Pięć ploterów Océ Colorado 1640 w jednej firmie
17 sty 2018 11:30

Canon poinformował, że po zakończonych sukcesem testach niemiecka firma Comdatek GmbH, jako pierwszy klient w obszarze EMEA, podjęła decyzję o zakupie i instalacji pięciu ploterów Océ Colorado 1640 – najszybszych w segmencie 64-calowych urządzeń rolowych Canon z innowacyjną technologią UVgel.

Po zainstalowaniu wcześniej dwóch urządzeń Océ Colorado 1640, trzy kolejne wdrożono w zakładzie należącym do Comdatek w Hückelhoven k. Mönchengladbach pod koniec 2017 r.

Comdatek to firma specjalizująca się w cyfrowych wydrukach dla klientów z branży promocyjno-reklamowej. Pierwsze urządzenia Océ Colorado 1640, jako uzupełnienie dotychczasowej floty drukarek lateksowych i ekosolwentowych, zostały zakupione z myślą o podniesieniu wydajności drukarni. Inwestycja w nowe maszyny wpisuje się w strategię utrzymania obecnego poziomu rozwoju przedsiębiorstwa.

Pierwsze urządzenie Océ Colorado zostało zainstalowane w Comdatek w marcu 2017 r., jeszcze przed oficjalnym wprowadzeniem drukarek na rynek (oficjalna premiera miała miejsce podczas targów FESPA w maju 2017). Przed wdrożeniem drukarki zostały poddane bardzo surowym testom pod kątem różnorodnych zastosowań przez zespół Comdatek, ze szczególnym naciskiem na drukowanie plakatów oraz podświetlanych materiałów reklamowych. To właśnie wysoka wydajność drukarek oraz zakres wsparcia Canon jeszcze w fazie testowej przesądziły o tym, że zarząd Comdatek podjął decyzję o rozszerzeniu inwestycji o zakup kolejnych trzech urządzeń firmy Canon.

Urządzenia Océ Colorado 1640 zostały po raz pierwszy zaprezentowane firmie Comdatek przez partnera Canon – firmę Heinrich Steuber GmbH.

Ograniczenia powszechnie stosowanej technologii rolowej były jednym z kluczowych powodów, dla których Comdatek zdecydował się rozszerzyć swój park maszynowy o urządzenia Canon z technologią UVgel. „Klasyczne technologie solwentowe są sprawdzone, ale mają swoje ograniczenia. Chodzi przede wszystkim o utrzymanie stałej, wysokiej jakości druku – przyznaje dyrektor zarządzający jednostki Viktor Kelm. - Reprodukcje kolorów nie zawsze są jednakowe, częstym problemem jest również sklejanie się papieru. Nasze urządzenia lateksowe i solwentowe wymagają dodatkowo częstego serwisowania, co także generuje dodatkowe wysokie koszty na opiekę techniczną, a problem ten nasila się wraz ze wzrostem liczby zleceń. W kontekście planów rozwoju i uruchomienia trzyzmianowego systemu pracy musieliśmy ograniczyć te zagrożenia.”

W roku 2017 Comdatek obchodził 10. rocznicę działalności. W tym okresie firma rozrosła się z 3-osobowego przedsiębiorstwa do, liczącego obecnie 200 pracowników, znaczącego na rynku gracza z przestrzenią produkcyjną o łącznej powierzchni 6000 m2.

Viktor Kelm kontynuuje: „Po sprawdzeniu w działaniu Océ Colorado 1640 jesteśmy przekonani, że drukarka Canon to unikalne rozwiązanie rolowe dostępne na rynku, które otwiera wiele nowych możliwości produkcyjnych. Drukarki Colorado gwarantują wysoką jakość, trwałe wydruki, a czas ich produkcji jest dwukrotnie krótszy w porównaniu z dotychczas przez nas stosowanymi urządzeniami solwentowymi. Zużycie atramentu jest także niższe w porównaniu z obecnymi technologiami, a niska temperatura pracy technologii UVgel umożliwia wykorzystywanie różnorodnych podłoży – w tym niskonakładowych papierów niepowlekanych”.

Oprogramowanie z funkcją hot folders do zarządzania zadaniami na portalu internetowym Comdatek sprawia, że produkcja jest w pełni zautomatyzowana, a automatycznie uruchamiane czyszczenie dysz Océ Colorado 1640 oraz łatwość przełączania pomiędzy rolkami oznaczają, że drukarki wymagają minimalnej interwencji ze strony zespołu, zaś cały proces może przebiegać niemal bez nadzoru operatora. Intuicyjny interfejs umożliwił zespołowi Comdatek szkolenie wielu pracowników w zakresie użytkowania urządzenia.

Mark Lawn, dyrektor Graphic & Communications Group, Canon Europe, komentuje: „Jeśli chodzi o wprowadzanie innowacji produkcyjnych, Comdatek to niezwykle proaktywny partner i jeden z pierwszych użytkowników naszej technologii Canon UVgel. Przedstawiciele firmy prowadzili bardzo intensywną eksploatację naszych urządzeń przy współudziale naszych specjalistów, którzy dzielili się swoimi doświadczeniami w zakresie wykorzystania Océ Colorado 1640. To z kolei umożliwiło nam odpowiednio precyzyjne dostosowanie urządzeń m.in. pod kątem papieru o różnej jakości. (...)”.

Opracowano na podstawie informacji firmy Canon