„Dni Otwarte” z ploterami Mutoh
19 wrz 2017 12:07

Pod koniec sierpnia w Opolu, w siedzibie firmy Atrium Centrum Ploterowe miały miejsce „Dni Otwarte”. Przybyło na nie kilkadziesiąt osób zainteresowanych japońskimi technologiami firmy Mutoh.

W opolskim demo roomie pracowało 7 urządzeń Mutoh z serii ValueJet. Uczestnicy „Dni Otwartych” mieli też możliwość przedpremierowego sprawdzenia drukarki LED-UV Mutoh ValueJet 626 UF.

Nowość, Mutoh ValueJet 626UF to kompaktowa drukarka LED-UV przeznaczona do druku na nośnikach i przedmiotach w formacie A2+. Stół roboczy pozwala na bezpośredni zadruk materiałów o rozmiarze do 594x483 mm, grubości do 15 cm i ciężarze do 6 kg. Producent doposażył także urządzenie w laserowy wskaźnik umiejscowienia zadrukowywanego przedmiotu, automatyczną regulację wysokości stołu oraz dodatkowy moduł obrotowy (do obiektów walcowatych, np.: szklanka, termos, wazon). Z uwagi na gabaryty drukarka może być posadowiona zarówno na stole, jak i na dodatkowej podstawie na kółkach.

Urządzeniem steruje zaawansowane oprogramowanie pod Windows (można plotera użyć jak „zwykłej” drukarki). Mutoh ValueJet 626UF proponowany jest w konfiguracji CMYK lub CMYK + kolor biały + lakier, co umożliwia druk wielowarstwowy w różnych kombinacjach.

VJ-626 obsługuje atramenty do bezpośredniego zadruku przedmiotów twardych oraz atramenty do zadruku nośników elastycznych.

Oprócz premierowego modelu 626 Atrium zaprezentowało model VJ-426, którego liczba instalacji w Polsce przekroczyła już kilkadziesiąt sztuk. Jest to „biurkowa drukarka” LED-UV, która umożliwia druk na nośnikach i przedmiotach w formacie maksymalnym A3+. VJ-426 wyposażona jest w stół z podsysem. Ta 6-kolorowa drukarka o obszarze druku 483x329 mm umożliwia zadrukowywanie materiałów i obiektów 3D o grubości nieprzekraczającej 70 mm i ciężarze do 4 kg, takich jak: ABS, aluminium, PE, PET, PMMA (akryl), PP, PS, PVC czy szkło. Przeznaczona jest więc do druku na gadżetach reklamowych i upominkach, foto-gadżetach, obiektach 3D, posłuży też do personalizacji produktów, paneli sterowania, nagród, grafik POS, małych elementów wyposażenia wnętrz, elementów budowy maszyn itd. Ta „mała” drukarka pozwoli na zadrukowanie w ciągu jednego 8-godzinnego dnia pracy: kilkudziesięciu tysięcy fidget spinnerów, 112 plansz w formacie A3, 2600 obudów telefonów, 7800 piłeczek golfowych lub 5600 długopisów przy zadruku pełnokolorowymi atramentami CMYK z białym podkładem i lakierem uszlachetniającym. Bezbarwny lakier umożliwia nadrukowywanie wypukłych znaków Braille’a czy też innych wyczuwalnych w dotyku faktur.

Prezentowano także plotery Mutoh ValueJet 1626 i 1638 UH, umożliwiające druk zarówno na materiałach sztywnych, jak i giętkich. Do tego celu producent przygotował 2 rodzaje atramentów, tzw. rigid oraz roll. Te drugie cechują się wysoką rozciągliwością, tak ważną przy zadruku materiałów giętkich, np. folii wylewanych.

Urządzenia oferują najwyższą jakość druku na takich materiałach jak: ABS, aluminium, PE, PET, PMMA (akryl), PP, PS, PVC, szkło. Dzięki zastosowaniu lakieru można dodatkowo uzyskać efekt uszlachetniający lub 3D.

ValueJet serii UH to plotery 6-kolorowe. Oprócz wspomnianego już lakieru dochodzą standardowe kolory CMYK oraz biały.

W trybie druku z roli maksymalna szerokość materiału wynosi 1625 mm. W zależności od wybranej nawijarki można założyć role o ciężarze do 30, 80 lub 100 kg.

W stołowym trybie „flatbed” ploter może zadrukować płytę o maks. szerokości 1625 mm i długości 1200 mm, przy ciężarze nieprzekraczającym 15 kg. Grubość materiału w obu trybach może wynosić 15 mm.

Uczestnicy mieli też możliwość sprawdzenia, przetestowania i porównania kilku wielkoformatowych ploterów żywicznych (seria X) o szerokości 1,37 i 1,62 m. W opolskim demolabie drukowały następujące modele: VJ-1324X, VJ-1638X, VJ-1624X oraz VJ-1604X. Drukują one ekologicznymi, certyfikowanymi w Europie atramentami Mutoh UMS bazującymi na żywicach. W zależności od wymagań i potrzeb użytkownika ich prędkość maksymalna sięga od 15 do prawie 100 m2/h. Wszystkie wykorzystują japońskie technologie: Mutoh Intelligent Interweaving i Mutoh DropMaster.

W ploterach ValueJet serii X zastosowano takie unikalne rozwiązania jak: stalowy pasek posuwu karetki, pozłacana płytka głowicy, rolki dociskowe na całej szerokości stołu roboczego, zmienna wielkość kropli atramentu, oprogramowanie Onyx 12, szczelny, hermetyczny i bezpieczny system atramentów w workach.

Kolejne „Dni Otwarte” Mutoh odbędą się jesienią 2017. Więcej informacji na stronie dystrybutora.

Opracowano na podstawie informacji firmy Atrium