Hunkeler Innovationdays 2017
3 mar 2017 15:42

Ponad 6 tysięcy zwiedzających z całego świata, 28 rolowych linii produkcyjnych, liczne światowe premiery – to najkrótsze podsumowanie 12. edycji targów Hunkeler Innovationdays, które odbywały się w Lucernie w 2. połowie lutego br. Dedykowane były one technologii zwojowego druku cyfrowego oraz procesom przygotowahid_2017nia i dalszej obróbki podłoży w nim wykorzystywanych. W targach wzięła udział kilkudziesięcioosobowa grupa zwiedzających z Polski, z których gros stanowili przedstawiciele drukarń dziełowych.
Mówi Michał Okurowski – dyrektor ds. rozwoju w firmie Docufield, będącej wyłącznym dystrybutorem rozwiązań Hunkeler w naszym kraju, obecny w Lucernie przez cały okres trwania targów: „Bardzo nas cieszy obecność wielu przedstawicieli polskich drukarń dziełowych na Hunkeler Innovationdays. Warto podkreślić, że z edycji na edycję stanowią oni coraz liczniejszą grupę zwiedzających, co świadczy o ich rosnącym zainteresowaniu technologią cyfrowej produkcji książek oraz planowanych w tym kierunku inwestycjach. Dotyczy to również przedsiębiorstw bazujących dotychczas wyłącznie na technice offsetowej. W tym roku targi odwiedzili wszyscy polscy użytkownicy naszych rozwiązań, działający na tym rynku. Nie zabrakło drukarń, które rozważają zakup maszyny cyfrowej, a co za tym idzie – także odpowiedniego sprzętu towarzyszącego. (...)”.
Największym zainteresowaniem cieszyła się w pełni zautomatyzowana linia do produkcji książek – Modular Book Solution. Rozwiązanie to było prezentowane w kilku konfiguracjach, integrujących w ciągach produkcyjnych maszyny drukujące i introligatorskie różnych producentów. „Nasi goście byli pod bardzo dużym wrażeniem możliwości tego rozwiązania, pozwalającego na kompleksową produkcję dziełową: od zadrukowania wstęgi, poprzez procesy obróbki, na oprawie gotowego egzemplarza skończywszy. Linia Modular Book Solution umożliwia produkcję książek w różnych formatach i objętościach, przy czym ta zmienność dotyczy każdego kolejnego egzemplarza w niej przetwarzanego. Mówimy tu zatem o pełnej personalizacji, w dodatku realizowanej w całkowicie automatyczny sposób” – podkreśla Michał Okurowski.
Linia, pracująca z prędkością maksymalną 200 m/min, obsługuje zadrukowaną wstęgę papieru o szerokości do 760 mm, pozwalając na tworzenie wstępnie sklejonych bloków książek ze składek o objętości 4, 6 bądź 8 stron. W wersji pokazanej na Hunkeler Innovationdays 2017 wzbogacono ją o wiele nowych opcji. „Na całym świecie pracuje już ponad 50 linii Modular Book Solution w różnych konfiguracjach. To potwierdza, że mamy do czynienia z dojrzałym, profesjonalnym rozwiązaniem, przeznaczonym dla drukarń, które potrafią docenić i wykorzystać tkwiący w nim potencjał. Wysoka wydajność i elastyczność, pełna automatyzacja, różne procesy realizowane w trybie inline – to jej największe zalety. Modular Book Solution stała się flagowym rozwiązaniem firmy Hunkeler, skierowanym do drukarń dziełowych i bardzo się cieszymy, że w ciągu najbliższych miesięcy wśród jej użytkowników znajdą się kolejne przedsiębiorstwa poligraficzne obsługiwane przez Docufield.”

Podczas Hunkeler Innovationdays promowane były także inne zastosowania Modular Book Solution – choćby do produkcji personalizowanych produktów akcydensowych takich jak gazetki kuponowe i reklamowe czy testy egzaminacyjne.
Kluczową nowością zaprezentowaną na lutowych targach była linia generacji POPP8, umożliwiająca zadrukowywanie i przetwarzanie wstęgi papieru o szerokości 22,5 cala. Hunkeler stworzył z myślą o niej zupełnie nowe rozwiązanie do cięcia papieru ze zwoju na arkusze oraz do wykładania ich w bloki gotowej do oprawienia książki. „Dzięki zwiększeniu szerokości obsługiwanej wstęgi z 20,5 do 22,5 cala rozwiązanie to jest kompatybilne z nowymi maszynami cyfrowymi, pokazanymi po raz pierwszy na Hunkeler Innovationdays 2017. Kolejne urządzenia, pozwalające na wydrukowanie na wstędze np. trzech arkuszy B5 obok siebie, pojawią się na rynku niebawem. (...)” – zapowiada Michał Okurowski.

Opracowano na podstawie informacji firmy Docufield

 

 

error: Kopiowanie zabronione!
cript>