Bigówka Bacciottini w drukarni Lotos
8 gru 2017 10:23

W warszawskiej drukarni Lotos Poligrafia rozpoczęła pracę automatyczna bigówka listwowa Bacciottini PIT Stop DG Line 8000 Touch Screen z oferty firmy Avargraf, będącej dystrybutorem tych urządzeń na rynku polskim.

Lotos Poligrafia to rodzinna drukarnia o niemal 30-letnim stażu na polskim rynku usług poligraficznych, prowadzona obecnie przez Edwarda Dreszera oraz jego synów – Pawła i Karola (przedstawicieli czwartego już pokolenia poligrafów w tej rodzinie). Specjalizuje się w produkcji wysokiej jakości czasopism, książek i różnego rodzaju materiałów akcydensowych.

„To kolejne urządzenie, jakie nabyliśmy w firmie Avargraf, z którą współpracujemy od wielu lat – mówi Paweł Dreszer, wiceprezes zarządu Lotos Poligrafia. - Zawsze byliśmy zadowoleni z zakupów realizowanych u tego dostawcy, jak również z oferowanych przez niego pomocy i obsługi. Dlatego i tym razem (...) sięgnęliśmy po rozwiązanie z jego oferty”.

Zakupiona bigówka – jak podaje dostawca - jest maszyną dedykowaną klientom, którzy chcą bigować i perforować półformatowe arkusze o gramaturze do 400 g/m2. Wpisała się więc w aktualne potrzeby drukarni Lotos Poligrafia. „Potrzebowaliśmy urządzenia sprawniejszego niż nasza dotychczasowa maszyna, które umożliwi nam realizowanie prac w dużym zakresie gramatur, zapewni minimalną odległość między bigami i będzie szybkie w działaniu. O ostatecznym zakupie tego konkretnego modelu zadecydowały opinie użytkowników, które jednoznacznie wskazywały właśnie na maszynę Bacciotini” – kontynuuje Paweł Dreszer.

Charakterystyczną cechą wszystkich bigówek Bacciottini, w tym również modelu zakupionego do drukarni Lotos, jest możliwość wykonywania bigów z minimalną odległością 0,1 mm od siebie oraz w odległości 1 mm od krawędzi arkusza (w modelu DG Line zarówno przedniej, jak i tylnej).

Istotna dla drukarni Lotos Poligrafia była również prosta obsługa tego urządzenia. Sterowanie nim odbywa się z panelu dotykowego, a komendy wyświetlane są w języku polskim. Wbudowana pamięć pozwala na zapisanie 20 programów (każdy po 20 operacji).

Bigówka listwowa Bacciottini PIT Stop DG Line 8000 Touch Screen posiada ponadto wbudowany nakładacz podciśnieniowy (tzw. nakładacz niskiego stosu), który pobiera arkusze od dołu, za pomocą bębenka zasysającego. Nakładacz jest wyposażony w listwy nadmuchujące, umieszczone po obu jego stronach. Ich zadaniem jest lepsze separowanie arkuszy w trakcie podawania. Potwierdza to Paweł Dreszer: „Między innymi w tym zakresie mieliśmy problemy z naszą poprzednią maszyną, dlatego zmiana na lepsze przyniosła nam wiele korzyści. Obecnie, z bigówką Bacciottini, nie mamy żadnych problemów z separowaniem arkuszy w trakcie podawania”.

Maksymalny format roboczy maszyny w wyposażeniu standardowym to 50x70 cm, może on opcjonalnie zostać wydłużony do 85 lub 100 cm. Opcjonalnie możliwa jest również instalacja listwy do perforacji (4/1, 3/1, 2/1), listwy do mikroperforacji czy ultradźwiękowej kontroli pobrania podwójnego arkusza.

Ciekawą opcją – jak podaje dostawca maszyny - jest możliwość rozbudowy bigówki do pracy w trybie inline z agregatem falcującym Butterfly Easy 2 Fold. „Na razie nie posiadamy agregatu falcującego, ale myślę, że z czasem rozważymy doposażenie naszej maszyny w tego typu moduł” – mówi Paweł Dreszer.

Opracowano na podstawie informacji firmy Avargraf