Studenci polskich uczelni poligraficznych w firmie Koenig & Bauer
24 paź 2017 15:43

Tradycją stały się już organizowane i sponsorowane przez KBA CEE wyjazdy studentów polskich uczelni poligraficznych do zakładów produkcyjnych Koenig & Bauer w Radebeul. Wzbogacone są one o wizyty u klientów będących użytkownikami maszyn Rapida. W tym roku wzięła w nich udział 30-osobowa grupa, reprezentująca Zakład Technologii Poligraficznych Instytutu Mechaniki i Poligrafii Politechniki Warszawskiej oraz Instytut Papiernictwa i Poligrafii Politechniki Łódzkiej. Poza wizytą w Radebeul mieli oni okazję zwiedzić dwie drukarnie bazujące na technologii Koenig & Bauer: polską – Universal Display Solutions i niemiecką – Unitedprint. Organizatorzy, których reprezentowali Paweł Krasowski – product & marketing manager i Grzegorz Szymczykowski – dyrektor ds. sprzedaży i serwisu w firmie KBA CEE, zadbali też o dodatkowe atrakcje: zwiedzanie Drezna oraz browaru w Miśni.
Wyjazd rozpoczął się 9 października od wizyty w zakładzie produkcyjnym firmy Universal Display Solutions (UDS), będącej użytkownikiem dwóch wielkoformatowych maszyn arkuszowych KBA Rapida. Drukarnia ta specjalizuje się w produkcji wysoko przetworzonych wyrobów na bazie kartonu i tektury i jest jednym z polskich liderów w zakresie materiałów POS. Studenci, oprowadzani przez Piotra Bielawskiego – dyrektora operacyjnego w tym zakładzie - mieli okazję zapoznać się z pełnym ciągiem technologicznym.
Następnego dnia grupa zwiedziła zakłady Koenig & Bauer w Radebeul, gdzie produkowane są arkuszowe maszyny offsetowe z rodziny Rapida. Studenci obejrzeli halę montażową, dział logistyki i centrum szkoleniowe; wysłuchali też dwóch prezentacji technologicznych, przygotowanych przez Joerga Henkla – senior sales managera w dziale arkuszowym Koenig & Bauer oraz Wolfganga Leya – menedżera centrum pokazowego.
Kolejnym punktem programu była wizyta w drukarni internetowej Unitedprint z Radebeul, której park sprzętowy bazuje na technologii Koenig & Bauer. Z myślą o polskiej grupie w pełnoformatowej maszynie Rapida 106-7+L ALV3, wyposażonej w technologię suszenia LED UV, odbyły się prezentacje druku trzech różnych zleceń, na trzech różnych podłożach.
Zwieńczeniem tegorocznego wyjazdu była wycieczka do browaru w Miśni, gdzie jego uczestnicy wzięli udział we wspólnej kolacji. Dzień wcześniej mieli natomiast okazję zwiedzić Drezno, w którego sąsiedztwie znajduje się Radebeul.
Mówi Jan Korenc – prezes KBA CEE: „Cieszymy się, że po raz kolejny mieliśmy okazję gościć kilkudziesięcioosobową grupę polskich studentów w naszym zakładzie produkcyjnym. To dla nich znakomita okazja, by poznać najnowsze rozwiązania technologiczne, także w praktyce – podczas wizytowania klientów Koenig & Bauer. Mamy nadzieję, że ta dawka wiedzy będzie dla nich przydatna, również w kontekście ich planów zawodowych”.
Marta Gajadhur – opiekun grupy ze strony Zakładu Technologii Poligraficznych Instytutu Mechaniki i Poligrafii PW, dodaje: „Tego typu projekty edukacyjne umożliwiają naszym studentom wzbogacenie ich wiedzy o aspekty praktyczne. Jest to zarazem inicjatywa wpływająca na uatrakcyjnienie procesu nauczania, a także integrację środowiska studenckiego. Również w tym roku w wyjeździe wzięli bowiem udział studenci z Łodzi. Wspólnie gorąco dziękujemy firmie KBA CEE za jego profesjonalne przygotowanie”.

Opracowano na podstawie informacji firmy KBA CEE