Atramenty sublimacyjne Mimaki z certyfikatem ECO PASSPORT
28 kwi 2017 15:07

Firma Mimaki Engineering Co., Ltd. ogłosiła, że produkowane przez nią atramenty sublimacyjne Sb54/310/410 i Sb320/420 otrzymały certyfikat ECO PASSPORT od OEKO-TEX.

Produkty dostawców środków chemicznych dla przemysłu tekstylnego z certyfikatem ECO PASSPORT mogą być wykorzystywane w procesie zrównoważonej produkcji tekstyliów. Certyfikat ECO PASSPORT zaświadcza, że środki chemiczne używane podczas produkcji tekstylnych barwników, pigmentów oraz środków wykończeniowych są bezpieczne dla zdrowia ludzkiego. OEKO-TEX to pierwszy w Europie system certyfikacji potwierdzający bezpieczeństwo wyrobów tekstylnych na podstawie badań prowadzonych przez Nissenken – organ certyfikacyjny z siedzibą w Japonii. Certyfikaty obejmują swoim zakresem każdy etap produkcji, od samych surowców, przez wytworzone produkty, aż po środowisko przedsiębiorstwa. Historia certyfikatu OEKO-TEX STANDARD 100 sięga ponad 20 lat wstecz. W tym okresie został on przyznany ponad 150 000 produktów na całym świecie. System certyfikacji ECO PASSPORT został opracowany w 1992 roku przez międzynarodowe stowarzyszenie OEKO-TEX z siedzibą w Szwajcarii jako pierwszy proces certyfikacji umożliwiający walidację bezpieczeństwa tekstyliów.

Certyfikacja w zakresie bezpieczeństwa surowców używanych do produkcji atramentów Mimaki została opracowana przez centrum oceny jakości Nissenken Quality Evaluation Centre. Certyfikacja weryfikuje zgodność ze standardem OEKO-TEX STANDARD 100, międzynarodowym, poddawanym niezależnym testom systemem certyfikacji surowych i gotowych produktów tekstylnych, a także półfabrykatów oraz materiałów pomocniczych na każdym etapie produkcji. Proces oceny jest bardzo rygorystyczny i certyfikat otrzymują wyłącznie produkty, które spełniają ponad 300 wymagań w zakresie odpowiednich substancji szkodliwych.

Przyznanie produktom firmy Mimaki prestiżowego certyfikatu dodatkowo wzmacnia jej dotychczasową pozycję na rynku w zakresie opracowywania atramentów, systemów atramentowych oraz zmniejszania negatywnego oddziaływania na środowisko naturalne. Jednym z rozwiązań Mimaki, które otrzymały certyfikat, jest przyjazna środowisku technologia druku sublimacyjnego, który nie wymaga stosowania chemikaliów takich jak emulsje ani przeprowadzania czynności parowania i mycia po zakończeniu drukowania, dzięki czemu, w porównaniu z innymi technikami druku na tekstyliach takimi jak np. sitodruk, pozwala zmniejszyć negatywne oddziaływanie na środowisko naturalne.

„Firma Mimaki konsekwentnie stawia na przyjazną środowisku produkcję wysokiej jakości rozwiązań oraz stara się zmniejszyć ich negatywne oddziaływanie na środowisko naturalne – komentuje Ronald van den Broek, dyrektor działu sprzedaży Mimaki Europe. - Przyznanie nam tego prestiżowego certyfikatu oznacza, że nasze wysiłki zostały docenione. To nas ogromnie cieszy. Oczywiście nadal będziemy (...) starać się oferować przyjazne środowisku produkty oraz usługi, które, mam nadzieję, dzięki swoim wyjątkowym cechom w przyszłości zdobędą kolejne certyfikaty”.

Opracowano na podstawie informacji firmy Mimaki