Siódma KBA Rapida w drukarni Karton-Pak
6 lip 2017 13:58

22 czerwca br. w Nowej Soli odbyło się uroczyste otwarcie nowego zakładu produkcyjnego firmy Karton-Pak. W wydarzeniu wzięło udział kilkadziesiąt osób. Goście mieli okazję zwiedzić nowoczesny zakład, którego park sprzętowy obejmuje m.in. wielkoformatową 7-kolorową maszynę arkuszową KBA Rapida 145-7+L FAPC ALV3. To już 7. rozwiązanie z serii KBA Rapida, jakie trafiło do firmy Karton-Pak, a zarazem 11. maszyna wyprodukowana przez zakłady Koenig & Bauer w Radebeul zainstalowana tu w ramach ponad 30-letniej współpracy obu przedsiębiorstw.
Przybyłych gości powitał Jerzy Sarama – prezes zarządu firmy Karton-Pak, dziękując wszystkim osobom i firmom zaangażowanym w powstanie nowego zakładu produkcyjnego. Na powierzchni 23 tys. m2 znajdą tu docelowo miejsce 3 linie produkcyjne w formacie B0 przetwarzające ok. 45 tys. ton kartonu rocznie. Od niedawna pracuje tu pierwsza z nich, w skład której wchodzi m.in. uruchomiona w styczniu br. maszyna KBA Rapida 145-7+L FAPC ALV3. „W naszym dotychczasowym zakładzie zadrukowaliśmy w ub.r. 28 tys. ton kartonu. Obecnie w obu lokalizacjach jesteśmy w stanie przetworzyć 40 tys. ton tego surowca, zaś docelowy ich potencjał to 70 tys. ton. To stawia nas w jednym rzędzie z potentatami na rynku europejskim, specjalizującymi się w tego rodzaju asortymencie” – podkreśla Jerzy Sarama.
W rozwoju firmy ma pomóc zawarta niedawno strategiczna umowa o współpracy z dwiema innymi drukarniami opakowań: Norgraft Packaging z Hiszpanii i Acket z Holandii.
Obecnie w firmie Karton-Pak pracują 4 linie produkcyjne (po 2 w formatach B0 i B1), a podstawę każdej z nich stanowi maszyna arkuszowa KBA Rapida. Uruchomiona kilka miesięcy temu wielkoformatowa KBA Rapida 145 po raz kolejny zwiększyła potencjał produkcyjny tego zakładu. „Szacujemy, że po otwarciu nowej fabryki wzrósł on o 40 proc. – mówi Jerzy Sarama. – Przenieśliśmy tu większość prac wysokonakładowych, ale minione miesiące przyniosły też szereg nowych zleceń. Automatyzacja zastosowana w tej maszynie, jak również w rozwiązaniach pracujących w działach prepress i postpress pozwoliła na znaczący wzrost wydajności i elastyczności produkcji”.
Jak zaznacza prezes firmy Karton-Pak, nowa maszyna – w porównaniu do wdrożonego w 2012 r., pierwszego wówczas w Polsce modelu KBA Rapida 145 – stanowi potwierdzenie stałego rozwoju technologicznego Koenig & Bauer. KBA Rapida 145-7+L FAPC ALV3 posiada 7 zespołów drukujących, wieżę lakierującą, pakiet High Speed do drukowania podłoży o grubościach w zakresu 0,1-1,2 mm z maks. prędkością 17 tys. ark./h oraz potrójny segment przedłużonego wykładania ALV3. W skład jej wyposażenia wchodzą m.in.: sensoryczny system nakładania bez marki bocznej SIS; system w pełni automatycznej zmiany form drukowych FAPC; automatyczny non-stop na samonakładaku i wykładaniu połączony z logistyką stosów (ta ostatnia uwzględnia odwracarkę oraz przekrawacz offline). Całości dopełniają liczne systemy kontrolno-pomiarowe, usprawniające i automatyzujące proces produkcji. Maszyna jest objęta systemem LogoTronic Professional, umożliwiającym obsługę dwóch lokalizacji z jednej bazy danych.
Firma Koenig & Bauer była też – podobnie jak w przypadku pierwszej z maszyn w formacie B0 – dostawcą kompleksowego rozwiązania w zakresie logistyki stosów. „Projekt dla maszyny KBA Rapida 145-7+L FAPC ALV3, uwzględniający połączenie z magazynem papieru oraz urządzeniami wykrawającymi, jest najnowocześniejszym tego typu rozwiązaniem wdrożonym przez nas w regionie obsługiwanym przez KBA CEE, a zarazem jednym z niewielu tak zaawansowanych technologicznie w całej Europie” – podkreśla Grzegorz Szymczykowski, dyrektor ds. sprzedaży i serwisu KBA CEE.
Mówi Jan Korenc – prezes zarządu KBA CEE: „Napawa nas dumą fakt, że jesteśmy strategicznym partnerem dla tak ważnego gracza na rynku europejskim, jakim – m.in. dzięki kolejnym inwestycjom sprzętowym – stała się drukarnia Karton-Pak. (…) Warto zaznaczyć, że sprzęt marki KBA pracuje też u dwóch partnerów biznesowych firmy Karton-Pak, z którymi współpracę zaanonsowano podczas czerwcowej uroczystości. (...)”.

Opracowano na podstawie informacji firmy KBA