Clonex i maszyna EFI VUTEk FabriVU 340
12 paź 2017 15:17

Wielkoformatowa maszyna do druku sublimacyjnego - EFI VUTEk FabriVU 340 - rozpoczęła pracę w firmie Clonex z Krakowa, specjalizującej się w tworzeniu systemów komunikacji wizualnej. Jego dostawcą była firma Reprograf – autoryzowany dystrybutor ploterów EFI w naszym kraju.

Clonex od 17 lat specjalizuje się w druku wielko- i małoformatowym solwentowym, ekosolwentowym, UV i sublimacyjnym. Tworzy systemy komunikacji wizualnej dla klientów z Polski, ale w dużym stopniu również z zagranicy. Firma posiada rozbudowany park maszynowy, dysponuje własnym studio DTP, szwalnią, a także ekipami montażowymi, brendingowymi oraz flotą transportową. Po wielu latach doświadczeń nastąpiła dywersyfikacja działalności przedsiębiorstwa na 4 dedykowane działy: indoor, outdoor, home decor i tekstylia. Stąd nowe inwestycje.
Instalacja plotera EFI VUTEk FabriVU 340 w tej drukarni to jedno z pierwszych wdrożeń tego rozwiązania w Polsce. Pozwolił on firmie Clonex na rozwój w zakresie drukowania na materiałach tekstylnych w jej nowo wyodrębnionym obszarze działalności, jakim są tekstylia, ale także był odpowiedzią na rosnące oczekiwania jej klientów. O inwestycji w rozwiązanie EFI - jak zapewnia Joanna Szumczyk, CEO firmy Clonex - zadecydował m.in. fakt, że to firma z ponad 70-letnim doświadczeniem w zakresie produkcji urządzeń do drukowania na tekstyliach: „Ta marka w zasadzie nie potrzebuje reklamy, a jej dystrybutor na rynku polskim – firma Reprograf – jest sprawdzonym i rzetelnym partnerem. Doświadczenie producenta bezpośrednio przekłada się na precyzję oferowanych przez niego urządzeń oraz ich niezawodność. Głównymi ich atutami są wysoka jakość, prędkość, precyzja i co nie mniej ważne - prostota w użytkowaniu. Efekt końcowy zainstalowanej niedawno maszyny przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania”.

Clonex zdecydował się na ploter o szerokości druku 3,4 m. „(...) Od kilku już lat produkcję druku na PVC wspieraliśmy drukiem na tekstyliach, jednakże ograniczała nas szerokość posiadanych maszyn. Nowy oddział zatem wyposażyliśmy w pełną linię do druku sublimacyjnego, składającą się z plotera EFI VUTEk FabriVU 340 wraz z kalandrem do przenoszenia obrazu na materiał oraz ze szwalni” – kontynuuje Joanna Szumczyk.

Ploter EFI VUTEk FabriVU 340 obsługuje zlecenia z różnych dziedzin. Przede wszystkim jest to produkcja przemysłowa. Firma specjalizuje się w produkcji flag, materiałów do podświetleń, tekstylnych oraz banerowych. Pozostawia też przestrzeń dla indywidualnych odbiorców – zadrukowuje np. bele tkanin. Coraz częściej z jej usług korzystają także projektanci zamawiający w drukarni Clonex nadruki na krótkie i unikatowe kolekcje. „Naszymi promowanymi produktami – mówi Joanna Szumczyk – są obecnie tzw. elegant frame, czyli ramy w formie kasetonu z wymienną grafiką tekstylną, a także sufity z nadrukiem – firma Reprograf jest certyfikowanym przedstawicielem niemieckiej firmy Pongs, która specjalizuje się w systemach napinających na sufity, a my za jej pośrednictwem możemy oferować naszym klientom najlepsze produkty w tej kategorii”.

„Warto podkreślić, że maszyna EFI FabriVu 340 pozwala wejść firmom drukującym na tekstyliach w przemysłowy wymiar tej technologii - mówi Radosław Brzeziński, szef działu druku wielkoformatowego w firmie Reprograf. - Przewagą tego urządzenia jest fakt, iż drukuje ono zarówno bezpośrednio (na tkaninach o gramaturze od 45 do 450 g/m2), jak i transferowo (tu gramatura papieru wynosi od 28 do 140 g/m2) przy rozdzielczości maksymalnej 2400 dpi i zaledwie 4-pikolitrowej wielkości kropli. Maszynę EFI charakteryzuje też niskie zużycie atramentu, związane z małą ilością tzw. zlewek przy czyszczeniu głowic. W trakcie płukania atrament przepływa przez głowicę i trafia ponownie do zbiorników z tuszem, co pozwala zredukować ilość odpadów niemal do zera, umożliwiając utrzymanie niskich kosztów eksploatacji, które stanowią niezwykle ważny argument przy wyborze każdej maszyny drukującej”.
Opracowano na podstawie informacji firmy Reprograf