty Kodak Sonora XP umożliwiają nam realizację dużych nakładów bez uszczerbku na jakości”.

Wraz z naświetlarką Kodak Trendsetter Q400 SCU firma Szmydt zdecydowała się również wdrożyć system workflow - Kodak Prinergy.
Jak zapewnia producent, wchodzące w skład systemu najnowsze oprogramowanie do impozycji - Preps w wersji 8.0 - umożliwia automatyczny montaż użytków różnej wielkości w bardzo intuicyjny sposób. Drukarnia docenia również moduł VPS - Virtual Proofing System - dzięki któremu może ona, jak również jej klienci, sprawdzać i następnie akceptować zrastrowane prace jeszcze przed naświetleniem płyt. System Prinergy w drukarni Szmydt wyposażony jest także w moduł CIP3, za pośrednictwem którego do maszyny offsetowej dostarczane są automatycznie informacje o wstępnym nafarbieniu.

Opracowano na podstawie informacji firmy Kodak Polska