Cyfrowe Dni Otwarte Heidelberg Polska
1 gru 2017 09:48

W zakończonych właśnie Cyfrowych Dniach Otwartych, które odbyły się w siedzibie firmy Heidelberg Polska w Warszawie, wzięło udział kilkudziesięciu przedstawicieli drukarń offsetowych i cyfrowych.

Podczas imprezy pokazano maszynę do druku cyfrowego Heidelberg Versafire CV umożliwiającą drukowanie kolorami specjalnymi (aple lub wybiórczo – biały, neonowy żółty, neonowy różowy i lakier). Zaprezentowano drukowanie na ponadstandardowych formatach arkuszy, lakierowanie inline, foliowanie foliami offsetowymi oraz skuteczne i niepowodujące pęknięć lakieru bigowanie.

Tematem przewodnim spotkania, którego mottem było „Odkryj więcej możliwości. Versafire” były specjalne aplikacje w druku cyfrowym mające na celu przybliżenie możliwości maszyn cyfrowych Heidelberg Versafire i ogromnego potencjału produkcyjnego tkwiącego w niestandardowych aplikacjach w połączeniu z innowacyjnym, zaawansowanym oprogramowaniem Prinect Digital Frontend (DFE).

Kontroler Prinect DFE współpracujący z RIP-em Prinect zawiera wszystko, co potrzebne do natychmiastowego rozpoczęcia produkcji: profesjonalny preflighter, impozycję pracującą w trybie WYSIWYG (What You See Is What You Get) i pełną obsługę operatorską maszyny. Pakiet uzupełnia Prinect Coating Editor, za pomocą którego tworzy się maski pod lakier wybiórczy i biel kryjącą.

Kontroler Prinect DFE przychodzi także z pomocą przy produkcji z danymi zmiennymi oferując pełne wsparcie dla formatu PDF/VT, co znacznie przyspiesza pracę oszczędzając rastrowania całości, a skupiając się tylko na seryjnym przetwarzaniu elementów zmiennych.

Szczególną uwagę poświęcono także drukowaniu na podłożach produkcyjnych uznawanych za trudne przy produkcji cyfrowej, jak np. substraty niepapierowe czy kartony o wysokiej gramaturze.

Każda maszyna Versafire posiada zdefiniowaną już bogatą bibliotekę mediów. Ich wybieranie jest proste i skutkuje uzyskaniem zakładanych parametrów druku. Z Versafire Media Management Tool proces definiowania mediów polega na uruchomieniu kreatora, co znacznie upraszcza i przyspiesza ten proces. Dodatkowo ustawienia pasowania przód-tył także można wykonać w prosty sposób unikając osobnych kalkulacji. Wprowadzone zaawansowane i szczegółowe parametry również mogą być modyfikowane w Media Management Tool. Wszystkie parametry mogą zostać zapisane, wyeksportowane lub zaimportowane, a także przypisane do konkretnej kasety produkcyjnej z podłożami drukowymi – zatem nie zostaną utracone.

Oprogramowanie Media Management Tool działa wyłącznie z oprogramowaniem Prinect Digital Frontend.

Na zakończenie części wykładowej przedstawiono także autorskie modele biznesowe w finansowaniu zarówno rozwiązań do druku cyfrowego firmy Heidelberg, jak i narzędzi software’owych czyniących druk cyfrowy bardziej opłacalnym.

Podczas pokazów na żywo w czasie Dni Otwartych zaprezentowano także narzędzia software’owe takie jak Prinect Portal oraz rozwiązania W2P dla drukarń.

Ponieważ podczas Dni Otwartych dużo czasu poświęcono uszlachetnianiu druku cyfrowego, partnerem imprezy była firma Grafmasz, uznany polski producent krajarek dla drukarń cyfrowych i offsetowych oraz przedstawiciel w Polsce innych producentów maszyn i urządzeń introligatorskich, które doskonale uzupełniają się z maszyną do druku cyfrowego. Ze swojego szerokiego portfolio Grafmasz pokazał gilotynę do papieru Grafmasz G52, automatyczną bigówkę Morgana Autocreaser PRO 385 o wydajności do 8500 ark. A4/h, foliarkę EL-380H oraz półautomatyczną foliarkę Matrix MX370P z dociskiem pneumatycznym firmy Vivid Laminating.

Opracowano na podstawie informacji firmy Heidelberg Polska