Duplo DuSense DDC-810 w Wielkiej Brytanii i USA
4 wrz 2017 12:06

Duplo DuSense DDC-810 - najnowsze rozwiązanie do lakierowania wybiórczego 3D w ofercie japońskiego producenta, które oficjalnie wchodzi jesienią br. do sprzedaży w Europie – ma już użytkowników w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, we Włoszech, Francji, w Izraelu i Niemczech.

Steve Wenlock, dyrektor zarządzający firmy Flexpress – jednego z użytkowników DuSense DDC-810 powiedział, że inwestycja w tę maszynę jest kolejną z oferty Duplo, która pozwoli przedsiębiorstwu wyróżnić się na rynku poligraficznym. Pierwszą był zakupiony w 2014 r. system Duplo iSaddle - w pełni zautomatyzowane, modułowe rozwiązanie do broszurowania i zbierania prac, oferujące szycie siodełkowe. Było to pierwsze takie urządzenie wdrożone na rynku brytyjskim. Początkowo było używane przy produkcji kart okolicznościowych, wizytówek i pocztówek, ale Steve Wenlock zamierzał wykorzystać je w produkcji z zakresu opakowań. Rozpoczął więc poszukiwania rozwiązania do lakierowania. „Drukarnie oferowały tę usługę, ale było ich niewiele albo też wyceniały ją zbyt wysoko. Spróbowałem więc znaleźć maszynę, która pozwoli nam wykonywać lakierowanie we własnym zakresie. Okazało się, że urządzenia oferujące takie możliwości są dość drogie. Kiedy więc natknąłem się na najnowszą propozycję Duplo, byłem nią mocno zainteresowany. Posiadanie takiego rozwiązania wyróżniłoby nas na rynku i pozwoliłoby sięgnąć po nowe rynki, a jednocześnie było ono w naszym zasięgu inwestycyjnym.”

Efekt lakierowania wybiórczego 3D uzyskiwany jest w urządzeniu Duplo dzięki zastosowaniu najnowszych głowic drukujących, które umożliwiają tworzenie efektów o wysokiej rozdzielczości – 600 dpi. Co więcej, na jednym arkuszu można tu uzyskać różne grubości powłoki lakieru (od 20 do 80 mikrometrów), a cały proces jest realizowany w jednym przebiegu. W drugim przebiegu grubość powłoki można podwoić do 160 mikrometrów. Technologia ta pozwala na łączenie na jednym obrazie jednolicie krytych powierzchni z drobnymi detalami, jak również daje możliwość uzyskania płynnie prowadzonych i delikatnych krzywych, odpowiadających rozmiarowi 6-punktowej czcionki.

Urządzenie DDC-810 pracuje w oparciu o podciśnieniową technologię separacji arkuszy z ultradźwiękową detekcją podwójnych pobrań. Wysokość stosu podajnika wynosi tu 150 mm.

Z możliwości urządzenia skorzystała także amerykańska firma Harvard Pinnacle Group Corporation (HPGprint), która zainstalowała urządzenie Duplo DDC-810 jako pierwsza na świecie. Dla Grega Wallace'a, jej prezesa i właściciela, zlecanie prac w zakresie uszlachetniania lakierem UV na zewnątrz nie było już opcją wystarczającą. „Miałem trudności ze znalezieniem dobrych partnerów, a większość z nich obsługiwała prace w technologii offsetowej, nie cyfrowej - mówi. - System DDC-810 po raz pierwszy zobaczyłem w ub.r. na targach Graph Expo w Orlando i byłem pod wrażeniem jego wydajności i funkcjonalności. (...)".

Centrum produkcyjne HPGprint posiada kilka cyfrowych maszyn drukujących, m.in. firm: Xerox, Konica Minolta, OKI oraz Mimaki. Duplo oferuje obecnie specjalnie opracowane lakiery UV do uszlachetniania wydruków z maszyn Xerox Color Press, iGen, Versant oraz HP Indigo. W niedalekiej przyszłości – jak zapowiada firma – na rynek zostaną wprowadzone kolejne dedykowane lakiery.

Kolejny użytkownik tego systemu z Wielkiej Brytanii to Printing Specialist Corporation, firma założona w 1970 r., ceniona na brytyjskim rynku poligraficznym. Gary Habicht – jej prezes dowiedział się o rozwiązaniu Duplo na początku br. i był pod wrażeniem przede wszystkim jego małych gabarytów i prostoty obsługi. „Tym, co spodobało mi się najbardziej, były możliwości uzyskania efektu lakierowania wybiórczego 3D nawet w przypadku niewielkich detali, a także uzyskania różnej grubości powłoki lakieru. (...). Już wcześniej wykonywaliśmy podobne prace, ale wysyłaliśmy je do lakierowania do innych drukarń. Koszty, jakie ponosiliśmy w związku z tym powodowały, że trudno było nam oferować konkurencyjne ceny klientom. Obecnie – dzięki DDC-810 – możemy to robić nie tylko szybciej, ale i taniej. Za nami pierwsze zlecenia i efekty zastosowania systemu Duplo są naprawdę niesamowite”.

„Mamy nadzieję, że także polskie drukarnie przekonają się już niebawem do nowego rozwiązania z naszej oferty – mówi Gabriela Swat, dyrektor zarządzająca Duplo Polska. – Rozmowy z pierwszymi zainteresowanymi są już za nami i jesteśmy pewni, że już niebawem pierwsze takie rozwiązanie rozpocznie pracę w rodzimej drukarni. (...)”

Opracowano na podstawie informacji firmy Duplo Polska