Komori H-UV w drukarni Solutions Polska
27 wrz 2017 11:27

Firma Solutions Polska Sp. z o.o. z Gdyni, specjalizująca się od wielu lat w produkcji kartek okolicznościowych, zainwestowała ostatnio w nowoczesny park sprzętowy, a w ślad za tym - weszła na wymagający rynek opakowań wysoko przetworzonych. Wśród wielu jej inwestycji znalazły się m.in. 7-kolorowa maszyna Komori GL740 C eUV z systemem suszenia H-UV oraz system CtP oparty na naświetlarce Screen. Dostawcą obu rozwiązań i partnerem w ich wdrożeniu oraz eksploatacji jest firma Reprograf.

Przed podjęciem decyzji o zakupie Solutions Polska przeprowadziła wnikliwą analizę rynku w zakresie maszyn drukujących. „Przetestowaliśmy wiele urządzeń drukujących – mówi Piotr Siłakowski, dyrektor ds. produkcji w Solutions Polska. – W każdym przypadku maszyna Komori H-UV okazywała się bezkonkurencyjna i unikalna. Przede wszystkim łączy ona w sobie trzy technologie - UV w wersji konwencjonalnej , H-UV niskoenergetycznej i druk w tradycyjnej technologii z suszeniem IR i gorącym powietrzem”.

Średnie nakłady, jakie realizuje firma – 3500-5000 arkuszy – uczyniły szybkie uzbrojenie jednym z kluczowych elementów decydujących o wyborze maszyny. „Równie istotne było szybkie przełączanie pomiędzy technologiami, co jest możliwe w ciągu ok. 1,5 godziny – dodaje Piotr Siłakowski. - Przy ilości i różnorodności zleceń, jakie realizujemy, to bardzo ważny aspekt eksploatacji maszyny. Kolejnym było niskie zużycie energii. Suszenie w systemie H-UV jest ok. dwa razy bardziej energooszczędne w stosunku do rozwiązania bazującego na tradycyjnych lampach UV. Jeszcze innym argumentem przemawiającym za rozwiązaniem Komori był fakt, że trzy technologie w jednej maszynie otwierają przed nami zupełnie nowe możliwości”. Urządzenie pozwala na zadrukowywanie różnorodnych podłoży, co przy produkcji realizowanej przez Solutions Polska także miało duże znaczenie.

Firma istnieje od 2008 roku. Początkowo realizowała prace z zakresu introligatorni, głównie dla klientów z rynku brytyjskiego. Wkrótce okazało się, że korzystniejsze będzie drukowanie kartek w polskich zakładach poligraficznych. „Rynek karnetów okolicznościowych w takich krajach jak Wielka Brytania, Holandia, Niemcy, Belgia, Szwajcaria to ogromny potencjał dla firmy specjalizującej się w produkcji takiej jak nasza - mówi Małgorzata Penkiewicz, wiceprezes ds. sprzedaży i marketingu. - Wykonujemy ich ok. 3 mln sztuk miesięcznie. Przy tak dużej produkcji inwestycja we własną maszynę drukującą była więc naturalnym krokiem, a dodatkowo otworzyła przed nami nowe możliwości”.

Tomasz Kwiatkowski, prezes zarządu dodaje: „Ze względu na doświadczenie, jakie mamy w produkcji kartek uszlachetnionych, produkcja opakowań okazała się kierunkiem z dużym potencjałem. Zwłaszcza ta w zakresie opakowań wysoko przetworzonych. Złocenie, tłoczenie, nanoszenie brokatu, sztancowanie, efekt „virko” – to tylko niektóre elementy naszej oferty. Jesteśmy przekonani, że produkowane przez nas prace pozwolą naszym klientom wyróżnić się na rynku”.
„Maszyna Komori pozwala nam także na realizację produkcji szybciej i z jeszcze wyższą jakością, a nasze doświadczenia z produkcji kartek mogą stać się inspiracją dla klientów z rynku opakowań” – podkreśla Małgorzata Penkiewicz.
Tomasz Kwiatkowski dodaje: „Co więcej, jest to rozwiązanie ekonomiczne - same oszczędności na papierze (wynikające z szybkiego nafarbiania maszyny w kontekście zadanych parametrów) przynoszą naszej firmie obecnie znaczącą redukcję kosztów”.

Maszyna obsługuje różne podłoża: papiery i kartony powlekane i niepowlekane, metalizowane, laminowane, a także tworzywa - PVC, PP, poliester, poliwęglan. Mogą być białe lub barwione. Umożliwia także drukowanie etykiet samoprzylepnych.

Decydując się na zakup maszyny drukującej niemal równocześnie Solutions Polska podjęła decyzję o zakupie linii CtP. Wybór padł również na propozycję z oferty firmy Reprograf. Przede wszystkim – jak podkreślają rozmówcy - ze względu na jakość oferowanego rozwiązania, a także kompleksową obsługę, zapewnianą przez dostawcę.

Solutions Polska zdecydowała się na zakup linii CtP opartej na systemie Screen PTR8600NZ z podajnikiem wielokasetowym, z podwyższoną rozdzielczością optyczną. Pozwala ona na pełne wykorzystanie technologii rastrów, co możliwe jest dzięki wdrożonemu tu wcześniej ripującemu workflow firmy Esko. System dodatkowo wspierany jest przez w pełni zautomatyzowany najnowszy program impozycyjny Matrix firmy EFI. Całość została zintegrowana z rozwiązaniem Esko Automation Engine oraz systemem zarządzania ERP.
Wraz z maszyną i systemem CtP firma Reprograf dostarczyła do drukarni Solutions Polska również elementy wspomagające proces produkcyjny: system X-Rite eXact oraz urządzenie do odwracania stosu Busch SRL 125. Gdyńska drukarnia zdecydowała się jednocześnie na wykorzystywanie materiałów eksploatacyjnych i płyt Ipagsa 02 z oferty Reprografu.

Opracowano na podstawie informacji firmy Reprograf