Pierwsza w Polsce instalacja falcerki GUK na maszynie pakującej
23 lut 2017 10:44

W ostatnim czasie miała miejsce pionierska w skali naszego kraju instalacja falcerki GUK na maszynie pakującej. Firma GUK Falzmaschinen Griesser & Kunzmann GmbH & Co., której przedstawicielem na rynku polskim jest Avargraf, to światowy lider w produkcji falcerek, zarówno do produkcji ulotek farmaceutycznych i kosmetycznych, jak i montowanych na maszynach lub liniach pakujących wszystkich renomowanych producentów. Instalacja miałabeznazwy miejsce na maszynie wykonanej przez Fabrykę Maszyn Pakujących Radpak z Włocławka, której odbiorcą była firma Target SA z Kartoszyna niedaleko Wejherowa - lider na polskim rynku środków ochrony roślin.

Target SA istnieje od 1991 r., a w jej ofercie znajdują się środki ochrony roślin, nawozy, ziemia, podłoża, trawy, gama produktów „Dla domu” oraz linia „Natural”. Radpak z kolei to firma z 25-letnim stażem, której własna baza produkcyjna umożliwia produkcję maszyn począwszy od projektowania, poprzez marketing, sprzedaż, na serwisie skończywszy. Firma Target poszukiwała linii pakującej wyrabiane przez nią produkty. Wcześniej były one pakowane ręcznie i proces ten angażował wiele osób. „Przy sezonowości, jaka charakteryzuje branżę ochrony roślin – mówi Marcin Osada, dyrektor zarządzania projektami w firmie Target - bywało to dla nas bardzo trudne. Dlatego postanowiliśmy zainwestować w linię, która zwiększyłaby naszą wydajność i byłaby jednocześnie rozwiązaniem bardziej ekonomicznym niż dotychczasowe. Nie było to jednak proste, bo nasze opakowania mają nieregularne kształty, a dodatkowo zależało nam na tym, aby jednocześnie pakowane były butelka z produktem, miarka i instrukcja. Zadaniu sprostała firma Radpak, konfigurując rozwiązanie pod nasze potrzeby przy pomocy firmy Avargraf, która jest dostawcą falcerki będącej częścią całej linii”.

Wykorzystana we wspomnianej konfiguracji falcerka do ulotek firmy GUK - model FA 21/4 CARTONAC 2000-2 SP - jest montowana na maszynach do pakowania w opakowania kartonowe oraz liniach pakujących o wydajności wynoszącej nawet 500 użytków/min. Stanowi połączenie sprawdzonej techniki z nową mechaniką pobierania arkusza i ustawiania wałków. Jak zapewnia producent, czas narządu jest tu krótki, a zmiana formatu prosta. Urządzenie jest łatwe w serwisowaniu dzięki napędom umieszczonym na zewnątrz korpusu.

Falcerka zainstalowana na kartoniarce Radpak posiada własny napęd silnikiem asynchronicznym o wstępnie zaprogramowanej, stałej szybkości obrotowej. Ze względu na taktową, a nie ciągłą pracę kartoniarki odwoływanie sfalcowanych użytków jest automatyczne z użyciem czujników, fotokomórek i zaworów elektromagnetycznych sterujących dopływem powietrza na ssanie/podmuch.

Nowa linia znacząco zwiększyła naszą wydajność – mówi Marcin Osada. - Dzięki niej możemy teraz wykonywać jedno opakowanie na sekundę. Jednocześnie mogliśmy ograniczyć liczbę osób zaangażowanych przy tych procesach. Jeszcze jedną korzyścią z tej inwestycji jest fakt, że mogliśmy zaoferować usługi pakowania firmom zewnętrznym na atrakcyjniejszych warunkach niż dotychczas. Dlatego jesteśmy z niej bardzo zadowoleni”.

Stworzenie rozwiązania, jakiego potrzebowała firma Target, nie było prostym zadaniem – mówi Dariusz Gniadzik z firmy Radpak. - Jednak zawsze staramy się sprostać indywidualnym oczekiwaniom naszych klientów, oferując im dedykowane rozwiązanie, dostosowane do konkretnego produktu. (…) Po raz pierwszy korzystaliśmy z oferty firmy Avargraf - dostawcy falcerki GUK - konfigurując kartoniarkę. Urządzenia firmy GUK to światowa czołówka, a jakość serwisu podczas konfiguracji utwierdziła nas jedynie w słuszności wyboru. (…) W wypadku zlecenia dla firmy Target niełatwe było również to, że kartoniarka ta obsługiwać miała dwa rodzaje kartoników, ale nasi konstruktorzy również z tym sobie poradzili. (...)”.

Opracowano na podstawie informacji firmy Avargraf