Kolejna naświetlarka Kodak w drukarni Karton-Pak
19 kwi 2017 14:24

Jubileuszowa 21-tysięczna naświetlarka firmy Kodak – model Magnus VLF Q2400 z technologią Kodak SQUAREspot - została zainstalowana w drukarni Karton-Pak z Nowej Soli. To drugie już rozwiązanie CtP firmy Kodak w tym przedsiębiorstwie, specjalizującym się w produkcji opakowań jednostkowych z kartonów i tektur litych. KartonPak_male

Historia firmy Karton-Pak, która sięga lat 20. ubiegłego stulecia i jej ponad 70-letnie doświadczenie w produkcji opakowań oraz nowoczesne rozwiązania technologiczne sprawiają, że może ona obecnie dorównywać czołowym firmom zagranicznym. Dowodem tego jest również jej imponujący rozwój w ostatnich latach i dynamiczny wzrost eksportu produkowanych tu opakowań (obecnie to ok. 30 proc. wartości sprzedaży).

Sześć lat temu zdecydowaliśmy się na zakup pierwszej naświetlarki firmy Kodak. Był to model Kodak Magnus VLF 5570Q – mówi Jerzy Sarama, prezes firmy Karton-Pak - i przez lata pracy z tym urządzeniem poznaliśmy jego ogromne możliwości, wśród których najbardziej istotnymi były dla nas stabilizacja procesu naświetlania, jaką ono gwarantuje, a także wyższa jakość, jaką uzyskaliśmy w naszych opakowaniach, wykorzystując naświetlarkę tego producenta i oferowane przez niego płyty – Electra XD, a także proekologiczną chemię Kodaka. Kolejne inwestycje w naszym zakładzie (...) zwiększyły nasze moce produkcyjne, co pozwoliło nam na szybki rozwój w ostatnim czasie. W ciągu pięciu lat od 2010 roku podwoiliśmy wartość naszych obrotów. Znacząco zwiększyliśmy liczbę naszych klientów – obecnie każdego dnia produkujemy dla nich 150 ton opakowań tekturowych. Rozwinęliśmy też eksport, głównie na rynki Europy Zachodniej. Wszystko to sprawiło, że musieliśmy pomyśleć o inwestycji w drugi zakład, ponieważ moce produkcyjne tego pierwszego zostały w całości wykorzystane. (…) Mając przez ostatnie lata bardzo pozytywne doświadczenia z naświetlarką firmy Kodak, płytami i chemią tego dostawcy oczywistym wręcz był dla nas zakup urządzenia tego samego producenta do przygotowalni w naszym nowym zakładzie”.

Powstanie nowego zakładu produkcyjnego o powierzchni 23 tys. m2 to przełomowy krok w rozwoju firmy Karton-Pak i strategii, jaką założyła sobie na kilka następnych lat, ale jednocześnie wzrost bezpieczeństwa firmy oraz jej klientów. „Druga naświetlarka z kolei stanowi też element zabezpieczenia dla nas samych – wiemy, że w razie czego mamy drugie bardzo dobre urządzenie, na którym możemy naświetlać płyty o znakomitej jakości bez przestoju naszych linii produkcyjnych” – podkreśla Jerzy Sarama.

Zakupiona ostatnio naświetlarka Kodak Magnus VLF Q2400, bazująca na technologii Kodak SQUAREspot, wykorzystuje – podobnie jak poprzednia – płyty Kodak Electra XD. To innowacyjne termiczne płyty CtP najnowszej generacji, gwarantujące – jak zapewnia producent – wysoką jakość nawet przy ekstremalnych nakładach sięgających 500 000 egz., które osiągane są bez wypalania. Płyty odwzorowują rastry o liniaturze 450 lpi, a niska moc lasera potrzebna do ich naświetlenia zwiększa produktywność samej naświetlarki.

Testowaliśmy jakiś czas temu płyty innego dostawcy, ale nie zakończyły się one sukcesem, bo efekty były znacznie słabsze, więc pozostaliśmy przy dobrym i sprawdzonym rozwiązaniu. Jesteśmy więc po raz kolejny bardzo zadowoleni z naszych inwestycji w rozwiązanie firmy Kodak i przekonani, że urządzenia posłużą nam długo” – podkreśla Jerzy Sarama.

Przy wyborze naświetlarki CtP i wielu innych rozwiązań do obu zakładów – jak mówi prezes - ważne były również sprawy związane z ekologią, obecnie stanowiące istotny aspekt działania każdej firmy.

Opracowano na podstawie informacji firmy Kodak

error: Kopiowanie zabronione!
cript>