Druga KBA Rapida w drukarni Wydawnictwa Bernardinum
3 lip 2017 12:22

14 czerwca br. w drukarni Wydawnictwa Bernardinum w Pelplinie miało miejsce uroczyste poświęcenie oddanej niedawno do użytku półformatowej arkuszowej maszyny offsetowej KBA Rapida 75 PRO-4. Dołączyła ona do zainstalowanej tu zaledwie przed trzema laty maszyny KBA Rapida 75-5+L, znacząco zwiększając potencjał produkcyjny tej drukarni kościelnej.
W uroczystym poświęceniu maszyny udział wzięli m.in.: ks. biskup diecezjalny Ryszard Kasyna wraz duchowieństwem Pelplina, członkowie rady nadzorczej Wydawnictwa Bernardinum na czele z jej przewodniczącym – ks. Andrzejem Szopińskim, burmistrz miasta i gminy Pelplin – Patryk Dembski, klienci wydawnictwa oraz jego pracownicy. Ze strony KBA CEE w uroczystości uczestniczyli: Grzegorz Szymczykowski – dyrektor sprzedaży i serwisu, Michał Drożdż – regionalny szef sprzedaży oraz Paweł Krasowski – product & marketing manager.
Przybyłych do Pelplina gości powitał ks. Wojciech Węckowski – prezes Wydawnictwa Bernardinum, które jest obecnie jednym z największych zakładów pracy dla miasta Pelplin i jego okolic. Poza działalnością poligraficzną zajmuje się wydawaniem różnorodnych pozycji dziełowych. Z uwagi na rosnące potrzeby w zakresie realizowanych tu prac poligraficznych zakup kolejnej maszyny drukującej stał się koniecznością. Wybór ponownie padł na rozwiązanie marki Koenig & Bauer. „Tym samym nie tylko zwiększyliśmy potencjał produkcyjny, ale zakończyliśmy też kolejny etap rozwoju, którego celem było odnowienie parku sprzętowego. Obecnie 70 proc. wyposażenia naszej drukarni stanowią nowe rozwiązania” – podkreślał ks. Wojciech Węckowski.
Dostarczona w marcu br. KBA Rapida 75 PRO-4 to przedstawiciel nowej generacji maszyn, wprowadzonych do oferty Koenig & Bauer podczas ubiegłorocznych targów drupa. Wersja zamówiona przez Wydawnictwo Bernardinum posiada 4 zespoły drukujące i umożliwia zadrukowywanie arkuszy o powiększonym formacie (605x750 mm). Wyposażona została m.in. w: system prowadzenia arkuszy na poduszce powietrznej, pakiet wysokowydajnej elektrostatyki, termostatowanie układu wodno-farbowego, tkaninowe symultaniczne systemy mycia obciągów gumowych i cylindrów dociskowych (CleanTronic Synchro), systemy suszenia KBA VariDry IR, a także działające w trybie online systemy kontrolno-pomiarowe ErgoTronic ColorDrive z funkcją spektralną Lab. Maszyna umożliwia też drukowanie ze zredukowaną ilością alkoholu.
Tak bogate wyposażenie i wcześniejsza znajomość rozwiązań technologicznych KBA przez operatorów maszyn pozwoliły przyspieszyć realizację zleceń dla stałych odbiorców spółki, jak też szybciej wykonywać prace na własne potrzeby. Drukarnia specjalizuje się przede wszystkim w produkcji książek, czasopism i materiałów komercyjnych. Wykonuje też prace nietypowe, np. faksymile Biblii Gutenberga, której jeden z egzemplarzy znajduje się w tutejszych zbiorach.
Słowa skierowane przez ks. Wojciecha Węckowskiego do przedstawicieli KBA CEE potwierdzają, że ponowny wybór maszyny Koenig & Bauer nie był przypadkowy: „Pragnę podkreślić, że zakup i wdrożenie maszyny to zawsze duże przedsięwzięcie, niepozbawione różnych utrudnień, także tych nieoczekiwanych. Dziękuję firmie KBA CEE za pomoc i wsparcie także w tych trudnych momentach. (...)”. Ks. Węckowski słowa podziękowania skierował także do autoryzowanego serwisu maszyn KBA, odpowiedzialnego za montaż maszyny – w przypadku Wydawnictwa Bernardinum po raz kolejny była nim firma Mirosława Majki.
Jan Korenc – prezes KBA CEE dodaje: „(...) Cieszymy się niezmiernie z faktu, że rozwiązanie marki Koenig & Bauer po raz kolejny zawitało do Wydawnictwa Bernardinum. (…) Tym bardziej, że wówczas – w 2014 roku – była to pierwsza w jego przypadku maszyna KBA, zastępująca rozwiązanie innego dostawcy. Obecnie drukarnia z Pelplina posiada pod jednym dachem dwie wysoko zautomatyzowane maszyny półformatowe Koenig & Bauer, umożliwiające wydajną produkcję zarówno na własne potrzeby wydawnictwa, jak i z myślą o stale rosnącej grupie klientów zewnętrznych. Szczególnie cieszy, że jej rozwój oznacza nie tylko utrzymanie, ale też tworzenie nowych miejsc pracy dla osób z gminy Pelplin. (...)”.

Opracowano na podstawie informacji firmy KBA