Heidelberg Speedmaster SX 102-8-P w drukarni OZGraf SA
7 kwi 2017 11:41

W lutym br. Olsztyńskie Zakłady Graficzne OZGraf SA poszerzyły swój park maszynowy o offsetową arkuszową pełnoformatową maszynę drukującą Heidelberg Speedmaster SX 102-8-P. www

Do kolejnej inwestycji zmusili nas niejako klienci i rynek – mówi Piotr Ciosk, prezes zarządu OZGraf. - Druga połowa ubiegłego roku okazała się dla nas wyjątkowo trudna. Staliśmy się ofiarami naszego sukcesu i byliśmy zmuszeni odmawiać przyjęcia zleceń nawet od stałych klientów. Teraz już się to nie powtórzy ” – dodaje z uśmiechem.

Inwestycja w maszynę Heidelberg Speedmaster SX 102-8-P była przemyślaną decyzją. „W tej chwili przechodzimy już do kolejnego etapu. Wyzwaniem dla każdej drukarni, w tym dla nas, szczególnie gdy najczęściej do nas kierowane są od wydawców prace trudne i wymagające, jest umiejętność połączenia najwyższej jakości druku z wymaganiami rynku, czyli z wydajnością i efektywnością, która w konsekwencji też powinna mieć przełożenie dla klientów nie tylko na korzystniejsza cenę, ale i czas realizacji zleceń” – dodaje Piotr Ciosk.

Maszyna z odwracaniem pozwala drukować prace wielokolorowe jednostronnie lub dwustronnie (8/0 lub 4/4/) z maksymalną prędkością 14 000 ark./h. Technologia odwracania Heidelberg Perfecting, zastosowanie nowej generacji płaszczy na cylindry dociskowe PerfectJacket Blue, a także kontrola przejścia arkusza zapewniają najwyższą jakość druku i maksymalną wydajność nawet na bardzo cienkich podłożach w trybie jednostronnym i z odwracaniem.

Uzyskaliśmy wyższą jakość związaną z instalacją najnowszej maszyny drukującej oraz zwiększamy potencjał druku aż o 30 proc., mając w tej chwili 16 zespołów drukujących w kolorze w pełnym formacie, niezależnie od pozostałych maszyn w półformacie i do druku 1/1” – komentuje Mirosław Jachemek, dyrektor ds. produkcji.

Wysoki poziom automatyzacji oraz inteligentne systemy sterowania i monitorowania pracy maszyny czynią jej obsługę bardzo prostą i przyjazną i gwarantują pełną kontrolę oraz stabilność procesów.

Oprogramowanie Intellistart 2, Prinect Press Center XL 2 oraz Wallscreen XL pozwalają na zastosowanie filozofii „push to stop”, czyli „naciśnij, aby zatrzymać” w kierunku realizacji nieprzerwanej przemysłowej produkcji w drukarni. „Jesteśmy podwójnie zadowoleni jako użytkownicy z nowej inwestycji, ponieważ dodatkowo maszyna jako pierwsza seria w skali świata ma najnowsze oprogramowanie, co pozwala nam na skrócenie czasów przyrządów i jeszcze efektywniejszą pracę. (...)” – mówi Tomasz Adamowski, ‎koordynator Wydziału Druku Offsetowego.

Maszynę Speedmaster SX 102 w OZGrafie wyposażono też w samonakładak Preset Plus, jedno z najbardziej innowacyjnych i niezawodnych rozwiązań tego typu.

Maszyna posiada w pełni zautomatyzowany beznarzędziowy system wymiany form drukowych na wszystkich zespołach drukujących Autoplate Pro pozwalający na bardzo sprawną wymianę form (poniżej 3 minut na wszystkich 8 zespołach).

OZGraf zamówił maszynę z centralną szafą powietrzną zasilającą wszystkie agregaty nadmuchu i ssania w wersji ekologicznej AirStar Pro w układzie chłodzenia wodą. Takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić do 50 proc. energii. Z kolei możliwość przełączenia maszyny jednym ruchem w tryb standby oznacza zmniejszenie zużycia energii do minimalnego poziomu i oszczędzenie wielu kW energii.

Opracowano na podstawie informacji firmy Heidelberg Polska