Norske Skog w upadłości i z widokami na przejęcie
20 gru 2017 10:24

19 grudnia sąd w Oslo, na wniosek rady nadzorczej macierzystej firmy Norske Skogindustrier, ogłosił upadłość firmy papierniczej Norske Skog. Natomiast fundusz inwestycyjny Oceanwood i norweska grupa przemysłowa Aker poinformowali o zamiarze jej przejęcia.

Norske Skog posiada 7 papierni: we Francji, w Austrii, Norwegii, Nowej Zelandii i Australii.

Grupa wyjaśniając powody swojej upadłości powołuje się głównie na spadki rynkowe (popyt na papier gazetowy w Europie zmniejszył się o 35 proc. w latach 2011-2017), co skutkowało rosnącym zadłużeniem. Od początku roku Norske Skog próbowała dokonać rekapitalizacji, lecz negocjacje z wierzycielami nie powiodły się. Fundusz inwestycyjny Oceanwood Capital Management – największy wierzyciel – zdecydował się wnieść powództwo, co pociągnęło za sobą wystawienie na sprzedaż Norske Skog AS. Oceanwood i Aker poinformowały o zamiarze przejęcia spółki; negocjacje są w toku.

„Pojawienie się nowych właścicieli wnoszących kapitał i solidny projekt przemysłowy to prawdziwa szansa dla zakładów na rozwój zarówno ich głównej działalności, jak i w innowacyjnych i obiecujących dziedzinach takich jak energia odnawialna, zielona chemia oraz ekomateriały, jak ma to miejsce w Golbey” - zakomunikował zarząd Norske Skog Golbey, papierni mieszczącej się we francuskich Wogezach, zatrudniającej 325 pracowników i specjalizującej się w produkcji papieru gazetowego.

Norske Skog zapewnia, że obecnie trwający proces nie będzie miał „żadnego wpływu na funkcjonowanie” zakładów: „Możemy zapewnić naszych pracowników, naszych klientów, naszych dostawców i wszystkich naszych partnerów, że będziemy normalnie kontynuować naszą działalność podczas tego procesu.”

Na podstawie graphiline.com opracowała IZ