Trzecia maszyna Komori w firmie Paw Druk
17 maj 2017 13:52

Od kilku miesięcy w firmie Paw Druk z Suchego Lasu k. Poznania pracuje pełnoformatowa, 5-kolorowa arkuszowa maszyna drukująca z wieżą lakierującą – Komori Lithrone GL-540H eUV, jako jedna z pierwszych w Europie wyposażona w „hybrydowy” system suszenia wydruków UV/H-UV (zwany w nomenklaturze producenta eUV). To trzecia już maszyna Komori w drukarni Paw Druk, a zarazem kolejne rozwiązanie technologiczne dostarczone tu w ciągu ostatnich 15 lat przez firmę Reprograf.

Współpraca obu przedsiębiorstw trwa nieprzerwanie od 2003 roku. „Wszystko zaczęło się od systemu CtP firmy Screen, potem przyszła pora na dwie maszyny Komori – pół- i pełnoformatową. Przed trzema laty rozwiązanie CtP wymieniliśmy na bardziej wydajny model Screen, zaś ubiegły rok przyniósł inwestycję w kolejną maszynę drukującą. I po raz trzeci, z różnych względów, postawiliśmy na Komori” – mówi Wojciech Strugarek, prezes zarządu Paw Druk.
Inwestycja ta była związana z chęcią rozbudowy parku sprzętowego oraz koniecznością przeniesienia działalności do nowej siedziby. „Mieliśmy do wyboru: zakup następnej standardowej maszyny bądź też (...) inwestycję w maszynę bazującą na technologii UV. Jak zwykle, przeprowadziliśmy analizę dostępnych na rynku rozwiązań i nasz wybór po raz kolejny padł na maszynę zaproponowaną przez firmę Reprograf. Po pierwsze z uwagi na jej uwarunkowania technologiczne, po drugie – ze względu na znajomość marki Komori oraz pozytywne, wieloletnie doświadczenia z jej polskim dystrybutorem, także w kwestiach serwisu i obsługi posprzedażowej i w końcu po trzecie – zdecydował aspekt cenowy” – kontynuuje Wojciech Strugarek.
Paw Druk stał się więc jednym z pierwszych w Europie posiadaczy maszyny Komori, wyposażonej w „hybrydowy” system suszenia wydruków. „W nomenklaturze dostawcy jest on oznaczony nazwą eUV – tłumaczy Paweł Szpil, regionalny szef sprzedaży w firmie Reprograf – i oznacza możliwość naprzemiennego stosowania klasycznej technologii UV bądź też niskoenergetycznej H-UV. Wszystko zależy od rodzaju wykonywanych prac, zadrukowywanego podłoża, nakładu itd. Rozwiązanie to (...) umożliwiło firmie Paw Druk bezinwazyjne wejście na nowy dla niej rynek produkcji UV”.
Maszyna Komori Lithrone GL-540 UV została wyposażona w liczne systemy i opcje automatyzujące i usprawniające jej pracę. Ponadto posiada system zdalnego sterowania jakością oraz obsługiwany komputerowo system zarządzania funkcjami maszyny KMS 4. „Warto również zwrócić uwagę na nowy pulpit sterowniczy, wyposażony w automatyczny system kontroli i korekcji registrów, połączony z funkcją kontroli spektrodensytometrycznej – kontynuuje Paweł Szpil. – Wartością dodaną i wyróżniającą Komori jest wyposażenie jej w system zarządzania kolorem KHS-AI. (…) Obecnie wszystkie trzy użytkowane przez Paw Druk maszyny Komori są połączone systemem sterowania K-Station, co dodatkowo usprawnia zarządzanie całym procesem produkcji”.
Paw Druk istnieje od niemal 30 lat i realizuje zlecenia z zakresu szeroko rozumianego akcydensu, choć nie stroni też od opakowań. Udział tych ostatnich w jej produkcji systematycznie się zwiększa, m.in. za sprawą niedawnej inwestycji w nową maszynę. „Zdajemy sobie sprawę z potencjału, jaki drzemie w tej technologii i już zauważamy wzrost zainteresowania zleceniami wykonywanymi na podłożach nietypowych, np. plastikowych – mówi Wojciech Strugarek. – Z drugiej strony konfiguracja maszyny umożliwiła nam przeniesienie na nią części prac z dotychczas użytkowanej maszyny pełnoformatowej. Dzięki tej inwestycji nasze moce wytwórcze zwiększyły się o ponad 50 proc. (...)”.
Prezes drukarni podkreśla też: „Maszyna oferuje szereg zalet. Wydrukowane arkusze można natychmiast poddawać dalszej obróbce, nie ma przy tym konieczności ich dodatkowego zabezpieczania. Wyeliminowaliśmy z produkcji proszek, dzięki czemu w drukarni jest czyściej. Maszyna zużywa też mniej energii, gdyż zastosowane tu lampy UV nie wymagają klasycznego nagrzewania IR.”

Opracowano na podstawie informacji firmy Reprograf