Glatz Klischee inwestuje w system Esko XPS Crystal 5080
4 kwi 2017 10:06

Austriacka firma Glatz Klischee GmbH zainstalowała nowy system XPS Crystal 5080 oferowany przez Esko.www

Firma Glatz to dostawca usług przygotowania do druku z siedzibą w Bregenz. Szczyci się produkcją wysokiej jakości płyt fleksograficznych z rastrem maks. 100-liniowym i dokłada wszelkich starań, by zagwarantować najlepszą jakość płyt. Z czasem naświetlanie UV płyt stało się słabym ogniwem procesu, a tradycyjne naświetlarki osiągnęły limit swoich możliwości.

W konsekwencji firma Glatz Klischee już w 2010 r. postanowiła wypróbować naświetlarkę LED firmy Esko. Od tego czasu zdobyła doświadczenie z kilkoma generacjami naświetlarek UV i pracowała z prototypami XPS Crystal 5080. Potencjał nowego rozwiązania Esko był zauważalny już na początkowym etapie. „Naszym zdaniem główne i tylne naświetlanie UV w jednym urządzeniu stanowi prawdziwy przełom w tworzeniu płyt fleksograficznych. Poprawia jakość naświetlania i zapewnia niezwykle spójne płyty” – powiedział Manfred Schrattenthaler, dyrektor zarządzający Glatz Klischee.

Glatz Klischee używa nowego systemu XPS Crystal 5080 od Esko od ok. 6 miesięcy. To, że nowe rozwiązanie zapewnia główne i tylne naświetlanie w jednym kroku, okazało się mieć ogromny wpływ na postęp w rozwoju tego typu urządzeń – to milowy krok w dziedzinie produkcji płyt. „Dzięki tej technologii jesteśmy w stanie dostarczyć naszym klientom rastry standardowe (54/60-liniowe), a także absolutnie bezkonkurencyjne – nawet 250 lpi. Możemy zapewnić płyty najlepszej możliwej jakości, o najwyższym poziomie zgodności i powtarzalności, jakich nie doświadczyliśmy do tej pory” – stwierdził Manfred Schrattenthaler.

Zdajemy sobie sprawę, że pod względem jakości – szczególnie z bardzo drobnym rastrem 250 lpi – tylne naświetlanie jest ważniejsze niż wcześniej zakładaliśmy. Nawet małe punkty druku i delikatne struktury rastra są teraz lepiej umieszczone, a wypukłości stały się bardzo spójne” – powiedział Holger Stier, dyrektor ds. technicznych w Glatz Klischee.

Glatz Klischee uważa, że naświetlanie LED eliminuje wady naświetlania tradycyjnymi lampami powszechnie stosowanymi we fleksografii. Nie ma już problemów ze spójnością lub różnicami w intensywności naświetlenia, ponieważ XPS Crystal 5080 konsekwentnie zapewnia stałą intensywność. Firmie Glatz Klischee podoba się też to, że można nie tylko kontrolować czas trwania naświetlania, lecz również regulować natężenie promieniowania UV zgodnie z wymogami zadania.

Glatz Klischee GmbH jest częścią grupy Glatz. Założona w 1931 r. firma Glatz początkowo oferowała usługi wytłaczania i grawerowania, później rozszerzono działalność także o wytwarzanie znaków i płyt. Obecnie firma jest prowadzona przez trzecie pokolenie właścicieli i dysponuje 5 placówkami. W zakładzie w Bregenz pracuje 40 osób. Glatz specjalizuje się w opakowaniach giętkich oraz tekturze falistej, poszczególne zakłady znajdują się w Austrii, południowych Niemczech i Szwajcarii. Gama produktów obejmuje tekturę falistą, opakowania giętkie, płyty i płyty powlekane do druku offsetowego.

Opracowano na podstawie informacji firmy Esko