Kodak na targach IFRA 2017
25 paź 2017 10:01

Wśród ponad 180 wystawców targów IFRA World Publishing Expo 2017, odbywających się w Berlinie w dniach 10-12 października br., znalazła się firma Kodak. Wprowadziła na nich do oferty nową, kompaktową naświetlarkę CtP – Kodak Achieve News, poszerzając tym samym portfolio swoich rozwiązań skierowanych do branży wydawniczej. Pierwszego dnia targów na stoisku Kodak odbyło się spotkanie prasowe, w którym wzięli udział zarówno przedstawiciele firmy, jak i użytkownicy jej rozwiązań gazetowych z Francji oraz Niemiec.
Przybyłych dziennikarzy powitał Peter Trampler – Cluster Business Director w regionie Europy Północnej i wiceprezes działu Print Systems Division firmy Kodak. Przedstawił on portfolio rozwiązań gazetowych promowanych podczas targów, m.in. bezprocesowe płyty Sonora News, wykorzystywane z myślą o produkcji gazetowej rozwiązania inkjetowe z serii Prosper oraz nowość w ofercie amerykańskiego producenta: naświetlarkę CtP Achieve News.
Tę ostatnią przedstawił Nathanel Eijbersen – Worldwide Product Manager Output Devices w dziale Print Systems Division firmy Kodak. Dostępny od przyszłego roku w wersji rynkowej system CtP jest skierowany do małych i średnich drukarń prasowych, poszukujących zautomatyzowanych rozwiązań umożliwiających redukcję kosztów działalności. Wyposażony w termiczne głowice Kodak TH5 oferuje – jak zapewnia producent – stabilny, precyzyjny i przewidywalny proces produkcji form drukowych. Maksymalna prędkość urządzenia wynosi 54 płyty/h, a zastosowane tu opcje automatyzujące pracę mają umożliwić drukarni usprawnienie procesów w obszarze prepressu. Jedną z nich jest nowy, wielokasetowy system ładowania i wyładowywania płyt – MCU (Multi-Cassette Unit) o pojemności 960 płyt. Achieve News ma kompaktowe wymiary, a do naświetlania potrzebuje zaledwie 400 W energii.
Nathanel Eijbersen wspomniał też o innych gazetowych systemach CtP znajdujących się w ofercie firmy Kodak, znanych z instalacji na całym świecie – Trendsetter News i Generation News. Zapowiedział też, że wkrótce praca naświetlarek gazetowych firmy Kodak będzie zdalnie monitorowana za pomocą aplikacji bazującej na systemie Android lub iOS – Mobile CTP Control App. Dostarcza ona w czasie rzeczywistym informacji o realizowanej produkcji i statusie każdej z naświetlarek. Raportuje również o sytuacjach, gdy system CtP wymaga interwencji operatora. Prezentowana na stoisku targowym w wersji demo aplikacja będzie dostępna na rynku od 2018 roku.
Naświetlarka Achieve News jest w pełni kompatybilna z proekologicznymi, bezprocesowymi płytami Kodak Sonora News, które zaprezentował z kolei Adrian Shuttleworth – Worldwide Product Manager Plates w dziale Print Systems Division firmy Kodak. Podkreślał, że Kodak dysponuje obecnie najszerszym portfolio płyt CtP dedykowanych produkcji gazetowej. Poza wspomnianymi Sonora News, w jego skład wchodzą płyty termiczne ThermalNews PT oraz fioletowe Libra VP (sprzedaż tych ostatnich wzrosła w ciągu ostatniego roku o niemal 250 proc.). Swoimi doświadczeniami związanymi z płytami Kodak, jak również z kompletnymi rozwiązaniami CtP tej firmy podzielili się ich użytkownicy, reprezentujący firmy Senner Medien z Niemiec i Nice Matin z Francji.
Podczas spotkania nie zabrakło też akcentów związanych z rozwiązaniami Kodak, bazującymi na technologii druku inkjetowego Prosper. O różnych przykładach ich wykorzystania opowiedział Graham McLachlan – EAMER sales & marketing director w dziale Enterprise Inkjet System Division. Uczestnicy spotkania otrzymali do wglądu próbki wydawnictw zrealizowanych z udziałem rozwiązań Prosper, zarówno pracujących inline w maszynach zwojowych (Prosper S), jak i wolno stojących (Prosper 6000).
Poza wspomnianymi rozwiązaniami Prosper, w drukarniach z różnych stron świata pracują też inne głowice Kodak wykorzystujące technikę inkjetową – Versamark. Jak podaje firma, jej globalny udział rynkowy w kontekście druku gazetowego realizowanego z zastosowaniem inkjetu wynosi około 50 proc.
Opracowano na podstawie informacji firmy Kodak