Edale i FFEI sprzedały już 14 hybryd Graphium
6 paź 2017 10:19

Podczas targów Labelexpo 2017 w Brukseli została sprzedana 14. hybryda Graphium, wyprodukowana przez FFEI wspólnie z Edale, brytyjskim producentem autonomicznych maszyn flekso.

Niewątpliwie jest to najlepiej sprzedająca się hybryda na świecie. Jej walory docenili nie tylko Amerykanie, którzy zakupili już 7 egzemplarzy, ale i reszta świata łącznie z Europą. Podstawową przewagą Graphium jest pełna integracja technologii cyfrowej z fleksograficzną. Zarządzanie całą hybrydą odbywa się z jednego pulpitu, a procesy są tak autonomiczne, że człowiek jest potrzebny tylko do wprowadzenia danych.

Autonomiczność maszyn flekso od Edale ogranicza udział drukarza specjalisty w procesie narządu maszyny. Wszystkich ustawień dokonuje się automatycznie za pomocą systemu AiiR. To najbardziej zaawansowany technologicznie system sprzężenia zwrotnego (kamery AVT, analizy danych z poszczególnych stacji flekso i sygnału zwrotnego do tych stacji, z optymalnym ustawieniem.) Maszyna sama, bez udziału człowieka ustawia wszystkie parametry druku i finishingu na optymalnym poziomie. Zapisuje to w pamięci i utrzymuje absolutną powtarzalność prac.

Dzięki systemowi AiiR autonomiczne maszyny fleksograficzne Edale nie potrzebują doświadczonych drukarzy specjalistów, lecz jedynie operatora maszyny. Pełna automatyzacja procesu druku flekso i cyfry otwiera olbrzymie możliwości rozwoju drukarń, cierpiących na brak wyspecjalizowanej kadry, ale i umożliwia zastosowanie takich maszyn w firmach niebędących drukarniami, a zużywających duże ilości etykiet i opakowań giętkich. Łatwość obsługi, automatyczność ustawiania prac i absolutna powtarzalność założonych parametrów czynią z maszyn autonomicznych bardzo interesującą propozycję nie tylko dla drukarń. Zapowiada się rewolucja w przemyśle, nie tylko drukarskim.

Firma HKM, która jest przedstawicielem FFEI i Edale na Polskę, już prowadzi zaawansowane pertraktacje dotyczące zakupienia Graphium i to nie tylko do największych drukarń. Tak, jak przewidzieli specjaliści w HKM, obecnie nadchodzi czas na hybrydy, a jeszcze lepszy na maszyny autonomiczne, ustawiające maszynę do druku bez udziału człowieka. Maszyny autonomiczne zmienią obraz drukarstwa w Polsce i zapewnią nieosiągalne do tej pory wydajności.

Opracowano na podstawie informacji firmy HKM