Kompap zwiększył zysk o 133 procent w pierwszym kwartale 2017
23 maj 2017 10:23

Grupa Kompap, do której należą dwie drukarnie dziełowe w Polsce – BZGraf i OZGraf - osiągnęła w pierwszym kwartale 2017 roku przychody ze sprzedaży na poziomie 14,64 mln zł wobec 15,75 mln zł rok wcześniej. Jednocześnie do 1,43 mln zł zwiększył się w tym okresie zysk z działalności operacyjnej w porównaniu do 1,40 mln zł przed rokiem. Na koniec I kwartału grupa zanotowała zysk netto w wysokości 1,47 mln zł, co oznacza wzrost o blisko 133 proc. r/r.

„Osiągnięte w I kwartale wyniki wyraźnie pokazują, jak wysoce zyskowny jest biznes Kompapu. Z przychodów w wysokości 14,6 mln zł wypracowaliśmy bowiem na czysto blisko 1,5 mln zł. To oznacza, że rentowność netto przekroczyła 10 proc. Pracujemy wydajnie, optymalizujemy koszty, cały czas zapewniając naszym klientom najwyższą jakość. W kolejnych miesiącach zamierzamy skupiać się na budowaniu sprzedaży, tak by umacniać swoją pozycję zarówno na rynku krajowym, jak i za granicą. Zgodnie z zapowiedziami kontynuujemy też inwestycje w maszyny z myślą o zwiększaniu potencjału produkcyjnego naszych drukarń” – mówi Waldemar Lipka, prezes zarządu Kompap SA.

Kompap w I kwartale br. zainwestował w offsetową maszynę Heidelberg Speedmaster SX 102-8-P dla Olsztyńskich Zakładów Graficznych OZGraf. Umożliwia ona drukowanie prac wielokolorowych z prędkością do 14 000 ark./h z zachowaniem najwyższej jakości druku i maksymalnej wydajności. Na potrzeby BZGraf z kolei grupa podpisała umowę w kontekście finansowania zakupu pełnoformatowej maszyny drukującej KBA Rapida 106. Do białostockiej drukarni ma ona trafić w czerwcu br.

Podstawową działalność Kompapu stanowi druk, w tym przede wszystkim druk dziełowy. Gros sprzedaży, bo aż 96 proc., stanowią przychody z tytułu działalności produkcyjnej, czyli m.in. sprzedaży gotowych książek, katalogów, czasopism i innych artykułów poligraficznych, które w I kwartale br. sięgnęły 14,04 mln zł. Klientami Kompapu są przede wszystkim wydawnictwa krajowe i zagraniczne, w tym z Niemiec, ze Skandynawii czy z Wielkiej Brytanii. Na koniec 2016 roku eksport grupy odpowiadał za 22 proc. skonsolidowanych przychodów, generując 14,11 mln zł.

Opracowano na podstawie informacji Grupy Kompap