Grupa Fedrigoni zmienia właściciela
4 sty 2018 10:45

Włoski producent papieru Fedrigoni, specjalizujący się w papierach specjalnych i etykietach samoprzylepnych, został kupiony przez amerykańską firmę inwestycyjną Bain Capital Private Equity z siedzibą w Bostonie (Massachusetts).

Rodzina Fedrigoni zachowa mniejszościowe udziały w przedsiębiorstwie; według włoskiej prasy - około 10 proc.

Powstała w 1888 roku w Weronie grupa Fedrigoni jest znana na całym świecie ze swoich wysokojakościowych produktów przeznaczonych na luksusowe opakowania i z etykiet dla przemysłu spożywczego, napojowego oraz farmaceutycznego. Jest też jedynym włoskim producentem papieru na banknoty akredytowanym przez Europejski Bank Centralny (EBC). Grupa posiada 13 zakładów – 9 we Włoszech, 2 w Hiszpanii i 2 w Brazylii – oraz światową sieć dystrybucji; zatrudnia ponad 2700 pracowników ( z czego 1700 we Włoszech).

„Przez 130 lat rodzina Fedrigoni w pełni wspierała wzrost i rozwój działalności firmy, osiągając pozycję lidera w Europie w dziedzinie papierów i etykiet specjalistycznych. Uwzględniając również ostatnie akwizycje za granicą w Stanach Zjednoczonych i Brazylii, Fedrigoni jest dziś międzynarodowym graczem, który potrzebuje dodatkowych źródeł, by podtrzymać swoje światowe ambicje” - stwierdził w komunikacie Alessandro Fedrigoni, prezes firmy.

Dyrektor generalny Bain Capital, Ivano Sessa, oświadczył: „Uważamy, że Fedrigoni ma znaczący potencjał wzrostu zarówno organicznego, jak i poprzez akwizycje.”

Pomimo utraty w roku 2017 dwóch dużych kontraktów (EBC zwrócił się do Francji i Indii, które będą produkować własny papier na banknoty), obroty włoskiej grupy w 2017 powinny osiągnąć rekordowy poziom ok. 1,1 mld euro.

Na podstawie graphiline.com opracowała IZ