Maszyna Mark Andy Digital Series w drukarni Arti-Bau: wzrost wydajności o 50%
20 cze 2017 09:57

Zainstalowana kilka miesięcy temu w drukarni Arti-Bau z podwrocławskiej Ślęzy hybrydowa maszyna Mark Andy Digital Series, wyposażona w zespoły cyfrowe i fleksograficzne, zwiększyła wydajność tego przedsiębiorstwa o około 50 proc. Było to pierwsze nie tylko w Polsce, ale też w Europie wdrożenie tego innowacyjnego rozwiązania. Dzięki temu firma stała się bardziej konkurencyjna i znacząco rozszerzyła zakres swoich usług oraz oferowanych produktów. Materiał wideo dotyczący premierowej instalacji maszyny Digital Series jest już dostępny na kanale firmy Mark Andy w serwisie YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=RA6_LbAUUz8.
„Poszukiwania nowej maszyny, która zwiększyłaby nasz potencjał w obszarze druku cyfrowego, rozpoczęliśmy w 2015 roku – mówi Jarosław Lewandowski, kierujący działem produkcji w firmie Arti-Bau. – Z założenia odrzuciliśmy możliwość zakupu rozwiązania bazującego na tonerze; byliśmy świadomi, że w niedługim czasie we Wrocławiu pojawią się urządzenia inkjetowe, więc potrzebowaliśmy rozwiązania, które w jeszcze większym stopniu wyróżni nas na rynku i da nam przewagę konkurencyjną. Moment pojawienia się na rynku nowej maszyny – Mark Andy Digital Series - był zatem dla nas idealny”.
Firma Arti-Bau zatrudnia 25 osób; dysponuje nowoczesną halą produkcyjną o powierzchni ok. 500 m2. Około 95 proc. jej produkcji stanowią etykiety; firma drukuje również na papierze, foliach PP, PE i PET oraz laminatach PVC.
„Planujemy szeroką ekspansję na rynku saszetek, w czym – mamy nadzieję – pomocna będzie zakupiona niedawno maszyna Digital Series – mówi Monika Stefańska, właścicielka drukarni Arti-Bau. – Większość klientów ceni sobie we współpracy z nami krótki czas realizacji zleceń, co przekłada się na szybką dostawę towaru na rynek. Z zasady cykl wykonania zamówienia (od jego przyjęcia do dostarczenia finalnego wyrobu) wynosi u nas 3 dni. Technika inkjetowa jest idealna w kontekście tego typu zleceń, gdyż można w jej przypadku stosować wszystkie użytkowane przez nas podłoża. Co więcej, nie wymagają one specjalnego wstępnego przygotowania do druku”.

„Wiedzieliśmy jednak, że potrzebujemy maszyny hybrydowej, uwzględniającej zarówno zespoły fleksograficzne, jak i moduł inkjetowy – dodaje Jarosław Lewandowski – jednak wcześniej nie mieliśmy do czynienia z pierwszą z wymienionych technik. Firma Mark Andy posiada największe doświadczenie rynkowe w zakresie produkcji wąskowstęgowych maszyn fleksograficznych – udzieliła nam ona ogromnego wsparcia, a dodatkowym argumentem przemawiającym za wyborem urządzenia tego producenta był fakt, że z myślą o Digital Series stworzył on własny moduł inkjetowy. Dzięki temu wszystkie elementy maszyny pochodzą od jednego dostawcy (...)”.
Maszyna Mark Andy Digital Series zadrukowuje wstęgę o szerokości 330 mm i – w konfiguracji dostarczonej do Arti-Bau – składa się z dedykowanych modułów do koronowania i czyszczenia wstęgi, dwóch zespołów fleksograficznych, modułu odwracania wstęgi, laminatora, modułu tłoczenia folią na zimno oraz kompaktowego modułu do etykiet wielowarstwowych obsługującego materiały wielostrukturowe. Moduł inkjetowy maszyny Digital Series oferuje drukowanie w trybie CMYK z dodatkową bielą. W zależności od rodzaju zlecenia, maszyna może pracować z prędkością do 73 m/min. Jest sterowana bazującym na formacie PDF systemem workflow ProWORX, który został skonfigurowany przez producenta maszyny. Rozwiązanie firmy Esko można rozbudowywać wraz ze zmieniającymi się potrzebami rynkowymi. System jest wyposażony w natywny moduł personalizacji oraz opcję nanoszenia kodów kreskowych. Z kolei platforma operatora Mark Andy ProVIEW zapewnia dostęp do wszystkich standardowych i indywidualnych operacji i procesów za pośrednictwem intuicyjnego interfejsu typu touch screen.

Opracowano na podstawie informacji firmy Mark Andy